kvalifikacije za euro 2024.

Hrvatska je do sada propustila samo jedan EURO, ali veliki rezultat još uvijek čekamo

25.03.2023 u 09:27

Bionic
Reading

Hrvatska nogometna reprezentacija u subotu će utakmicom protiv Walesa na Poljudu otvoriti kvalifikacije za Europsko prvenstvo koje će se od 14. lipnja do 14. srpnja 2024. održati u Njemačkoj

Od proglašenja hrvatske neovisnosti, 'vatreni' su nastupili na šest Europskih prvenstava, a samo su propustili EURO 2000. godine u Belgiji i Nizozemskoj.

Statistika kaže kako je hrvatska reprezentacija dva puta dogurala do četvrtfinala (1996., 2008.), dva puta je zapela u osmini finala (2016., 2020.), dok je dva puta ispala u skupini (2004., 2012.).

Preciznije, u sva četiri navrata nakon što su prošli skupinu hrvatski nogometaši su poraženi u prvom susretu nokaut faze. Na EP-u 1996. u Engleskoj u četvrtinalu su izgubili od Njemačke (2:1), 2008. u Beču također u četvrtfinalu od Turske nakon izvođenja jedanaesteraca (3:1). U Francuskoj 2016. na EP-u su prvi put nastupile 24 reprezentacije, a Hrvatska je u osmini finala izgubila od kasnijeg pobjednika Portugala 1:0 nakon produžetka. Na posljednjoj europskoj smotri Hrvatska je u osmini finala ispala od Španjolske 5:3 nakon produžetka.

I dok smo na Svjetskim prvenstvima osvojili čak tri medalje (srebro 2018. i dvije bronce 1998., 2022.), na Europskim prvenstvima još nemamo niti jednu pobjedu nakon prolaska skupine.

  • +20
Hrvatska nogometna reprezentacija, trening, Dugopolje, 21.3.2023. Izvor: Pixsell / Autor: Ivo Cagalj/PIXSELL

Hrvatska je svoje prve kvalifikacije za EP 1996. godine otvorila gostovanjem u Estoniji. U susretu igranom 4. rujna 1994. godine hrvatska vrsta predvođena izbornikom Miroslavom Blaževićem je slavila u Tallinu 2:0 golovima Davora Šukera (45, 69).

Uslijedila je pobjeda protiv Litve (2:0) u Zagrebu, te velikih 2:1 u Palermu protiv Italije, tada aktualnog svjetskog doprvaka. Hrvatska je dobila i četvrtu uzakmicu u nizu, Ukrajinu 4:0 u Zagrebu, a sjajan niz je prekinut ogledom bez golova u Vilniusu protiv Litve.

Hrvatska je kvalifikacije završila na prvom mjestu skupine s 23 boda, koliko je imala i drugoplasirana Italija, plasiravši se na svoj prvi EURO. Te je godine Hrvatska osvojila Fifino priznanje 'Best Mover of the Year'.

Na EP-u u Engleskoj 1996. ispali smo u četvrtfinalu od Njemačke (2:1).

Iduće kvalifikacije za EURO 2000. nećemo pamtiti po dobrome. To je uz Svjetsko prvenstvu u Južnoj Africi 2010. jedini od 14 mogućih turnira (sedam SP-a i 7 EP-a) na kojem 'vatreni' nisu nastupili.

Hrvatska, koju je vodio Miroslav Blažević, je u osmoj kvalifikacijskoj skupini završila na trećem mjestu iza reprezentacija Jugoslavije i Irske. Obje utakmice između hrvatske i jugoslavenske reprezentacije završile su neodlučenim rezultatima (0:0, 2:2), izgubili smo u Dublinu (2:0), te remizirali u Makedoniji (1:1).

U posljednjoj utakmici kvalifikacija Hrvatskoj je u Zagrebu trebala pobjeda protiv Jugoslavije kako bi dohvatili barem dodatne kvalifikacije. Poveli smo 1:0, a od 41. minute imali smo i igrača više. Međutim, nismo uspjeli zabiti i treći gol i na koncu je završilo 2:2.

Nove kvalifikacije za EURO 2004. u Portugalu donijele su radost premda igrom nismo blistali.

Hrvatska je pod vodstom izbornika Otta Barića ušla u kvalifikacije domaćim remijem protiv Estonije (0:0), te porazom u Sofiji od Bugarske (2:0). U život nas je vratila pobjeda protiv Belgije (4:0). Na koncu smo bili drugi u skupini i put prema EP-u u Portugalu tražili smo u dodatnim kvalifikacijama protiv Slovenije.

U Zagrebu je bilo (1:1), no u Ljubljani je Hrvatska slavila 1:0 golom Dade Prše u 61. minuti premda smo dvije minute ranije ostali bez isključenog Igora Tudora. U Portugalu nismo prošli skupinu.

Uslijedile su kvalifikacije za EP 2008. u Austriji i Švicarskoj koje je obilježila blistava pobjeda na Wembleyju protiv Engleske (3:2) kojom smo 'Gordom Albionu' zatvorili vrata nastupa na EP-u.

Nakon SP-a u Njemačkoj 2006. godine izbornika Zlatka Kranjčara zamijenio je Slaven Bilić koji je na startu kvalifikacija za EP 2008. imao 'slučaj Fontana'.

Darijo Srna, Ivica Olić i Boško Balaban 'zaglavili' su do ranih jutarnjih sati u narodnjačkom klubu nakon čega ih je Bilić udaljio iz reprezentacije uoči utakmice s Rusijom. I bez njih, 'vatreni' su u Moskvi podigrali 0:0 osvojivši važan bod. Kasnije ih je vratio u nacionalnu vrstu.

Hrvatska je kvalifikacije završila na prvom mjestu u skupini s 29 bodova, Rusija je imala 24, a Engleska 23 boda. Valja istaknuti dvije pobjede protiv Engleske, 2:0 u Zagrebu, te londonskih 3:2. 'Gordi Albion' se zbog toga nije uspio plasirati na završni turnir prvi put nakon 1984. godine. Na europskoj smotri smo ispali u četvrtfinalu od Turske nakon izvođenja jedanaesteraca.

* više statistika potražite OVDJE

Bilić je predvodio 'vatrene' i u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2012. godine u Ukrajini i Poljskoj.

Kvalifikacije smo završili kao drugi iza Grčke, a ključnim su se pokazali porazi u Gruziji (1:0) i Pireju (2:0). Kartu za EP tražili smo u play-off protiv Turske. U Istanbulu smo slavili s uvjerljivih 3:0, a u Zagrebu je bilo 0:0.

Na EURO 2012. hrvatska vrsta je zapela u skupini iza kasnijeg europskog prvaka Španjolske i europskog doprvaka Italije.

U kvalifikacijama za EURO 2016. Hrvatska je igrala u skupini protiv Italije, Bugarske, Norveške, Azerbejdžana i Malte. Nakon neodlučenog remija u gostima protiv Azerbejdžana i gostujućeg poraza od Norveške, u rujnu 2015. godine, Izvršni odbor HNS-a je odlučio raskinuti ugovor Nike Kovača, a novi izbornik je postao Ante Čačić.

Hrvatska se plasirala na EP kao drugoplasirana u skupini H iza Italije. Na EP-u smo ispali u osmini finala od kasnijeg europskog prvaka Portugala 1:0 nakon produžetaka.

Posljednji EURO se trebao igrati 2020. međutim, zbog epidemije koronavirusa je prebačen za godinu dana, a igrao se diljem Europe.

U kvalifikacijama je Hrvatska pod vodstvom Zlatka Dalića bila prva ispred Walesa i Slovačke, dok smo na EP-u ispali od Španjolske u osmini finala nakon produžetka 5:3.

PLASMANI HRVATSKE REPREZENTACIJE U KVALIFIKACIJAMA ZA EP

  • 1996. Engleska - 1. mjesto u skupini (direktan plasman)
  • 2000. Nizozemska/Belgija - 3. mjesto u skupini (bez plasmana na EP)
  • 2004. Portugal - 2. mjesto u skupini (plasman kroz dodatne kvalifikacije)
  • 2008. Austrija/Švicarska - 1. mjesto u skupini (direktan plasman)
  • 012. Poljska/Ukrajina - 2. mjesto u skupini (plasman kroz dodatne kvalifikacije)
  • 2016. Francuska - 2. mjesto u skupini (direktan plasman)
  • 2020. Europa - 1. mjesto u skupini (direktan plasman)