Film 'Konklava' može se pohvaliti brojnim međunarodnim priznanjima, između ostalog s četiri nagrade BAFTA te Oscarom u kategoriji najboljeg adaptiranog scenarija. Ovih dana o ovom se filmu puno govori, a jasno je i zašto
Nakon smrti pape Franje u kina se vratio film 'Konklava'. Jedan od najuspješnijih filmova prošle godine pruža gledateljima jedinstven uvid u dogovore koji se odvijaju iza zidova Sikstinske kapele, a koji će odlučiti u kojem smjeru će Katolička crkva nastaviti svoj put.
Papa Franjo i njegova vjerovanja modernizirala su je i odvela u smjeru koji je naišao na žestoko protivljenje desnice, a na kardinalima je sada da donesu važnu odluku – tko će ga naslijediti, a time i voditi Crkvu?
POSLJEDNJI ISPRAĆAJ
Od kraljice Letizije i princeze Charlene do princa Williama: Evo tko je na papinom sprovodu
Kako izgleda konklava?
Kako je i objašnjeno u filmu, nakon smrti pape svi kardinali mlađi od 80 godina dobivaju poziv za okupljanje u Vatikanu, točnije u Sikstinskoj kapeli. Trenutno Katolička crkva broji 135 kardinala koji će položiti prisegu na tajnost te odlučiti o izboru novog pape.
Kardinali tijekom tog tajnog sastanka 'pod ključem' (lat. cum clave) raspravljaju o mogućim kandidatima da bi odabrali novog poglavara tajnim glasanjem. Za izbor je potrebna dvotrećinska većina, a glasanje se odvija na old school način - putem papirića.
Glasački se listići bacaju u vatru nakon svakog kruga glasanja, što stvara dim koji će ovih dana iščekivati mnogi na Trgu Svetog Petra i šire. Kao što je već poznato, crni dim prenosi da odluka još nije donesena dok je onaj bijele boje signal da je izabran novi papa.
'Film ima malo veze sa stvarnošću'
Režiju 'Konklave', zasad jedinog filma koji na pitak i vjerodostojan način prenosi događanja unutar zidova Vatikana potpisuje Edward Berger, filmaš koji je već dokazao svoj talent osvojivši niz prestižnih nagrada.
Radnja 'Konklave' smještena je u srce Vatikana, gdje 118 kardinala u strogoj izolaciji bira novog papu. U središtu je kardinal Thomas Lawrence, kojeg je utjelovio briljantni Ralph Fiennes, koji se suočava s mrežom intriga, tajni i podjela unutar Crkve. Baš kao i u stvarnom životu, film u fokus stavlja važnost glasa svakog kardinala jer baš svaki od njih u svojim rukama nosi moguću promjenu Crkve.
Fiennes je u ovom filmu, prema mišljenju mnogih kritičara, ostvario jednu od najupečatljivijih uloga u karijeri, a sjajno je prenio i muke u balansiranju između različitih političkih struja u Vatikanu (koje utjelovljuju kardinali, a glume ih Stanley Tucci, John Lithgow i Sergio Castellitto).
Iako film temeljen na romanu Roberta Harrisa iz 2016., kako kaže sam Berger za Vanity Fair, ima malo veza sa stvarnošću, gledateljima pruža uvid u tajne dogovore u Vatikanu, kao i u politiku koja je uvijek bila ključan, ali 'dobro upakiran' element Crkve.
Stavovi kardinala, od kojih jedni zagovaraju liberalne reforme i nastavak djelovanja pape Franje dok drugi teže vratiti Crkvu na konzervativniju putanju, i na ovomjesečnim sastancima u Siktiskoj kapeli bit će ključan dio rasprava i izbora novog poglavara Katoličke crkve. Isto je komentirao i njemački kardinal Reinhard Marx riječima: 'Nije to pitanje konzervativnosti ili progresivnosti... novi papa mora imati univerzalnu viziju.'