SAVJET STRUČNJAKA

Zašto jesti beskvasni kruh i na što paziti kod kupnje

Bionic
Reading

Prije nego što je otkrivena snaga kvasca, uobičajena receptura uključivala je kruh bez njegova dodatka, no većinom se radilo o kruhu manjeg volumena

Glavna razlika između beskvasnog i klasičnog kruha je što klasični kruh sadrži dodani kvasac što se manifestira na njegov volume koji je kod takve vrste kruha puno veći s karakterističnim rupama koje nastaju tijekom pečenja.

Preostali sastojci su kod obje vrste podjednaki no mogu varirati ovisno o odabranoj recepturi.

Kako bismo dobili kvalitetan beskvasni kruh kao i kruh s kvascem potrebno ga je raditi od cjelovitih vrsta žitarice. Također je važno da beskvasni kruh bude dobro pečen kako ne bi stvarao probavne tegobe. I tu treba biti oprezan.

Moram ovdje spomenuti da na tržištu često vidim beskvasni kruh nedovoljno termički obrađen zbog čega često čujem od svojih klijenata da imaju tegobe kao da i dalje jedu kruh s kvascem ili čak i veće.

O autorici

Mr. sc. Irena Švenda, voditeljica Adhara - centra za nutricionizam i ajurvedu, magistra je nutricionizma i mag. ing. bioprocesnog inženjerstva uz brojne druge nadogradnje i edukacije iz područja ajurvede, fitoterapije i terapijske joge, a završava i znanstveni magisterij iz nutricionizma. U praksi s klijentima razvila je holistički pristup radu spajanjem navedenih područja kako bi se postigli vrhunski rezultati. Nutricionizam, ajurveda, joga, ljekovito bilje, kretanje i boravak u prirodi inspiriraju je i u poslovnom i privatnom životu, a cilj joj prevencija i terapija kroz navedene alate te znanje i svjesnost o sretnom i zdravom životu punom potencijala prenijeti na one koji su za to spremni kroz rad s pojedincima, edukativnim ustanovama i tvrtkama.


Najveća dobrobit beskvasnog kruha je što je lakši za razgradnju u donjem dijelu crijeva, manje stvara plinove i nadima te je pogodniji izvor žitarica kod osoba konstitucije vata (po ajurvedi) ili koje imaju problema s bolovima u donjem djelu trbuha. Ipak, kruh u odnosu na zrno žitarice je uvijek teže probavljiv budući da je brašno pečeno i time dehidrirano. Neke osobe mogu osjećati težinu u želucu, pa se preporučuje konzumirati ga u manjoj količini.

Beskvasni kruh svakako je  bolji odabir u tretmanu kod kandide, iako je najbolje neko vrijeme ne upotrebljavati kruh. Kandida je odgovorna za sistemske infekcije u organizmu uzrokujući glavobolje, vrtoglavice i probavne problem te prehrana za borbu protiv kandide uključuje dijetu koja ne sadrži namirnice koje u svom sastavu sadrže kvasac (poput kruha ili piva).

Prema židovskoj tradiciji, za vrijeme njihovih blagdana u ožujku i travnju, uz obroke se servira beskvasni kruh koji mora zadovoljiti stroge standard kako bi dobio oznaku kosher (npr. kruh se mora peći na točno određenoj temperaturi, a tijesto se priprema samo s određenom vrstom vode).

Beskvasni kruh ima mnogo prednosti kojima može pomoći u prehrani, a kako bi njegov doprinos bio još bolji u pripremu kruha uključite žitarice kod kojih vanjski sloj zrna nije u potpunosti uklonjen (cjelovite žitarice).

Sastojci za pripremu beskvasnog kruha s jogurtom

200 g pirovog brašna
200 g raženog brašna
2 žlice mljevenog lana, 2 žlice mljevenih sezamovih i 2 žlice suncokretovih sjemenki
1 žličica soli
1 žličica sode bikarbone
300 g jogurta
3 žlice maslinova ulja

Način pripreme

Pomiješajte suhe sastojke, dodajte jogurt pa sve dobro izmiješajte u jednoličnu smjesu.

Tijesto premažite maslinovim uljem, oblikujte štrucu, pa ih prebacite na lim prekriven papirom za pečenje.

Ostavite da stoji oko sat vremena te stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu na 200°C oko 35 minuta.