UPOZORENJE STRUČNJAKA

Opasnost iz Jadranskog mora: Ubod ove ribe može biti fatalan - evo koji su simptomi

12.07.2025 u 07:25

Bionic
Reading

Ježinci, meduze i vatreni crvi gotovo su svima dobro poznate opasnosti koje vrebaju u plićaku duž jadranske obale, ali manje je znano da vrlo bitno prepoznati simptome uboda potencijalno fatalne kamene ribe

Kamena riba (Synanceia verrucosa) jedna je od najotrovnijih riba na svijetu – i da, može se pronaći i u Jadranskom moru, iako rijetko i uglavnom u toplijim južnijim dijelovima.

Ubod kamene ribe može biti smrtonosan

Razloga za paniku nema jer šanse za susret s ovom ribom nisu velike. Pa ipak, dobro je upoznati se sa simptoma njenog uboda kako biste na vrijeme mogli reagirati u najgorem scenariju.

Naime ubod ove vrste ribe potencijalno je smrtonosan, a više o tome rekao nam je prof. dr. sc. Jakov Dulčić, voditelj Laboratorija za ihtiologiju i priobalni ribolov Instituta za oceanografiju i ribarstvo Split.

Kako izgleda kamena riba?

'Kamena riba primjer je vrste koja predstavlja opasnost za ljude jer njen ubod može biti fatalan', rekao je ekspert u ranijem razgovoru za tportal.

Sivosmeđe je boje te s nepravilnim uzorcima koji joj omogućuju da se savršeno uklopi u okolinu, poput kamenja ili koralja. Često se nalazi u plićacima, gdje ju je zbog prirodne kamuflaže uglavnom gotovo nemoguće vidjeti. Opasnost se krije u njenim leđnim perajama, naoružanima oštrim i otrovnim bodljama.

Ubod može izazvati intenzivnu bol, oticanje, paralizu i, u nekim slučajevima, smrt ako se ne pruži hitna medicinska pomoć. Evo koji su simptomi:

  • intenzivna bol: ubod uzrokuje izuzetno jaku bol, a ona može satima trajati
  • oticanje i crvenilo: zahvaćeno područje može postati otečeno i crveno
  • ozbiljniji simptomi: mogu uključivati mučninu, povraćanje, poteškoće s disanjem, vrtoglavicu i srčane probleme.

Što učiniti ako vas je ubola kamena riba?

U slučaju uboda potrebna vam je hitna medicinska pomoć. No prije nego ona stigne, isperite ranu morskom vodom da biste uklonili ostatke bodlji. Potom pažljivo uklonite sve vidljive bodlje, ali nemojte pokušavati isisati otrov.

Potapanje zahvaćenog područja u vrlo toplu (ali ne prevruću) vodu može pomoći neutralizirati otrov i smanjiti bol. Toplina denaturira protein iz otrova, smanjujući njegovu učinkovitost.