ŠTO JE PRAVA ISTINA
Može li jedna pljesniva jagoda doista uništiti sve ostale? Evo što kažu stručnjaci

Izvor: Profimedia / Autor: LEONELLO CALVETTI / Sciencephoto / Profimedia
Doista je teško naći one koji ne vole mirisne jagode, ukusne borovnice ili slasne maline. No ovo bobičasto voće ima i jednu veliku manu - nije baš trajno.
-
nikad nije kasno
5 savjeta o prehrani koji će vam pomoći da bolje starite
-
ne bacajte novac
Uz ove trikove povrće i voće u hladnjaku zadržat će svježinu duže nego što mislite
-
unakrsna kontaminacija
Od salmonele do E.coli: Pravila koja je važno znati kako biste izbjegli prenošenje bakterija tijekom kuhanja
Često tek nekoliko dana nakon što ste ih kupili, na njima ćete primijetiti početke propadanja: sive ili bijele niti što je početak truljenja, pa se mnogi pitaju je li to uopće sigurno za jelo.
Stručnjaci kažu da nikako ne biste trebali jesti voće koje počelo pljesnjiviti, no one bez vidljivih znakova spora su sasvi u redu za konzumiranje.
I za razliku od drugih problema sa sigurnošću hrane koji mogu biti nevidljivi golim okom, voće koje je počelo plijesnjiviti vrlo je lako je uočiti, rekao je dr. Benjamin Chapman, profesor i stručnjak za sigurnost hrane sa Sveučilišta North Carolina State.
Što ako primijetimo nekoliko pljesnjivih jagoda u pakiranju? 'Nikad ne bacam cijelo pakiranje zbog toga', kaže dr. Chapman. Njegova je strategija jednostavna: odmah baciti one koje su počele propadati te zatim pažljivo pregledati voće ukoliko su se počele pojavljivati sive ili bijele niti pljesni. I naravno, voće treba što prije pojesti, jer se spore plijesni mogu proširiti vrlo brzo - za dan ili dva.
Plijesni su vrsta gljivica, a njihove niti nadiru u unutrašnjost. Mogu biti i opasne: određene vrste plijesni proizvode toksine koji mogu biti štetni ako se pojedu, a kod nekih ljudi plijesni mogu izazvati alergijske reakcije, upozorava dr. Chapman.
Dobra vijest za one koji jedu bobičasto voće je i to da nije poznato stvara li se na njima plijesan povezana s toksinima, kao što to npr. proizvode neke gljivice, pa je rizik manji, rekla je dr. Elizabeth Mitcham, profesorica sa Sveučilišta Kalifornija.
Namirnice za koje je utvrđeno da mogu razviti ove opasnije plijesni uključuju orašaste plodove, žitarice i jabuke.
Budući da su plijesni na bobicama obično bezopasne, čak i ako slučajno pojedete pljesnivu bobicu - iako se ne preporučuje - vjerojatno vam neće biti loše, rekla je dr. Mitcham. Također je dodala i da biste vjerojatno ispljunuli voće prije nego što biste ga uspjeli progutati, jer pljesnive bobice vrlo loš okus.


HP AiO
Uštedi 400 knRyzen 5 procesor, 8GB radne memorije, 256GB SSD, 27" FHD IPS ekran.
KUPI SADA

MICROSOFT 365
TOP!Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher, Access, 1TB OneDrive i 60 Skype minuta.
KUPI SADA

XIAOMI lipanj
TOP!Velika ponuda Xiaomi sportskih satova, slušalica, te uređaja za pametan dom po TOP cijenama.
KUPI SADA

ASUS Vivobook
2 godine jamstvaRyzen 3 procesor, 8GB RAM-a, SSD 512GB, Radeon grafika, 15.6" IPS , Windows 11.
KUPI SADA

Beauty gadgeti
TOP!Uređaji za njegu lica vrhunske kvalitete pobrinut će se za savršen ten.
KUPI SADA

SMOOTHSKIN IPL
TOP!SmoothSkin Bare FIT – najbrži IPL uređaj na tržištu s FIT nastavkom za preciznost.
KUPI SADA