Subverzivna reinterpretacija 'Pustolovina Huckleberryja Finna' Marka Twaina iz perspektive porobljenog Jima već je okrunjena nizom priznanja i potvrđuje Everettov status jednog od najvažnijih američkih pisaca današnjice. Djelo je upravo izašlo i na hrvatskom, u izdanju Hena coma i prijevodu Dade Čakale.
Roman James američkog pisca Percivala Everetta, objavljen u ožujku prošle godine, osvojio je prestižnu Pulitzerovu nagradu za književnost 2025. Riječ je o provokativnoj i duboko promišljenoj reinterpretaciji Pustolovina Huckleberryja Finna Marka Twaina, ispričanoj ovoga puta iz perspektive Jima, porobljenog čovjeka koji bježi kako bi pronašao slobodu i ponovno se ujedinio sa svojom obitelji. Knjiga ja već dostupna i na hrvatskom, u prijevodu Dade Čakale i izdanju Hena com-a, koji je objavio i Everettov hvaljeni roman Drveće (2021.).
U rukama Everetta, jednog od najnepokornijih i najinovativnijih suvremenih američkih autora, Jim – ovdje preimenovan u Jamesa – više nije sporedni lik već središnji protagonist. Everett ga prikazuje kao obrazovanog, inteligentnog i introspektivnog čovjeka koji svoj um i mudrost mora skrivati kako bi preživio u brutalnom sustavu ropstva. Takvim pomakom pripovjedne perspektive roman preispituje temeljne američke mitove, tematizira identitet, dostojanstvo, autonomiju i otpor te poziva na reviziju ustaljenih povijesnih narativa.
Ova subverzivna verzija američkog klasika bila je jedan od najnagrađivanijih romana 2024. godine. Prije Pulitzerove nagrade, James je već osvojio National Book Award, Kirkus Prize i Carnegie Medal za književnost, te bio u užem izboru za Bookerovu nagradu i PEN/Faulknerovu nagradu. Kritika je roman dočekala s oduševljenjem, ističući njegovu relevantnost u kontekstu aktualnih društvenih rasprava o rasizmu, obrazovanju i cenzuri knjiga u američkim školama.
U izjavi koju je poslao putem izdavačke kuće Doubleday, Everett je rekao: "Iznenađen sam i počašćen – ali ponajviše iznenađen. Ovo je golema čast. Posebno sam počašćen time što sam bio razmatran uz ostale finaliste." A kad je prošle godine primio National Book Award, zahvalio je žiriju "što su svoju reputaciju stavili na kocku ovim izborom", u skladu sa svojim poznatim distanciranim stavom prema književnim nagradama, koje je u intervjuu za The New Yorker nazvao "uvredljivima" i "zlonamjernim usporedbama umjetničkih djela".
Everett, profesor na Sveučilištu Južne Kalifornije, autor je više od 30 knjiga, uključujući romane, zbirke priča, poeziju pa čak i knjige za djecu. Dugi niz godina smatran je jednim od najznačajnijih, ali i najpotcjenjenijih američkih književnika. Tek posljednjih godina dobiva širu medijsku pažnju, osobito nakon što je njegov roman Erasure iz 2001. adaptiran u Oscarom nagrađen film American Fiction.
U obrazloženju Pulitzerove nagrade ističe se kako roman James nudi "snažnu reinterpretaciju" koja osvjetljava "apsurdnost rasne nadmoći" i donosi novo promišljanje o obitelji i slobodi. U trenutku kad se Sjedinjene Američke Države ponovno suočavaju s podjelama oko toga kako i koje knjige bi se trebale učiti u školama, kao i s pitanjem predstavljanja afroameričke povijesti, James dolazi kao literarni odgovor – odmjeren, hrabar i prijeko potreban.
Među finalistima za Pulitzerovu nagradu za književnost ove su se godine našli još romani Headshot Rite Bullwinkel, Mice 1961 Stacey Levine te The Unicorn Woman Gayl Jones.
Pulitzerova nagrada za dramu ove je godine pripala Brandenu Jacobs-Jenkinsu za dramu Purpose, koja prati unutarnje razaranje jedne uspješne crnačke obitelji. U kategoriji povijesti, nagrada je podijeljena između knjiga Native Nations: A Millennium in North America autorice Kathleen DuVal i Combee: Harriet Tubman, the Combahee River Raid, and Black Freedom during the Civil War Edde L. Fields-Black, dok su u ostalim kategorijama nagrađeni i Tessa Hulls (Feeding Ghosts, memoari), Marie Howe (New and Selected Poems, poezija) te Benjamin Nathans (To the Success of Our Hopeless Cause: The Many Lives of the Soviet Dissident Movement, publicistika).