od 4. srpnja do 15. rujna

Jelsa Art Bijenale 2025 čini nevidljivo vidljivim

05.05.2025 u 10:49

Bionic
Reading

Četvrto izdanje Jelsa Art Bijenala 2025 koje će se održati od 4. srpnja do 15. rujna 2025. na otoku Hvaru nosi naziv 'Concrete Tenderness', osvrćući se na sve zastupljeniju betonizaciju hrvatske obale

Najveća prijetnja hrvatskim prirodnim resursima nisu prevelik izlov ribe, pa čak niti masovni turizam, nego upravo devastacija obale. Zabranom bušenja, rudarenja i ribolova na obalnom području ova se prijetnja može smanjiti. Benefiti ograničavanja ljudskog utjecaja na zaštićeno područje prelijevaju se i na okolna područja. U Jadranskom moru već postoje mnoga prirodna čuda koja su zaštićena, ali to nije dovoljno. Želimo podići svijest o još jednom otoku koji treba zaštitu, a to je otok Lastovo, dom mnogih endemskih vrsta i prepun prirodnih resursa i nevidljivih stvorenja koja bi mogla promijeniti krajolik budućnosti.

'Učiniti nevidljivo vidljivim' naziv je višeslojne edukativne i informativne izložbe namijenjene podizanju svijesti javnosti. Koncept izložbe čvrsto se temelji na istraživanju dr. sc. Zrinke Ljubešić, čija se inicijativa za podizanje svijesti o razornom utjecaju ljudske intervencije na podvodne organizme, obalni teren i tome kako su svi međusobno povezani stavlja u prvi plan kroz angažman znanstvenih, umjetničkih i lokalnih zajednica.

Kako bismo aktivirali javnost i podržali znanstvenike u njihovim inicijativama da stvore no-take zonu, uključili smo tim međunarodnih i lokalnih umjetnika, obalnih inženjera, World Wildlife Fund i lokalne zajednice kako bismo stvorili sveobuhvatan pregled situacije i potrebe za zaštitom područja.

Tim umjetnika zaduženih za prevođenje ovog složenog znanstvenog jezika u multisenzorno audiovizualno iskustvo čine Ivan Marušić Klif: snažno ime na hrvatskoj dizajnerskoj i medijskoj umjetničkoj sceni, angažiran u stvaranju kinetičkih, svjetlosnih i video instalacija te Francisca Rocha Goncalves, interdisciplinarna umjetnica i istraživačica koja djeluje na sjecištu zvuka, znanosti i ekološkog aktivizma.

Umjetničko djelo koje će ostvaritii temeljeno na istraživačkim materijalima bit će predstavljeno kao višeslojna informativna i edukativna izložba s audiovizualnim i performativnim radovima u srpnju 2025. u sklopu programa Jelsa Art Bijenala 2025.

Jelsa Art Bijenale 2025 je dio CO-VISION-a: kreativnog i participativnog projekta koji priča priču o europskoj prirodnoj baštini. Projekt CO-VISION uključuje osam umjetničkih partnera iz cijele Europe: Athens Digital Arts Festival (Grčka), Eufònic festival (Španjolska), Transylvania Trust (Rumunjska), KIKK festival (Belgija), LAB852 (Hrvatska), Rencontres Audiovisuelles (Francuska), Signal festival (Češka) i četiri tehnička partnera: Europski institut za dizajn (Italija), Mapa das Ideias (Portugal), Sveučilište NTNU (Norveška) i Sveučilište XAMK (Finska).

Co-vision ima za cilj ostaviti konkretan trag: očuvanje kolektivnog sjećanja na europsku prirodnu baštinu kroz arhivu digitalnih djela dostupnu svima - građanima, dionicima i institucijama - počevši od 2026. Virtualni prozor za dokumentiranje trenutnog stanja lokalnih krajolika i divljih životinja, povijesni zapis transformacije okoliša i njegove krhkosti: kulturna baština osmišljena posebno za buduće generacije. Audiovizualne instalacije, video mapiranje, interaktivne skulpture i performansi ponudit će suvremenu naraciju o europskoj prirodnoj baštini koja se razvija te spaja publiku, stručnjake i umjetnike u dijalog kako bi izgradila zajedničku priču o prirodnoj baštini dostupnu svima.

Osim Jelsa Art Bijenala, u projekt Co-Vision uključeno je još sedam umjetničkih i četiri tehnička partnera.

Videocittà (Italija) odabrao je za svoju umjetničku temu Pinus pinea, klasični bor, ikonu mediteranskog krajolika i nijemog svjedoka rimske povijesti, sada ugroženog brašnastim stjenicama, gljivicama i kukcima te u opasnosti od nestanka. Atenski festival digitalne umjetnosti (Grčka), usmjerava se na fenomen širenja meduza kao posljedicu neravnoteže u oceanima. Festival Eufònic (Katalonija, Španjolska) posvećen zvučnim, vizualnim i digitalno-izvedbenim umjetnostima istražio je krajolik Delte de l'Ebre s njegovim autohtonim vrstama. Festival digitalne umjetnosti KIKK (Namur, Belgija), koji istražuje presjek umjetnosti, znanosti i tehnologije, bavi se bioraznolikošću kroz vrijeme, s naglaskom na rijeke Sambre i Meuse te Strudiellu devonicu, jedan od najstarijih poznatih fosila kukaca na svijetu.

Udruga Rencontres Audiovisuelles (Francuska), koja organizira Festival video mapiranja, fokusira se na eroziju veličanstvenih litica u zaljevu Somme, koje se zbog čestih oluja povećavaju za oko 30 cm svake godine, ugrožavajući ravnotežu ekosustava. Festival digitalne umjetnosti Signal (Češka), s jakom predanošću održivosti okoliša, istražuje prirodnu baštinu 'Moravske Amazone', najveće europske prašume gdje se rijeke Morava i Dyie spajaju i gdje mnoge ugrožene vrste pronalaze utočište. Transylvania Trust (Rumunjska), posvećen zaštiti kulturne baštine, usredotočuje se na vrijednost krajolika i zaštićenih vrsta rijeke Somes kao ključnog dijela lokalne prirodne baštine, ističući rizike s kojima se suočava zbog klimatskih promjena.

Tehnološka podrška pruža se od strane Sveučilišta NTNU u Norveškoj, koje će razviti najsuvremenija tehnološka rješenja za digitalizaciju sadržaja digitalne arhive, osiguravajući da se djela i informacije sačuvaju i upotrebljivi su na inovativan i trajan način. Sveučilište primijenjenih znanosti jugoistočne Finske Xamk odgovorno je za definiranje Zelenih smjernica koje će voditi rad partnera u skladu s načelima održivosti, brige za okoliš, kružnog gospodarstva i promicanja kulturne baštine. Istituto Europeo di Design (IED) razvit će Nacrte u dva komplementarna rezultata: kritičko-analitičko izvješće koje će pružiti konceptualnu i metodološku osnovu te vizualni prikaz za neposredni komunikacijski utjecaj. Konačno, Mapa das Ideias (Portugal), referentna točka za prakse sukreacije i kulturne inovacije, bit će odgovorna za izradu smjernica za kreativnu razmjenu, definiranje modaliteta participativnog procesa u lokalnim debatama, osiguravajući ravnopravnu i poticajnu razmjenu među sudionicima svih umjetničkih projekata.