Suvremeni hrvatski književnik Miro Gavran tijekom lipnja će na maloj europskoj turneji predstaviti svoj kazališni i literarni rad u Poljskoj, Belgiji i Češkoj
U poljskom Poznanju ovoga će četvrtka na tribini Književni četvrtak u Palači Dzielynski o književnom i kazališnom radu Mire Gavrana s autorom razgovarati sveučilišni profesori Boguslaw Zielinski i Krystyna Pienazek-Marković.
U petak će u Poznanju u teatru Osmi dan biti izvedena predstava Mire Gavrana 'Hotel Babilon' u produkciji Teatra Gavran iz Zagreba. U predstavi glumi Mladena Gavran, a redateljica je Aida Bukvić.
U Teatru Novy u Lodzu bit će u utorak, 14. lipnja premijerno izvedena Gavranova drama 'Sve o ženama' u koprodukciji s Teatrom Badow iz Badowa. Dramu je na poljski prevela Anna Tuszynska, redatelj je Piotr Bikont, a u glavnim ulogama nastupaju Joanna Fidler, Miroslawa Olbinska i Katarzyna Žuk.
Nakon Poljske 'Hotel Babilon' bit će izveden 25. lipnja u 17 sati hrvatskom veleposlanstvu u Bruxellesu. Predstavu izvodi Teatar Gavran u organizaciji Matice hrvatske povodom ulaska Hrvatske u Europsku uniju.
Drama Mire Gavrana 'Kad umire glumac' bit će premijerno izvedena u utorak, 28. lipnja u Dvorišnom teatru u Češkoj u turističkom mjestu Hlohovec. Na češki je dramu preveo Jiri Vobecky, redatelj je Zdenek Černin, a u glavnim ulogama nastupaju ugledni glumci iz Brna Simona Pekova i Zdenek Černin
Djela Mire Gavrana do sada su prevedena na 35 jezika. Knjige su mu objavljene u više od 150 izdanja u zemlji i inozemstvu, a prema njegovim kazališnim tekstovima nastalo je više od 200 kazališnih premijera širom svijeta, koje su imale preko dva milijuna gledatelja. Proteklih dvadesetak godina Gavran je najizvođeniji hrvatski kazališni pisac u zemlji i inozemstvu.