3. i 4. lipnja

Empiria teatar nastavlja sa svojom inicijativom 'Šteta bacit'

31.05.2023 u 11:43

Bionic
Reading

Ekološka inicijativa pod okriljem Empiria teatra i njegove voditeljice Ive Srnec Hamer, koja je lani izazvala veliki interes javnosti, dobiva svoj nastavak i ovaj vikend, od 3. do 4. lipnja, organizira prvi dio svog mini zelenog festivala 'Šteta bacit' koji putem različitih aktivnosti povezuje izvedbene umjetnosti i koncept održivosti

U sklopu programske linije Šteta bacit za djecu u ponudi su radionice izrade i animacije lutaka u kojima polaznici uz stručno vodstvo mogu osmisliti i izraditi vlastite personalizirane lutke iz otpadnog materijala, učeći pritom o ekologiji, održivosti i savjesnoj uporabi i prenamjeni predmeta u kreativne svrhe, stoji u najavi.

Radionice se održavaju se na tri lokacije u Zagrebu, a vode ih mladi glumci, glumica–lutkarica Mirna Ostrošić i glumac Lovro Rimac. U subotu 3. lipnja, od 12 do 14 sati u Centru mladih Ribnjak (Caffe, Park Ribnjak 1), održava se ekološka radionica naziva Life In Plastic Is Not Fantastic. Ova se radionica temelji na izradi lutke korištenjem plastičnih vreća i potom njezine animacije uz glazbu i glumu, a tim se putem djeci na pristupačan način približavaju koncepti reciklaže i odvajanja otpada, kao i problem zagađenja okoliša plastikom. Stvorene će lutke funkcionirati i kao podsjetnik na princip reciklaže. Radionica iste teme održat će se i u nedjelju, 4. lipnja 2023., od 16 do 18 sati u Mjesnom odboru Pongračevo (Dvorana Samoborček, Opatijski Trg 10).

U nedjelju 4. lipnja od 11 do 13 sati, u suradnji sa Zoološkim vrtom Grada Zagreba na lokaciji Fakultetsko dobro 1 održat će se ekološka radionica naziva Sigurno mjesto za ugrožene životinje i biljke. Zbog potrebe edukacije djece o životinjskim i biljnim vrstama čiji je opstanak ugrožen čovjekovim djelovanjem, kroz ovu će radionicu polaznici kreirati lutke inspirirane njima. Sudionici radionice će od otpadnog materijala kakvog je moguće pronaći u domaćinstvu, vrtiću ili školi, napraviti svoje lutke koje će predstavljati odabrane primjerke ugroženih životinjskih ili biljnih vrsta.

Takav pristup planiran je u svrhu osvještavanja štetnog ljudskog djelovanja na životinjska i biljna staništa u edukaciji djece. Stvarajući i skrbeći za svoju lutku, osim usvajanja novih kreativnih vještina, polaznici će ujedno dobiti potrebne informacije o uvjetima u kojima ugrožene jedinke obitavaju i preživljavaju, čime se izravno utječe na razvoj empatije i ekološke svijesti u djece.