'izvoz znanja'
Turizam je glavni džoker, no druga kategorija usluga ima sve veću ulogu u krpanju golemoga deficita u robnoj trgovini. Evo brojki

Ilustracija
Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Profimedia, tportal
Premda u posljednjih nekoliko godina robni izvoz raste brže od robnog uvoza, manjak u robnoj razmjeni stalno se povećava zbog veće uvozne baze. Tako je robni manjak u prošloj godini iznosio gotovo 10,4 milijarde eura, što je za 1,7 milijardi eura ili 19,2 posto više nego 2020. godine.
Deficit u robnoj razmjeni nadoknađujemo značajnim viškom u trgovini uslugama, što blagotvorno djeluje na platnu bilancu zemlje. Štoviše, zahvaljujući financijskim učincima turizma, redovito ostvarujemo suficit na tekućem računu platne bilance. Time se osigurava stabilnost financijskog sustava i kontinuiran rast deviznih rezervi.
Prema podacima HNB-a, lani su ukupni prihodi od izvoza usluga dosegnuli 14,3 milijarde eura. Najviše se izvozilo u Njemačku, i to više od 3,2 milijarde eura, slijede Austrija i Slovenija s više od milijardu eura izvoznih prihoda. Među deset najvećih korisnika naših usluga još su Italija, Švicarska, Velika Britanija, Poljska, SAD, Bosna i Hercegovina te Mađarska.
S druge strane, uvezli smo usluga u vrijednosti od 4,4 milijarde eura, što je rezultiralo viškom od 9,9 milijardi eura, iz čega proizlazi da je prošlogodišnji suficit u izvozu usluga bio približno jednak deficitu u izvozu roba.
Lavovski dio prihoda od izvoza usluga (9,1 milijardu eura ili 63,8 posto) dolazi od turizma, o kojem uvelike ovisi cijela bilanca usluga. To najbolje pokazuju kretanja u posljednje tri godine. Dramatičan pad prihoda od turizma u 2020. pod utjecajem pandemije gotovo je prepolovio izvoz usluga u odnosu na 2019., a oporavak turizma u prošloj godini rezultirao je rastom izvoza usluga za gotovo 60 posto.

Izvor: HNB / Autor: Neven Bučević/tportal.hr
Premda je utjecaj turizma i dalje presudan, sve važniju ulogu u razmjeni s inozemstvom posljednjih godina imaju druge vrste usluga s višom dodanom vrijednošću. U tome se snažnim rastom ističu telekomunikacijske, računalne i informatičke usluge, usluge upravljanja i savjetovanja te usluge istraživanja i razvoja.
U posljednjih deset godina izvoz telekomunikacijskih i računalnih usluga gotovo je utrostručen, a najveći dio prihoda dolazi iz Švedske, Njemačke i SAD-a. U izvozu znanja prednjači Ericsson Nikola Tesla, a sve važniji doprinos daju brzorastuće tehnološke kompanije poput Nanobita, Infobipa, Spana i Rimac Automobila.

Izvor: HNB / Autor: Neven Bučević/tportal.hr
Značajan udjel u izvozu usluga drže prijevozničke usluge, ali stagniraju inozemni prihodi od ove djelatnosti. U velikoj ekspanziji je i izvoz građevinskih usluga te izvoz osobnih i usluga u segmentu kulture i razonode.
Uz višak od razmjene usluga, kojim se u najvećoj mjeri anulira manjak u robnoj razmjeni, na pozitivan saldo tekućeg i kapitalnog računa platne bilance značajno utječu neto prihodi iz transakcija s proračunom EU-a (višak u povlačenju sredstava u odnosu na uplate u proračun) te devizne doznake iseljenika, čija vrijednost doseže dvije milijarde eura godišnje.


ALIENWARE monitori
Ekskluzivno!IPS ekran, 1 ms odaziv, 240-360 Hz, nVidia G-Sync.
KUPI SADA

PHILIPS slušalice
−50%Otporne na znoj i prskanje, spremne za do 12h reprodukcije.
KUPI SADA

DELL monitori
Besplatna dostavaAlienware 25" IPS 240Hz te G2422HS 24" IPS 165Hz.
KUPI SADA

Klima uređaji
Besplatna dostavaUpali, rashladi i uživaj s Hyundai, Tesla ili Elit klimama.
KUPI SADA

DYSON Airwrap
2 godine jamstvaOblikujte kosu zrakom, bez ekstremne topline.
KUPI SADA

Hladnjaci
Besplatna dostavaVelika ponuda ugradbenih i samostojećih hladnjaka premium brendova.
KUPI SADA