izazovi za gospodarstvo

Ove zemlje Europe najviše će stradati u Trumpovu trgovinskom ratu

11.07.2025 u 20:15

Bionic
Reading

Petina izvoza EU-a ide u SAD. Carine na automobilsku industriju najviše pogađaju njemačko gospodarstvo, a njihovo potencijalno uvođenje i na farmaceutsku industriju moglo bi značajno koštati Irsku

Njemačka i Irska ističu se kao dvije ekonomije EU-a najizloženije prijetnji višim carinama iz SAD-a, a Bruxelles nastoji postići trgovinski sporazum s Washingtonom usred izvještaja da bi tarife na farmaceutske proizvode mogle dosegnuti i 200 posto.

Američki predsjednik Donald Trump u travnju je uveo carine od 25 posto na uvoz automobila i dijelova za njih, a tada je Njemačka označena kao zemlja EU-a koja bi time mogla najviše izgubiti. Briselski think tank Bruegel procijenio je da bi one mogle dugoročno koštati 0,4 posto BDP-a Njemačke.

Dok se čeka novi trgovinski sporazum između EU-a i SAD-a, pojavljuju se i drugi detalji koji bi mogli staviti Irsku, Dansku, Belgiju i druge zemlje u fokus ako SAD odluči uvesti carine na farmaceutski sektor, piše Euro News.

Procjene štete Trumpovih carina

Njihov ukupni utjecaj na europsko gospodarstvo ovisit će o visini carina koje SAD odluči uvesti i odgovoru EU-a, no udar neće biti ravnomjerno raspoređen. Prema Bruegelu, EU se suočava sa značajnim, ali upravljivim makroekonomskim posljedicama.

U izvješću iz travnja procijenjeno je da bi, ovisno o ishodu pregovora, šteta mogla iznositi oko 0,3 posto BDP-a EU-a. Usporedbe radi, Europska komisija je u proljetnoj prognozi predvidjela rast BDP-a Unije od 1,1 posto ove godine. Trgovina sa SAD-om je značajna, tako je u 2024. ta država bila najveći partner za izvoz robe iz EU-a, čineći 20,6 posto ukupnog izvoza Unije.

Farmaceutski proizvodi čine pak 15 posto izvoza robe iz EU-a u SAD, a slijedi automobilski sektor. Dok se čeka više informacija o mogućim američkim carinama na farmaceutske proizvode, 'automobilski sektor i dalje se čini najranjivijim jer za sada ne izgleda da će postojati veće iznimke', rekao je Mathieu Savary, glavni čovjek za europske investicijske strategije u BCA Researchu. Taj je sektor u travnju pogođen carinom od 25 posto.

Njemačka će biti jedna od najpogođenijih zemalja

'Same carine mogle bi smanjiti ukupan obujam trgovine EU-a za oko osam posto u idućih pet godina', rekao je Rory Fennessy, viši ekonomist u Oxford Economicsu, u nedavnom izvješću. Zemlje s najvećom vrijednosti izvoza robe u SAD, koje su najviše ugrožene, uključuju Njemačku, Irsku, Italiju, Francusku i Nizozemsku. Njemačko gospodarstvo snažno ovisi o izvozu, osobito proizvoda iz automobilskog sektora. Gotovo četvrtina (22,7 posto) ukupnog njemačkog izvoza ide prema SAD-u.

'Njemačka se ističe kao europska ekonomija koja će najviše stradati od američkih carina i očekujemo pad njezinog BDP-a u drugom i trećem tromjesečju', rekao je Andrew Hunter, pomoćnik direktora i viši ekonomist u Moody's Ratingsu, za Euronews Business.

Hunter je dodao da će i manja gospodarstva – uključujući Austriju i druge u srednjoj i istočnoj Europi – koja su snažno integrirana u njemačke industrijske lance opskrbe biti teško pogođena.

Prema Bruegelu, nakon 2025. godine dugoročan negativni utjecaj carina u Njemačkoj mogao bi biti oko 0,4 posto BDP-a, nakon što se 'učinak potpuno razvije, a kratkoročni efekti nestanu', rekao je Niclas Frederic Poitiers, istraživač u Bruegelu.

'Za Francusku bi prosječni učinak bio oko 0,25 posto BDP-a', dodao je.

Neizvjesnost bi mogla dovesti do gubitka investicija i radnih mjesta u cijeloj Uniji. Hunter kaže da će 'čak i za zemlje s ograničenom izravnom izloženošću SAD-u, poput Francuske ili Španjolske, rast vjerojatno biti pod pritiskom globalne slabosti i neizvjesnosti'.

Irskoj se ne piše dobro

Što se tiče dugoročnih posljedica, Irska se ističe kao jedna od potencijalno najpogođenijih zemalja jer više od polovice njezina izvoza robe (53,7 posto) ide na američko tržište.

Mnogo toga ovisi o tome hoće li farmaceutski sektor biti pogođen carinama. Ako bude, 'Irska će biti ekonomija EU-a najviše izložena tim carinama', rekao je Savary.

Farmaceutska industrija temeljena na istraživanju ključna je za europsko gospodarstvo te je jedan od najuspješnijih visokotehnoloških sektora u Europi. Prema nedavnom istraživanju PWC-a, ova je industrija 2022. s 311 milijardi eura bruto dodane vrijednosti i 2,3 milijuna radnih mjesta izravno i neizravno doprinijela gospodarstvu EU-a.

A američko tržište ključno je za europski farmaceutski sektor. Prema Europskoj federaciji farmaceutske industrije i udruženja, 2021. godine Sjeverna Amerika činila je 49,1 posto svjetske prodaje farmaceutskih proizvoda, u usporedbi s 23,4 posto za Europu. Više od trećine izvoza takvih proizvoda iz EU-a ide u SAD.

Ako farmaceutski sektor bude pogođen carinom od 25 posto, kao što Moody’s predviđa u narednim mjesecima, 'najizloženije će biti manje europske ekonomije, poput Danske, Belgije, Slovenije i Irske, za koje smatramo da je rizik od recesije najveći u Europi', rekao je Hunter.

Glavni strateg BCA Researcha dodao je da je u tom slučaju 'Irska posebno izložena ovom riziku', ističući da izvoz u SAD predstavlja 18 posto njezina BDP-a, a izvoz farmaceutskih proizvoda gotovo 55 posto ukupnog izvoza. Prema BCA-u, učinak bi joj 'mogao smanjiti rast za četiri do pet posto tijekom vremena'.

Bruegel procjenjuje da bi kumulativni pad realnog BDP-a Irske do 2028. mogao iznositi tri posto.

Opasnost od otkaza

Kad je riječ o ranjivosti zemalja u pogledu gubitka radnih mjesta zbog američkih carina, Bruegel navodi da je Italija druga najizloženija zemlja zbog sektora transportne opreme te velikog broja zaposlenih u modnoj i automobilskoj industriji. Italija bi također bila visoko izložena u farmaceutskom sektoru. Trump je u utorak rekao da farmaceutski proizvodi uvezeni u SAD mogu biti pogođeni carinom od 200 posto, bez davanja dodatnih pojedinosti.

Prema Savaryju iz BCA Researcha, to nije vjerojatno jer bi 'drastično povećalo troškove zdravstvene zaštite za američke potrošače, što je već sada velika tema među biračima'.

On to vidi kao 'snažnu poruku stranim farmaceutskim kompanijama da smanje cijene i ulažu u proizvodnju lijekova u SAD-u'. Savary očekuje da će 'izravna strana ulaganja u SAD i najave o smanjenju cijena lijekova biti krajnji rezultat ovih pregovora i prijetnji'.

'Sada je pritisak na farmaceutske tvrtke da prošire svoje proizvodne pogone u SAD-u kako bi bili u neposrednoj blizini američkih potrošača', rekao je Dan Coatsworth, investicijski analitičar u AJ Bellu.