Predsjednik SAD-a Donald Trump uveo je carine od 30 posto na uvoz iz Europske unije, koje će početi od 1. kolovoza
Donald Trump najavio je u subotu da će od 1. kolovoza uvesti carine od 30 posto na robu iz Europske unije i Meksika. Najava je objavljena na njegovoj društvenoj mreži Truth Social, samo nekoliko dana nakon što su europski dužnosnici izrazili nadu u sklapanje trgovinskog sporazuma s Washingtonom.
U pismu upućenom meksičkom predsjedniku, Trump je priznao da je Meksiko pomogao u suzbijanju ilegalne migracije i krijumčarenja fentanila u SAD. No istaknuo je kako zemlja 'nije učinila dovoljno' da spriječi Sjevernu Ameriku da postane 'igralište za narkokartele', piše Guardian.
Što se tiče Europske unije, Trump je poručio da je trgovinski odnos 'daleko od recipročnog' te kritizirao europske carinske i necarinske barijere. 'Godinama smo pregovarali s EU-om o trgovinskom odnosu, ali su vaši veliki i dugotrajni suficiti, potaknuti vašim tarifnim politikama, neprihvatljivi', napisao je Trump.
Udar na europske izvoznike
Ova odluka posebno pogađa izvoznike roba s niskom profitnom maržom, poput belgijske čokolade, irskog maslaca i talijanskog maslinovog ulja. Iako je EU očekivala carine od najviše deset posto – kako su navodno pregovarali potpredsjednik Europske komisije Maroš Šefčovič i američki dužnosnici – nova stopa od 30 posto predstavlja veliki udarac za europske nade u deeskalaciju trgovinskih tenzija.
Kao i dogovor s Ujedinjenim Kraljevstvom, i sporazum između EU-a i SAD-a trenutačno postoji samo u obliku 'dogovora u načelu' i nije pravno obvezujući. Diplomati su potvrdili da nacrt dokumenta, prikazan veleposlanicima ranije ovog tjedna, ima samo tri stranice.
Trump ponovno pojačava pritisak
U Bruxellesu smatraju da Trumpov potez ima za cilj iznuditi nove ustupke od EU-a, a mnogi ovaj manevar tumače kao nastavak Trumpove agresivne trgovinske politike – slične onoj koju je vodio tijekom svog prvog mandata. Podsjetimo, tada je EU opisao kao 'goru od Kine' kada je riječ o trgovini.
S obzirom na to da dogovor još uvijek nije formaliziran niti registriran od strane američke vlade, novi pregovori izgledaju neizbježni. No taj proces nosi niz političkih i ekonomskih rizika – kako za Europsku uniju, tako i za SAD.
Primjerice, Velikoj Britaniji je trebalo sedam tjedana da svoj trgovinski dogovor formalizira i registrira u SAD-u, a i tada je izostavljen dogovoreni ukidanje carina na britanski čelik, dok je carina na automobile smanjena s 27,5 na 10 posto.
Znakovi trgovinskog rata na horizontu
Trump je početkom tjedna najavio produljenje pregovora do 1. kolovoza, da bi već dan kasnije najavio kako će EU uskoro primiti službeno pismo s novim carinskim stopama. Istaknuo je kako su se europski pregovarači "od tvrdih pregovarača pretvorili u vrlo ugodne", no diplomati su tu poruku ocijenili zbunjujućom i kontradiktornom.
Posebno su zabrinuti zbog Trumpovog sve glasnijeg nezadovoljstva europskim pristupom prema američkim tehnološkim tvrtkama, što bi moglo dodatno zakomplicirati odnose između dva najveća zapadna gospodarska bloka.