pritisak carina

Trump je postigao što je htio: Kinu održava prodaja kućanskih aparata

20.05.2025 u 13:59

Bionic
Reading

Kinesko je gospodarstvo blago usporilo u travnju pod pritiskom američkih carina zbog čega je iz Pekinga prema SAD-u upućen poziv da 'poduzmu odgovorne političke mjere kako bi održale stabilnost međunarodnog financijskog i gospodarskog sustava te zaštitile interese ulagača'

Kineska industrijska proizvodnja je znatno usporila u travnju zbog utjecaja troznamenkastih američkih carina. Podaci kineskog Nacionalnog zavoda za statistiku (NBS) pokazuju da je proizvodnja u travnju bila viša za 6,1 posto u odnosu na isti mjesec lani. No, u ožujku je ta razlika iznosila 7,7 posto.

Ipak, treba reći da je ostvareni rast svejedno viši od prognoziranih 5,5 posto. 'Travanjska otpornost dijelom je rezultat 'unaprijed opskrbljene' fiskalne potpore', komentirao je za Reuters Tianchen Xu, viši ekonomist u Economist Intelligence Unitu, misleći na jaču državnu potrošnju.

Dakle, mjere kineskih vlasti ublažile su pritisak carina, ponajprije zbog snažnijeg izvoza od očekivanog, što je postignuto preusmjeravanjem pošiljki izvoznika zemljama koje kupuju više roba iz Kine. No, ukupno gledajući, 'unatoč brzom rastu industrijske dodane vrijednosti, vrijednost izvoznih isporuka bila je gotovo stagnirajuća'.

Porasla prodaja kućanskih aparata

Uz to, sektor nekretnina bilježi stagnaciju u cijenama te pad ulaganja. Maloprodaja je rasla za 5,1 posto, ali nije ispunila očekivanja o rastu od 5,5 posto. Prerada sirove nafte je u odnosu na ožujak pala za 4,9 posto, a proizvodnja sirovog čelika za sedam posto.

No, zato je nezaposlenost pala za 0,1 posto, a porasla je i prodaja kućanskih aparata za 38,8 posto, ponajprije državnim programom zamjene robe široke potrošnje.

'Upozoravamo da je snaga kratkoročnog rasta nauštrb kasnijih učinaka povrata i vjerujemo da je potrebno dodatno ublažavanje politika kako bi se stabilizirao rast, zaposlenost i tržišno raspoloženje', komentirali su ekonomisti Goldman Sachsa.

Krhki dogovor

Komunistička je partija uvjerena da će ove godine gospodarski rast iznositi otprilike pet posto, unatoč upozorenjima ekonomista da bi carine to mogle osujetiti. Upravo zbog američkih carina, vlasti su ranije ovog mjeseca najavile novi paket mjera koje uključuju smanjenje kamatnih svota i pumpanje likvidnosti. 

'Dogovor između SAD-a i Kine postignut početkom prošlog tjedna pružit će određeno olakšanje, ali čak i ako se ukidanje carina pokaže trajnim, širi nepovoljni uvjeti znače da i dalje očekujemo daljnje usporavanje kineskog gospodarstva u nadolazećim tromjesečjima. Sumnjamo da je trgovinski rat učinio kućanstva zabrinutijima zbog svojih izgleda za posao i stoga pažljivijima u pogledu potrošnje', rekao je Julian Evans-Pritchard, voditelj odjela za kinesku ekonomiju u Capital Economicsu. 

U međuvremenu, Kina je u ponedjeljak pozvala Sjedinjene Države da poduzmu odgovorne političke mjere kako bi održale stabilnost međunarodnog financijskog i gospodarskog sustava te zaštitile interese ulagača. Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova dao je te komentare na dnevnoj konferenciji za novinare kada je upitan o snižavanju kreditnog rejtinga SAD-a zbog zabrinutosti oko rastućeg javnog duga, donosi Reuters.