nema zaoštravanja monetarne politike

Tečaj dolara izgubio potporu nakon istupa čelnika Feda koji, suprotno očekivanjima investitora, nije najavio podizanje kamatnih stopa

29.08.2021 u 08:25

Bionic
Reading

Na svjetskim deviznim tržištima tečaj dolara spustio se prema košarici valuta prošloga tjedna s najviše razine od početka studenoga lani, nakon istupa predsjednika Feda Jeromea Powella u kojem nije jasno signalizirao kad će početi zaoštravanje ultra-popustljive monetarne politike u SAD-u

Dolarov indeks, koji mjeri kretanje tečaja dolara prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, protekloga tjedna pao je 0,87 posto, na 92,68 bodova, spustivši se tako s najviše razne u zadnjih 9,5 mjeseca koju je dosegnuo protekloga tjedna u očekivanju skorašnjeg Fedovog zaoštravanja monetarne politike. Pritom je tečaj dolara pojeftinio u odnosu na euro za 0,82 posto, pa se eurom u petak trgovalo po 1,1793 dolara. Istodobno, u odnosu na jen, još jednu valutu sigurno utočište za kapital, dolar je stagnirao na 109,82 jena.

Cijelog tjedna investitori su nervozno iščekivali izjave predsjednika Feda Jeromea Powella u nadi da će signalizirati tajming početka stezanja monetarne politike, odnosno podizanja kamatnih stopa s rekordno niske razine. U tjednu ranije, naime, objavljen je zapisnik s posljednjeg zasgedanja Feda krajem srpnja, koji je potaknuo rast tečaja dolara jer su mnogi tržišni sudionici na temelju njega procijenili da bi smanjivanje golemih monetarnih poticaja američkom gospodarstvu kroz smanjivanje kupnji obveznica i podizanje kamatnih stopa moglo započeti već ove godine.

No, Powell je u svom govoru u petak nakon redovitog godišnjeg simpozija u Jackson Holeu jasno odvojio smanjivanje programa kupnje obveznica, mjesečno vrijednog 120 milijardi dolara, od podizanja kamatnih stopa. Kazao je da je ostvaren jasni napredak prema punoj zaposlenosti te da američko gospodarstvo napreduje u skladu s očekivanjima i da bi se tempo kupnje obveznica mogao početi smanjivati ove godine. No, također je rekao da tajming i tempo smanjivanja tih kupnji ne bi trebao biti signal za podizanje kamatnih stopa.

"Powell je želio postići da tržišta ne očekuju da će smanjivanje kupnje imovine značiti i ciklus zaoštravanja monetarne politike odnosno podizanja kamatnih stopa. Vrlo jasno je to ocrtao", ističe David Petrosinelli, trgovac valutama u tvrtki Insperex. Time je Powell oštro srezao očekivanja tržišnih sudionika oko dugoročnog podizanja kamatnih stopa, pa je tečaj dolara izgubio potporu i spustio se s najviše razine u zadnjih devet mjeseci, budući u takvim uvjetima druge klase imovine, poput dionica, predstavljaju privlačnije ulagačke prilike.