MIROVINSKI SUSTAV
Provjerili smo tko sve prima najnižu mirovinu i koliko umirovljenika živi ispod granice siromaštva

Izvor: Pixsell / Autor: Pixell
Najniža mirovina određuje se kada je prema službenom izračunu vrijednost mirovine na osnovi navršenog mirovinskog staža i ostvarenih plaća manja od utvrđene najniže mirovine.
Primjerice, ako je netko cijeli radni vijek radio za plaću znatno nižu od državnog prosjeka, njegova bi mirovina prema izračunu bila ispod zakonom zagarantirane te u tom slučaju ima pravo na minimalnu mirovinu, uz uvjet da je ostvario najmanje 15 godina radnog staža.
-
USKLAĐIVANJE MIROVINA
Dobra vijest za umirovljenike, u rujnu stiže povišica
-
15
koronakriza
Marić: Mirovine jedino nećemo dirati, sve ostalo podložno je promišljanjima
-
13
mirovinsko osiguravajuće društvo
Država kreće u biznis s isplatama mirovina iz drugog i trećeg stupa. Istražili smo zašto, koliko im se to isplati i što bi time mogli dobiti umirovljenici
Osnovica za izračun najniže mirovine je vrijednost mirovine po godini staža. Ona je nakon zadnjeg usklađivanja početkom srpnja porasla na 69,42 kune.
Najniža mirovina izračunava se tako da se vrijednost mirovine (69,42 kune) pomnoži s godinama staža. Umirovljenički minimalac za 15 godina staža iznosi 1041 kunu, za 20 godina staža 1388 kuna, za 25 godina staža 1735 kuna... Prema zakonu, nitko ne može dobiti nižu starosnu mirovinu od izračunatog iznosa za navedeni staž.
Najnižu mirovinu prima gotovo četvrtina hrvatskih umirovljenika, njih 264 tisuće, koji svojim uplatama u mirovinski sustav nisu uspjeli zaraditi primjerenu mirovinu. U prosjeku ona iznosi samo 1695 kuna, a kada bi se računala kao i ostale mirovine, prema stažu i visini plaće, iznosila bi tek 1081 kunu.

Iznos najniže mirovine prema godinama staža
Izvor: tportal.hr / Autor: Neven Bučević/tportal.hr
Korisnici koji primaju najnižu mirovinu u prosjeku imaju oko 27 godina staža. Među njima najviše je radnika, njih 218 tisuća s prosječnim primanjima od 1793 kune za 30 godina staža. Bez ovog zaštitnog dodatka primali bi samo 1156 kuna. Velik dio invalidskih i obiteljskih mirovina isplaćuje se u obliku minimalne mirovine.
Na minimalcu je i oko 32 tisuće poljoprivrednika s prosjekom od 1524 kune za 22 godine staža. Kada bi im se uračunali samo uplaćeni doprinosi, dobivali bi tek 588 kuna mirovine.
I značajan dio umirovljenih obrtnika, njih više od 13.000, prima zaštićenu mirovinu, a ona u prosjeku iznosi 1898 kuna za nešto manje od 30 godina staža.
Najniža mirovina uvedena je kao zaštitni mehanizam u borbi protiv siromaštva, ali uspjela je tek donekle popraviti teško financijsko stanje ove kategorije umirovljenika. Nažalost, većina njezinih korisnika, ali i značajan dio 'redovnih' umirovljenika živi ispod granice siromaštva.
Prema zadnjim izračunima Državnog zavoda za statistiku, ta granica u Hrvatskoj za samca iznosi 2710 kuna. Od milijun i 244 tisuće hrvatskih umirovljenika, čak 700.000 preživljava ih ispod te granice.
- obrtnici
- umirovljenici
- siromaštvo
- mirovine
- HZMO
- mirovinski sustav
- poljoprivrednici
- najniža mirovina
- mirovinski staž


NOTHING Phone 1 5G DS
Uštedi 45€6.55", 8GB, 128GB, Android 12.
KUPI SADA

iPad
Uštedi do 12%Idealni za kreativce i svakodnevnu uporabu!
KUPI SADA

ORINK tinte
Zamjenska tintaKvaliteta i jednostavnost printanja!
KUPI SADA

VERBATIM SSD
Besplatna dostava128GB, Vi550 S3, SATA 3, 2.5", 560/430 MB/s
KUPI SADA

OCLEAN Air2T četkica za zube
Besplatna dostavaZvučna četkica djeluje na temelju zvučnih vibracija koje dovode do blagog, ali učinkovitog kretanja i cirkulacije
KUPI SADA

DYSON pročišćivač zraka
12 rata beskamatnoDyson Pure Hot & Cool Formaldahyde, pročišćava, grije i hladi.
KUPI SADA