Sezona ispita je pri kraju i brojni studenti krenuli su u potragu za sezonskim poslovima. Provjerili smo što se nudi na zagrebačkom tržištu rada i kakve su satnice za različite studentske poslove
Studentske poslove pod istim uvjetima mogu obavljati redovni i izvanredni studenti. Raditi mogu od dana upisa do završetka studija, ali najdulje do dvostrukog trajanja studija na prvoj i drugoj razini. Pritom moraju ostvariti barem jedan ECTS bod u godini da bi zadržali to pravo.
Ponuda radnih mjesta za studente je raznovrsna, a najviše sezonskih poslova nudi se u trgovini i ugostiteljstvu. Uglavnom se zapošljavaju posredstvom studentskih centara te oni preporučuju poslodavcima minimalne satnice za pojedine poslove i objavljuju ponudu onih oglašenih.
Minimalna satnica 6,06 eura
Najnižu studentsku satnicu određuje Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a za 2025. godinu ona iznosi 6,06 eura neto. Za jednostavne poslove kreće se oko minimalca, a za složenije se penje i do 15 eura.
Za rad nedjeljom, praznicima, državnim blagdanima ili u slučaju prekovremenog rada (iznad 40 sati tjedno) satnica raste za dodatnih 50 posto. Umjesto 6,06 eura, minimalna satnica tada iznosi 9,09 eura.
Student koji radi najmanje šest sati dnevno ima pravo i na plaćenu stanku od trideset minuta. Poslodavac može s njim ugovoriti da mu plaća troškove prijevoza i toplog obroka, ali to nije propisana obaveza. Neki poslodavci uz redovnu satnicu nude i mogućnost uvećanja honorara, ovisno o ostvarenom učinku.
Za influencer marketing 22,50 eura po satu
Neobično visokom satnicom izdvaja se oglas obrta Onoratis za voditelja influencer marketinga. 'Sretni dobitnik' ovog posla može zaraditi 22,50 eura po satu za vođenje reklame, dijeljenje letaka i prezentiranje poslodavca na svom profilu na Instagramu. Ako odradi puno radno vrijeme, vrijedni influencer mjesečno može inkasirati 3600 eura.
Potražnja za studentskim poslovima je velika, a najviše poslova nudi se u turizmu i ugostiteljstvu, trgovini i logistici. U oglasniku zagrebačkog Studentskog servisa trenutno je aktivno oko 650 oglasa, a većina poslodavaca spremna je zaposliti ih na duži period.
Okvirni cjenik zagrebačkog Studentskog servisa obuhvaća devet skupina poslova i služi kao orijentir poslodavcima i studentima, a preporučene satnice za pojedine poslove kreću se u rasponu od 6,10 do 11,50 eura.
Najbolje plaćeni poslovi poduke
U ljetnim mjesecima tradicionalno je velika potražnja za sezonskim radnicima u turizmu, a satnice za poslove sobarica, konobara, recepcionara i pomoćnih kuhara kreću se od 6,06 do osam eura. Podjednako se plaćaju i različiti poslovi u trgovini.
U ponudi je i velik broj oglasa za različite administrativne poslove, za koje satnica rijetko prelazi granicu od sedam eura. Nešto bolje su plaćeni fizički poslovi (selidbe, utovar i istovar robe) te poslovi u građevinarstvu, za koje se može dobiti od sedam do osam eura po satu. Najbolje se pak može zaraditi na instrukcijama, poduci i radu s djecom. Najviše se traži poduka stranih jezika, a satnica se kreće od 10 do 15 eura po školskom satu (45 minuta).
Među bolje plaćenima su i IT poslovi, a najviše satnice (od 10 do 12 eura) postižu se za programiranje i izradu web stranica.
Porezni limiti i godišnja zarada
Studentska zarada se u većini slučajeva ne oporezuje, ali postoje dva porezna ograničenja na koja treba paziti. Ukupni studentski honorari ostvareni u 2025. godini neoporezivi su do iznosa od 10.080 eura. Zarada iznad tog iznosa oporezuje se po stopi od 15 do 23,60 posto, ovisno o mjestu prebivališta studenta. Drugo važno porezno ograničenje je iznos neoporezivog odbitka za uzdržavanog člana. Kada student u jednoj kalendarskoj godini ostvari primitke iznad visine neoporezivog odbitka, njegovi roditelji gube pravo na poreznu olakšicu za uzdržavanog člana. Za ovu godinu je iznos primitka do kojeg student može biti uzdržavani član 3600 eura. Oni koji planiraju u kalendarskoj godini zaraditi više od navedenog iznosa trebaju reći roditeljima da ih odjave s porezne kartice. U protivnom će roditelj morati vratiti iznos iskorištenog odbitka.
Isplata honorara
Studentska zarada obračunava se na temelju ugovorene neto satnice, a ukupan iznos koji poslodavac plaća posredniku uvećava se za posredničku proviziju (12 posto) i obvezne doprinose (5,5 posto).
Posrednik za studenta plaća pet posto za mirovinsko osiguranje i 0,5 posto za osiguranje od nesreće na radu. Uplatom doprinosa za mirovinsko osiguranje student trenutno ne stječe pravo na mirovinski staž, ali u tom segmentu najavljene su promjene. Naime, u sklopu redefiniranja uvjeta studentskih poslova, u programu Vlade predviđeno im je omogućavanje priznavanja rada u staž mirovinskog osiguranja.
Najkasnije 15 dana nakon završetka posla poslodavac isplaćuje posredniku bruto iznos honorara na temelju izdanog računa. Posrednik mora isplatiti neto honorar studentu na njegov račun u banci najkasnije tri dana nakon uplate poslodavca.