U svijetu investiranja malo je imena koja izazivaju toliko poštovanja kao 94-godišnji Warren Buffett. Poznat kao 'Prorok iz Omahe', izgradio je bogatstvo vrijedno više od sto milijardi dolara djelujući kroz svoju kompaniju Berkshire Hathaway te pritom primjenjujući jednostavne, ali moćne principe ulaganja. Buffett je nedavno najavio da će se do kraja godine povući s mjesta izvršnog direktora, što mnogi vide kao kraj jedne ere
U turbulentnoj 2025. Buffettovi savjeti zlata su vrijedni za investitore koji traže stabilnost. Njegov fokus na dugoročno ulaganje, razumijevanje poslovanja, očuvanje kapitala i discipliniran pristup riziku čini ga jednim od najuspješnijih investitora u povijesti.
Ovo je deset Buffettovih zlatnih pravila za uspješno ulaganje:
1. Nikada ne gubite novac
'Pravilo broj 1: Nikada ne gubi novac. Pravilo broj 2: Nikada ne zaboravi pravilo broj 1.' Ovo naizgled jednostavno pravilo naglašava Buffettovu filozofiju očuvanja kapitala. Umjesto isključivog fokusiranja na potencijalne dobitke, predlaže da investitori prvo razmišljaju o minimiziranju rizika. Ovaj pristup omogućio mu je da izbjegne velike gubitke tijekom tržišnih kriza, uključujući pucanje dot-com balona kasnih 1990-ih.
2. Kupujte izvrsne tvrtke po razumnoj cijeni
'Daleko je bolje kupiti prekrasnu tvrtku po poštenoj cijeni nego poštenu tvrtku po prekrasnoj cijeni', često ističe Buffett. Ova filozofija naglašava važnost kvalitete poslovanja iznad jeftine cijene. Buffett se fokusirao na tvrtke s jakim konkurentskim prednostima, sposobnim menadžerskim timovima i mogućnošću generiranja dosljednog slobodnog novčanog toka.
3. Investirajte u sebe
'Uloži u sebe koliko god možeš. Sam si svoja najveća imovina', savjetuje Buffett. On vjeruje da je najbolja investicija koju možete napraviti ulaganje u vlastite vještine i znanje. 'Sve što napraviš kako bi poboljšao svoje talente i učinio sebe vrjednijim isplatit će se u smislu stvarne kupovne moći. Povrati su također veliki. Sve što uložiš u sebe vrati ti se deseterostruko.'
4. Budite pohlepni kada su drugi u strahu
Buffett je poznat po svojoj kontraintuitivnoj strategiji: 'Budite uplašeni kad su drugi pohlepni i pohlepni kad su drugi u strahu.' Ovaj pristup znači kupovanje kada drugi prodaju u panici i opreznost kada tržište postane euforično. Buffett često nakuplja gotovinu tijekom dobrih vremena da bi mogao agresivno ulagati kada cijene padnu.
5. Ulažite u ono što razumijete
'Rizik dolazi od neznanja o onome što radite', upozorava Buffett. On dosljedno ulaže unutar svog 'kruga kompetencija', fokusirajući se na poslovanja koja dobro razumije. Ovaj princip objašnjava zašto je dugo izbjegavao tehnološke dionice i zašto je njegova strategija ostala konzistentna tijekom desetljeća.
6. Razmišljajte dugoročno
'Naše najdraže razdoblje držanja je zauvijek', često ponavlja Buffett svojim dioničarima. Njegov pristup 'kupi i drži i drži' naglašava važnost dugoročnog razmišljanja. On ne mari za kratkoročne fluktuacije cijena dionica, već se fokusira na dugoročnu vrijednost poslovanja. Povremeni pad cijene dionice za njega predstavlja priliku za kupnju više dionica po povoljnijoj cijeni.
7. Koristite indeksne fondove
Za prosječne investitore Buffett preporučuje jednostavno ulaganje u indeksne fondove s niskim troškovima. 'Stavite 10 posto novca u kratkoročne vladine obveznice i 90 posto u vrlo jeftine indeksne fondove S&P 500', savjetovao je 2013. godine. 'Ako si uložio u vrlo jeftin fond, gdje ne stavljaš novac odjednom, nego u prosjeku više od 10 godina - napravit ćeš bolje nego 90 posto ljudi koji su počeli ulagati u isto vrijeme kad i ti.'
8. Nikada ne ulažite posuđeni novac
'Ludo je po mom mišljenju posuditi novac za vrijednosne papire. Ludo je riskirati ono što imate za nešto što vam zapravo ne treba', upozorava Buffett. On vjeruje da ulaganje posuđenih sredstva ograničava strategiju zbog potrebe za vraćanjem duga, što može biti problematično za dugoročna ulaganja koja zahtijevaju vrijeme za rast.
9. Gledajte na dionice kao na udjele u stvarnim poduzećima
Buffett ne gleda na dionice kao na simbole na burzi, već kao na udjele u stvarnim poduzećima. 'Dionice koje djelomično posjedujemo putem Berkshire Hathawaya smatram udjelima u poduzećima, a ne simbolima koji se kupuju ili prodaju na temelju chart uzoraka ili mišljenja medijskih stručnjaka', napisao je 2019. godine.
10. Održavajte maržu sigurnosti
Buffett naglašava važnost kupnje dionica po cijeni nižoj od njihove stvarne vrijednosti, stvarajući 'maržu sigurnosti'. Ova razlika između intrinzične vrijednosti tvrtke i njezine tržišne cijene smanjuje rizik od gubitka i povećava potencijal za profit.