ANALIZA TPORTALA

Pripuz se povukao u mirovinu, upravljanje prepustio Nijemcu, njegove tvrtke i dalje dominiraju u biznisu s otpadom

23.07.2025 u 05:40

Bionic
Reading

Prikupljanje i reciklaža otpada unosan je biznis, a prošle godine su glavni igrači u toj branši zabilježili solidne poslovne brojke. Neprikosnoveni lider je CIOS grupa u vlasništvu Petra Pripuza. Njegove tri perjanice, tvrtke CE-ZA-R, Eko Flor Plus i Metis, lani su zbirno imale više od 275 milijuna eura prihoda

CIOS grupu čini osam kompanija, od kojih je daleko najveća CE-ZA-R te je završila 2024. sa 189,2 milijuna eura ukupnih prihoda, što je 6,6 posto manje nego godinu prije. Uz to je zabilježila pad dobiti od oko 18 posto, na 8,3 milijuna eura.

Za CE-ZA-R je to druga negativna godina u nizu kao posljedica pada prodajnih cijena na svjetskom tržištu te smanjenje potražnje za sekundarnim sirovinama. Tvrtka je primarno usmjerena na oporabu i tržište metala, a u sklopu nje posluje i jedino privatno postrojenje za mehaničko-biološku obradu neopasnog otpada u Hrvatskoj te CE-ZA-R ljevaonica.

CIOS grupu vodi iskusan njemački menadžer

Pripuz je sredinom 1990-ih osnovao poduzeće koje je kasnije, u suradnji s njemačkom obiteljskom kompanijom Scholz, preraslo u CIOS grupu. Nakon što je Scholz upao u financijske poteškoće, Pripuz je 2017. godine otkupio udjele njemačkog partnera i postao stopostotni vlasnik tvrtke.

Operativno upravljanje njome prepustio je 2020. kćeri Ivi Pripuz Špekuljuk i njezinoj suradnici Tajani Tomašević, a sam je preuzeo funkciju predsjednika Nadzornog odbora. Početkom ove godine Pripuz se, čini se, povukao u mirovinu. Napustio je svoju funkciju, a čelo Nadzornog odbora prepustio je Pripuz Špekuljuk.

Istovremeno je mjesto predsjednika Uprave preuzeo Raphael Barth, njemački menadžer s višegodišnjim iskustvom u sektoru gospodarenja otpadom, a prethodno je obnašao funkcije u upravi Scholz grupe.

Britanski DS Smith stabilan na drugom mjestu

Na drugom mjestu u top pet najvećih tvrtki po visini ukupnih prihoda je DS Smith Unijapapir Croatia. Lani je ta zagrebačka tvrtka imala 51,7 milijuna eura prometa, što je gotovo isto kao i godinu prije, dok joj je zarada iznosila 4,9 milijuna eura.

Unijapapir je osnovan davne 1953. te je prije devet godina postao dio britanske grupacije DS Smith. Tvrtka je vodeća u Hrvatskoj u segmentu prikupljanja reciklažnog papira koji u proizvodnji koristi sestrinska firma, tvornica papira DS Smith Belišće.

Na trećem mjestu je Drava International. Suvlasnici su joj Zvonko Bede, njegov sin Marko i Bedeova dugogodišnja suradnica Snježana Alerić. Lani je ta osječka tvrtka imala gotovo 51 milijun eura prometa (-1,78 posto) i 190.868 eura zarade. Glavnu djelatnost Drave čine prikupljanje i obrada plastike, a zapošljava oko 430 radnika čija je prosječna neto plaća lani iznosila 1039 eura.

Prije mjesec dana na Općinskom sudu u Osijeku počelo je suđenje Zvonku Bedeu i još dvojici zaposlenika, kao i protiv same tvrtke zbog sumnje u više kaznenih djela povezanih s velikim požarom koji se dogodio prije dvije godine.

Eko Flor Plus i Metis zatvaraju listu

Četvrtu poziciju drži Pripuzova tvrtka Eko Flor Plus. Osnovana 2001., danas je najveće domaće privatno poduzeće za sakupljanje komunalnog i neopasnog otpada u zemlji. Pokriva područje gotovo cijele kontinentalne Hrvatske te Zadarske županije – ukupno je to oko 65.000 kućanstava i 3000 tvrtki. Posjeduje svoj strojni i vozni park te stotinjak vozila za različite namjene.

Prema podacima Fine, Eko Flor Plus je prošle godine udvostručio prihode, na 44,4 milijuna eura, a dobit je iznosila 700.605 eura. Zapošljava više od 260 ljudi, čija prosječna plaća iznosi 1354 eura.

Top pet zatvara još jedna Pripuzova uzdanica – tvrtka Metis sa sjedištem u Kukuljanovu nedaleko od Rijeke. Lani je imala prihod od 41,9 milijuna eura dok joj je zarada iznosila 1,7 milijuna eura.

Metis pokriva četiri županije – Istarsku, Primorsko-goransku, Karlovačku i Ličko-senjsku – te prikuplja i reciklira gotovo sve vrste otpada.