ubitačna statistika
'Hrvatska će tek 2023. doseći razinu proizvodnje koju je imala prije krize'

Izvor: Pixsell / Autor: Srecko Niketic/PIXSELL
'Očekujem postupni oporavak zaposlenosti, ali potrošnja kućanstava rast će vrlo sporo, dijelom i zbog straha od ponovnog izbijanja epidemije. U situaciji snažno smanjene potražnje i neizvjesnog oporavka nije za očekivati značajniji rast privatnih investicija. Zato snažniji oporavak očekujemo u 2021., kada bi globalna stopa rasta mogla iznositi blizu šest posto, no svjetsko se gospodarstvo još neće vratiti na pretkriznu razinu', objašnjava Funda.
Svjetska banka, ali i većina korporativnih menadžera, smatra da je hrvatska orijentiranost turizmu zakoračila izvan granice dobro strukturirane ekonomije. Svjetska banka, gdje očekuju da će se ekonomija u zemljama Srednje Europe ove godine stisnuti otprilike pet posto, Hrvatskoj, upravo zbog velikog udjela turizma u gospodarstvu, predviđa pad možda i dvostruko veći od prosjeka regije, piše Globus.
-
teška koronakriza
Potrošnja građana u travnju sasječena za 25 posto, industrijska proizvodnja trenusla 11 posto
-
ništa od samodostatnosti
Proizvodnja mlijeka u pandemiji porasla diljem EU-a, u Hrvatskoj pala tri posto
-
koronakriza
Kineska proizvodnja porasla u travnju prvi puta u 2020., ali je potrošnja ponovno smanjena
Svjetsku banku i druge institucionalne ulagače više od turizma, koji će se, pretpostavljaju, vratiti nakon što se virus povuče, više zabrinjava pad proizvodnje u hrvatskim pogonima.
Funda ukazuje na poraznu statistiku: 'Razina proizvodnje u 2020. bi se mogla spustiti na razinu iz 2006. i, prema našim projekcijama, Hrvatska bi tek 2023. mogla ponovno doseći razinu proizvodnje koju je imala prije globalne financijske krize 2008. To znači da se naš životni standard punih 15 godina zapravo nije maknuo s mjesta'.