mišljenje ekonomista

'Hrvati imaju prastaru naviku da svoju štednju nastoje pretvoriti u nekretninu. Gotov novac ulažu u beton'

11.10.2022 u 09:34

Bionic
Reading

U svim životnim područjima cijene rastu, a tržište nekretnina nije iznimka. O tome koliko su porasle cijene, zašto i što možemo očekivati u narednom razdoblju kada je kupovina ili prodaja nekretnina u pitanju govorili su gosti emisije Dobro jutro Hrvatska stručnjak za nekretnine Boro Vujović te profesor i ekonomski stručnjak Damir Novotny

Vujović je potvrdio da statistike pokazuju porast cijena nekretnina u posljednjih godinu dana. Od početka godine bilježimo rekordan rast, što se vidi i po traženim, ali i realiziranim cijenama na tržištu nekretnina.

Novotny je objasnio koji su sve faktori utjecali na ovakvu situaciju.

'Kao i kod svakog drugog tržišta ponuda i potražnja definira cijenu. Ako nema dovoljno stambenih jedinica na tržištu... Kad gledamo proteklih 20 godina vidimo da je broj novih stanova koji su ponuđeni na tržištu pao nakon krize 2009. i to radikalno', naglasio je Novotny, javlja HRT.

'Nema dovoljno novih stanova. Netko će pitati kako je uopće moguće da u zemlji u kojoj ima 2.400.000 stambenih jedinica, a samo 1.400.000 kućanstava, postoji potražnja stanova? Kvaliteta stanovanja se svake godine povećava. Zahtjevi se povećavaju. Pa tako stare stambene jedinice kakvih je bezbroj po našim gradovima još iz prošlog i pretprošlog stoljeća, kao što je donjogradska četvrt u gradu Zagrebu, ne zadovoljava više kriterije stanovanja. Naravno da je i potres učinio svoje. Ali imamo prastaru naviku da Hrvati svoje viškove, štednju, nastoje pretvoriti u nekretninu. Gotov novac u beton', istaknuo je.

Rekao je da je to potpuno pogrešno.

  • +3
Stanogradnja Izvor: Cropix / Autor: Nikola Vilic / CROPIX

'To je kao da ulažete u bitcoin koji novac. Tako ni stan nije novac. Ali rentijerska ekonomija je u Hrvatskoj prevladala pa se svi nadamo da ćemo ulaganjem u nekretnine još dodatno zaraditi. I kako bi Kekin rekao: 'oni koji će raditi ti će biti i uhićeni'', ističe.

'Da nekretnina radi za nas to nije moguće. I nedostatak poreza na nekretnine... Hrvatska je jedina zemlja u Europi koja nema porez na nekretnine. Protiv njega je velik otpor javnosti, upravo jer se dobar dio tih praznih nekretnina koristi u rentijerskoj ekonomiji, rekao bih sivoj ekonomiji', naglasio je.