krizni scenariJ

Financial Times: Najveća europska luka sprema se za rat s Rusijom

09.07.2025 u 13:04

Bionic
Reading

U jeku sve učestalijih upozorenja na mogućnost novog velikog sukoba na europskom tlu, najveća luka u Europi – Rotterdam – započela je ozbiljne pripreme za krizni scenarij. Vlasti ove nizozemske luke, ključne za europsku trgovinu i opskrbu, objavile su da razvijaju logističke i sigurnosne planove za slučaj vojnog sukoba s Rusijom, uključujući prostor za vojne brodove, redovite vojne vježbe i mogućnost preusmjeravanja komercijalnog prometa

Informaciju je prvi prenio Financial Times, pozivajući se na izjavu Boudewijna Siemonsa, izvršnog direktora Uprave luke Rotterdam, a on je otkrio da su pozivi iz vrha NATO-a već počeli mijenjati svakodnevno funkcioniranje jedne od najvažnijih luka svijeta.

Luka pod novim režimom: Prostor za vojne brodove, suradnja s NATO-om i godišnje vježbe

Prema riječima Siemonsa, Rotterdam već blisko surađuje s lukom Antwerpen te redovito komunicira s NATO-ovim zapovjedništvom i nizozemskim ministarstvom obrane. Na zahtjev saveza, luka će četiri do pet puta godišnje primati ratne brodove s vojnim zalihama te će oni boraviti u njoj i po nekoliko tjedana.

Zanimljivo, unatoč veličini i važnosti, Rotterdam nikada nije imao zaseban vojni terminal, ni u Hladnom ratu ni za vrijeme Zaljevskog rata 2003., kada je vojni promet također bio znatno povećan. Danas je kontejnerski terminal jedini dio luke u kojem je moguće sigurno premještanje municije.

Osim toga, najavljena je organizacija godišnjih amfibijskih vojnih vježbi unutar same luke, što potvrđuje njenu stratešku važnost za europsku sigurnost.

Rutte upozorava: Rusija bi mogla napasti do 2030. godine

Ove mjere nisu izoliran slučaj, već dio šire slike – Europa se ubrzano priprema za moguće ratne okolnosti. Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte javno je upozorio da postoji realna prijetnja da bi Rusija mogla napasti neku od članica saveza do 2030. godine.

Paralelno s vojnim planovima, Europska unija radi na masivnom planu ponovnog naoružavanja, vrijednom do 800 milijardi eura. Cilj je jasan: ojačati obrambene kapacitete i smanjiti ovisnost o Sjedinjenim Američkim Državama.

U takvom kontekstu luke poput Rotterdama postaju ključne ne samo za obranu, već i za stratešku logistiku cijelog kontinenta.

Europski skladišni kapaciteti: Predlaže se stvaranje strateških zaliha sirovina i lijekova

Upravo zato Siemons poziva EU da uspostavi zajedničke rezerve ključnih sirovina, ne samo nafte, već i bakra, litija i grafita, ključnih za obrambenu industriju i energetski prijelaz. Također predlaže skladištenje lijekova, hrane i vode u blizini velikih logističkih središta poput Rotterdama.

Vojna vježba NATO-a
  • Vojna vježba NATO-a
  • Vojna vježba NATO-a
  • Vojna vježba NATO-a
  • Vojna vježba NATO-a
  • Vojna vježba NATO-a
    +8
Vojna vježba NATO-a Izvor: Profimedia / Autor: Nikolay DOYCHINOV / AFP / Profimedia

Dio nizozemskih strateških rezervi nafte već se sada skladišti u toj luci, što daje dodatnu težinu prijedlogu da se upravo ondje razviju europski centri za kriznu pohranu.

Europska komisija već bi ovaj tjedan trebala predstaviti novu strategiju rezervi, a ona uključuje ne samo energente i lijekove, već i medicinske zalihe, sirovine i ključnu opremu, kako bi se EU osposobio za samostalno djelovanje u slučaju dugotrajne krize.