poruka ecb-a

'Europa mora smanjiti ovisnost o globalnim sustavima kartičnog plaćanja'

26.11.2019 u 15:56

Bionic
Reading

Europa mora postupno smanjiti ovisnost o međunarodnim kompanijama za kartično plaćanje, poručio je u utorak član uprave Europske središnje banke (ECB) Benoit Coeure, zalažući se za europsko rješenje koje će poduprijeti gospodarstvo

Više od dvije trećine bezgotovinskog plaćanja obavlja se karticama inozemnih kompanija budući da je većina europskih tvrtki fokusirana na domaće odnosno na regionalna tržišta, izjavio je Benoit Coeure na konferenciji koju su u utorak u Bruxellesu organizirali ECB i belgijska središnja banka.

To Europu dovodi u nepovoljan položaj u odnosu na konkurenciju, upozorio je dužnosnik ECB-a.

"Europi prijeti zaostajanje za drugim gospodarstvima. Rješenja na razini pojedinih zemalja nemaju potrebni obuhvat ni razmjere a nacionalna fragmentacija paralizira konkurenciju i koči inovacije na europskoj razini", dodaje Coeure.

U sektoru kartičnog plaćanja dominiraju američke kompanije, poput Vise i MasterCarda a dio tržišnog kolača ugrabili su u međuvremenu i Amazon i Apple i internetska kartična kompanija PayPal, redom iz SAD-a.

ECB sada razmatra mogućnost uvođenja digitalne valute, što bi imalo posljedice po banke. Coeure pritom naglašava da namjera središnje banke nije istisnuti ​​igrače iz privatnog sektora.

Nedavno je središnja monetarna institucija eurozone uvela sustav međubankovnog instant plaćanja TIPS ali odjek među zajmodavcima zasada je prilično mlak i projekt nikako da zaživi, primjećuje Reuters.

Potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis istaknuo je na konferenciji da mu je cilj uvesti sustav instant plaćanja u cijeloj EU do kraja 2021. godine.

"Do tog bi roka svi u EU, i građani i tvrtke, trebali imati mogućnosti obavljanja domaćih i prekograničnih instant transakcija u svim oblicima plaćanja", rekao je.

"Banke u EU moraju u potpunosti omogućiti pružanje takvih usluga i prihvaćati instant plaćanje širom EU-a", dodao je.

Oslanjanje na neeuropske pružatelje takvih usluga problematično je budući da EU nema ovlasti nad njima a nadzor je ograničen.

Tu prazninu nastoje iskoristiti privatne inicijative za uvođenje digitalnih valuta, uključujući one pokrivene imovinom poput obveznica i dolara i eura, ali one bi mogle biti problematične jer nisu testirane i stvaraju pravnu neizvjesnost, navodi Reuters.