S rastućim cijenama nekretnina i restriktivnijim mjerama za dobivanje stambenog kredita, mnogim građanima ne preostaje ništa drugo osim najma stanova i kuća. No, cijene i ovdje rastu, ali se i razlikuju, ovisno o gradu u kojem se stan nudi
U protekle tri godine cijene nekretnina su rasle po stopi od osam posto godišnje. Novogradnja, koje i dalje ima premalo, pogotovo nakon potresa u Zagrebu i Petrinji nakon kojih je postala itekako tražena, poskupila je za 11 posto godišnje.
To se ponajprije vidi na obali i u Zagrebu pa stoga ne čudi da je trenutno prosječna cijena kvadrata u novogradnji u Zagrebu 3300 eura, u Splitu 4500, a u Osijeku 1800 eura.
S obizorm na to da je prosječna neto plaća tek nešto iznad 1400 eura, jasno je da su mnogi zbog visokih cijena odustali od kupnje vlastitog stana ili kuće.
Drugi razlog su postroženi uvjeti za kreditiranje u bankama. Naime, Hrvatska narodna banka (HNB) je odlučila obuzdati prekomjerno zaduživanje građana, između ostalog i time da banke više ne smiju odobravati kredite u punom procijenjenom iznosu nekretnine, već samo u 90-postotnom iznosu, dok rata stambenog kredita više ne smije prelaziti 45 posto mjesečnih primanja.
Sjeverni Jadran nešto povoljniji
Građanima, stoga, ne preostaje ništa drugo osim najma. No, brojni stanodavci su radije svoje nekretnine pretvorili u apartmane za turiste i kratkoročni najam. Država time želi stati na kraj uvođenjem poreza na nekretnine, koji se ne bi odnosio na kuće i stanove u dugoročnom najmu, ali i poticanjem priuštivog najma, što je zasad još u povojima.
No, u ovakvoj su situaciji i cijene najma poprilično porasle. Stoga je N1 pročešljao internetske oglasnike i provjerio kakva je situacija s najmom stanova diljem zemlje.
Razlike su uočljive u jadranskim županijama. To se ne odnosi samo na cijene, već i na ponudu. Naime, u Dubrovniku se nudi tek nekoliko dvosobnih stanova za dugoročni najam, dok ih je u Rijeci 2500.
Što se tiče cijena, najskuplji je Split, u kojem se mjesečni najam dovosbnog stana kreće od 800 do 1300 eura. U Dubrovniku je za mjesec dana najma stana potrebno izdvojiti 1200 eura. U Puli i Rijeci se cijene kreću od 550 ili 600 pa sve do 1000 eura, dok je u Zadru i Šibeniku najam stana potrebno platiti od 600 do 800 ili 900 eura.
Male razlike na kontinentu
Gledajući kontinentalna središta županija, razlike u cijenama najma dvosobnih stanova nešto su manje. Najskuplji najam je u Varaždinu i kreće se od 500 do 750 eura. U Osijeku se dvosobni stan može naći za 400 do 650 eura mjesečno, u Krapini za 500 do 600, u Karlovcu, Koprivnici i Čakovcu za 400 do 600, u Bjelovaru za otprilike 500, a u Slavonskom Brodu od 400 do 500 eura.
Najjeftiniji najam dvosobnog stana, od 300 do 450 eura može se naći u Požegi, Vukovaru, Sisku, Virovitici i Gospiću. Treba reći da toliko nerijetko košta mjesečni najam sobe u stanu u Zagrebu.
A govoreći o Zagrebu, u ponudi je više od 6000 stanova za najam. Cijene najčešće ovise o lokaciji, opremljenosti i parkirnom mjestu.
Drastično poskupljenje u Zagrebu
U usporedbi s cijenama otprije godinu dana, cijene najma dvosobnih stanova po gradskim četvrtima su u prosjeku za 50 do 100 eura više.
Najskuplji su tako stanovi za najam u Donjem Gradu, gdje cijena iznosi od 700 do 1100 eura. Slijede Črnomerec i Gornji Grad-Medveščak, gdje je moguće naći dvosobni stan za najam u rasponu od 650 do 950 eura. Na Trešnjevci dvosobni stanovi za najam koštaju od 700 do 900 eura.
U tri gradske četvrti; Maksimiru, Trnju i Stenjevcu; stanodavci za najam svojih stanova traže između 650 i 850 eura, dok u Dubravi, Peščenici-Žitnjak i Podsusedu-Vrapče traže od 600 do 800 eura.
U Novom Zagrebu najam dvosobnog stana košta između 550 i 800 eura mjesečno, a najjeftiniji je u Sesvetama - od 500 do 700 eura.
U većem broju oglasa su navedene i cijene od 80 do 100 eura. No, to se odnosi na najam stanova za strane radnike, u kojima se obično može smjestiti više osoba, pa se cijene odnose na jednog radnika. Ako ih je u stanu 10, stanodavac može zaraditi 1000 eura mjesečno.