Izjava japanskog ministra Takua Etōa, kojom je priznao da ne kupuje rižu jer je dobiva besplatno, izazvala je val ogorčenja u javnosti, budući da su se cijene riže u zemlji gotovo udvostručile u posljednjih godinu dana uslijed općeg rasta cijena hrane.
Ministar poljoprivrede Taku Etō podnio je ostavku nakon što je njegova neosjetljiva izjava izazvala burne reakcije građana, suočenih s rastućim troškovima života. Njegov potez dodatno je pojačao pritisak na premijera Shigerua Ishibu, čija nesposobnost da zauzda rast cijena riže i riješi širu ekonomsku krizu sve više ljuti birače pred nadolazeće izbore za gornji dom parlamenta u srpnju, prenosi Guardian.
"Upravo sam premijeru Ishibi predao svoju ostavku", izjavio je Etō novinarima ispred premijerovog ureda. Pozivi na njegovu ostavku počeli su nakon što je izjavio da nikada ne kupuje rižu jer mu je doniraju pristaše. I
ako je u početku pokazao određeno suosjećanje s teškoćama potrošača, podsjećajući na to da je vlada ranije ove godine iz hitnih zaliha pustila oko 300.000 tona riže kako bi stabilizirala tržište, Etō je tijekom nedavnog donatorskog skupa rekao: "Osobno nikada ne kupujem rižu jer mi moji podržavatelji doniraju toliko da bih je praktički mogao prodavati."
Zgražanje u Japanu
Ova izjava izazvala je zgražanje javnosti, posebno s obzirom na to da su cijene riže gotovo dvostruko više nego godinu ranije. Prema podacima objavljenima u travnju, potrošači sada za istu količinu plaćaju znatno više, što dodatno pogoršava ionako težak udar na kućne budžete.
Etō će, prema navodima iz vlade, najvjerojatnije biti zamijenjen Shinjirōm Koizumijem, bivšim ministrom okoliša koji se prošle jeseni bezuspješno natjecao protiv Ishibe za čelno mjesto Liberalno-demokratske stranke (LDP).
"Ozbiljno sam se zapitao je li prikladno da i dalje budem na čelu Ministarstva poljoprivrede u ovako osjetljivom trenutku za tržište riže, i zaključio sam da nije", dodao je Etō, prema izvještaju novinske agencije Kyodo. "Još jednom se iskreno ispričavam građanima zbog izjava koje su bile krajnje neprimjerene, osobito u trenutku kada se mnogi bore s rastom cijena osnovnih prehrambenih namirnica."
Nestašica riže
Nestašica riže u Japanu rezultat je više čimbenika, uključujući slabe žetve uzrokovane iznimno toplim vremenom 2023., kao i paničnu kupnju potaknutu upozorenjima na mogući "megapotres" 2024. Također se sumnja da veletrgovci i distributeri namjerno gomilaju zalihe, očekujući nove nestašice i još veće cijene.
Premijer Ishiba ranije se ispričao zbog Etōovih komentara, ali politička šteta već je bila učinjena. Aktualna kriza s rižom, uz rastuće cijene hrane i energije, ozbiljno je narušila popularnost njegove vlade, i to uoči izbora koji bi mogli odlučiti njegovu političku sudbinu.
Prema nedavnom istraživanju javnog mnijenja koje je proveo Kyodo, čak 87% ispitanika izrazilo je nezadovoljstvo načinom na koji vlada upravlja krizom s cijenama riže, dok su ocjene odobravanja premijerova kabineta pale na najnižu razinu od njegova dolaska na vlast u listopadu prošle godine.
Pet kilograma riže stoji oko 25 eura
Prosječna cijena riže u supermarketima u tjednu do 11. svibnja dosegla je rekordnih 4.268 jena (oko 25 eura) za pakiranje od 5 kilograma, što je više u odnosu na 4.214 jena iz prethodnog tjedna i gotovo dvostruko više nego u istom razdoblju prošle godine.
U travnju je Japan, prvi put u posljednjih 25 godina, uvezao rižu iz Južne Koreje kako bi pokušao ublažiti nezadovoljstvo građana i suzbiti rast cijena.
Junya Ogawa, glavni tajnik oporbene Ustavno-demokratske stranke, Etōove je komentare ocijenio kao "krajnje neprimjerene, arogantne i neprihvatljive".
Etō je kasnije priznao da su njegove izjave razljutile čak i članove njegove obitelji. "Supruga mi je rekla da ipak kupuje rižu kad ponestane donirane. Dakle, nije da naša obitelj živi isključivo od riže koju dobivamo na poklon", rekao je.