GRABAR KITAROVIĆ

'Zabrinjava sporost donošenja odluka na državnoj razini'

08.11.2016 u 15:35

Bionic
Reading

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović u utorak je u Rijeci u svom privremenom Uredu razgovarala s primorsko-goranskim županom Zlatkom Komadinom i riječkim gradonačelnikom Vojko Obersnelom, poduprla je projekt Rijeke kao Europske prijestolnice kulture (EPK) 2020. te je ukazala da se kod ostvarivanja raznih projekata sporo donose odluke na državnoj razini i da neki projekti čekaju godinama.

Predsjednica je izjavila da su razgovarali o razvojnim projektima, koji uključuju gospodarski razvoj i infrastrukturu, ali i zdravstvo, kulturu, turizam, projektima koji će Rijeku i županiju sve više profilirati na karti EU. Naglasila je da će tome posebno pridonijeti projekt EPK 2020., dodavši kako je iznimno dobra slučajnost da će Hrvatska u prvoj polovici 2020. predsjedati Europskom unijom.

To je izvanredna prilika da se umreže i povežu ova dva projekta, kako bi se ovaj naš primorsko-goranski i otočni kraj što više profilirao, privukli se turisti i ulagači, izjavila je Grabar-Kitarović.

Ocijenila je da pomalo zabrinjava, ne samo pitanje financija koje se osjeća kod realizacije raznih projekta, nego i sporost donošenja odluka, posebno na državnoj razini, dodavši da neki od projekata koji su trebali biti usmjereni na zaštitu okoliša i zbrinjavanje otpada te na izgradnju energetske i prometne infrastrukture, čekaju godinama. Spomenula je da su Hrvatska i Poljska istovremeno donijele odluku o izgradnji LNG terminala, no dok je poljski pušten u puni promet u proljeće, Hrvatska još nije krenula u gradnju LNG terminala.

Istaknula je kako je tu i niz drugih projekata te da Rijeka može i mora biti ulaz za proizvode i usluge na srednjeuropsko i zapadnoeuropsko tržište. Rekla je da se pružaju i druge mogućnosti kroz razne incijative gdje se Europa povezuje s drugim krajevima.

Pozitivna iskustva rada Ureda predsjednica u drugim dijelovima Hrvatske

Odgovarajući na novinarska pitanja, predsjednica Grabar-Kitarović je potvrdila kako je ranije planirala doći u Rijeku i Gorski kotar, ali da je u tom trenutku bila pala Vlada što je zaokupilo pažnju javnosti, i da se istovremeno na neki način tražilo od nje da tada bude u Zagrebu, kako bi se osigurala stabilnost države.

Dodala je da su njena iskustva iz posjeta drugim dijelovima Hrvatske u kojima je privremeno boravio i radio njen Ured, bila vrlo pozitivna.

Podsjetila je da o tim lokalnim iskustvima i problemima uvijek podnese detaljno izvješće Vladi, to joj, naglasila je, nikada nije ispod časti, a u izvješću navede sve probleme i moguća rješenja. Ocijenila je da to uvijek daje poticaje, da se vide i neki pomaci na otocima, u otočnom prometu te da se nada pomacima i u strategiji za otoke i za brdsko-planinska područja.

Na rodni Grobnik u sljedeća tri dana predsjednica Republike neće stići, najavivši kako će doći čim bude mogla. Podsjetila je da je stanje na Grobniku, tj. u Općini Jelenje takvo da sada općina nema načelnika, ni zamjenice i da je to malo nezgodno stanje. Nije na meni da ga rješavam, ali zabrinjava me takva situacija u bilo kojem dijelu naše države, kazala je Grabar-Kitarović.

Predsjednica će sljedeća tri dana boraviti u Gorskom kotaru, a bit će smještena u vojarni u Delnicama.

Kazala je kako nastoji što je moguće više uštedjeti na troškovima i da kao vrhovna zapovjednica Oružanih snaga RH voli boraviti s ljudima s kojima radi. Također je naglasila kako je željela pokazati Goranima da nije došla radi turizma, nego rada i razgovora s njima.

Komadina: Predsjednica prepoznala sustav lokalne i regionalne samouprave za razvoj kvalitete života

Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel rekao je da je predsjednicu Republike detaljnije upoznao s projektom EPK 2020., koji otvara i mogućnosti razvijanja infrastrukture i drugoga, da je predsjednica obećala pomoći i načelno je dogovoreno organiziranje prezentacije tog projekta stranim veleposlanicima u Hrvatskoj.

Župan Zlatko Komadina rekao je da su predstavljeni i projekti županije, da je predsjednica države prepoznala sustav lokalne i regionalne samouprave kao onaj koji bi trebao biti veći pokretač razvoja kvalitete života u svojim krajevima, da podržava taj sustav te se založila za daljnju kvalitetnu provedbu decentralizacije u smislu načela supsidijarnosti, gdje se, smatra Komadina, može i treba više iskoristiti odlučivanje na razini bližoj građanima.