Gradsko vijeće Splita neočekivano se u drugom pokušaju uspjelo konstituirati, i to nakon dramatične sjednice na kojoj se odlučivalo tajnim glasovanjem. Predsjednikom je postao Igor Stanišić
Na tajnom glasovanju on je dobio dovoljnih 16 glasova 'za', šest 'protiv i osam suzdržanih, dok je jedan glas bio nevažeći.
Zasad nije jasno tko je bio presudna šesnaesta ruka za Stanišića budući da je vijećnik Mosta Franko Kelam eksplicitno rekao da danas neće podržati ni taj prijedlog HDZ-ove koalicije kojega je podržalo 15 potpisa, niti prijedlog ujedinjene lijeve oporbe koja je s petnaest glasova za predsjednika predložila Jakova Prkića (Direkt). Ovakvim razvojem događaja izbjegnut je scenarij po kojemu bi Split uskoro išao na nove izbore.
Prvi put tajno
Ovakvim razvojem događaja izbjegnut je scenarij po kojemu bi Split uskoro išao na nove izbore. Ovo je bio prvi put u povijesti da se o konstituiranju Gradskog vijeća glasovalo tajnim putem: na početku sjednice to je predložio Davor Matijević (SDP), a HDZ je odbijao, no nakon što je s Kelamovim istupima postalo jasno da se radi o pat poziciji naknadno su i oni pristali.
Protiv tajnog glasovanja jedini je bio upravo - Kelam. Prijedlog koalicije HDZ-a, HGS-a i vijećnika Marija Popovića bio je da predsjednik Gradskog vijeća bude Igor Stanišić (HGS), dok je lijeva oporba predvođena Centrom predložila Jakova Prkića (Direkt). prvi je izabran, dok je drugi dobio 14 glasova 'za' i 15 protiv', a po jedan glas bio je suzdržan i nevažeći. Zasad se pretpostavlja da je Stanišićev izbor za predsjednika zapravo manevar oporbe koja je time izbjegla raspuštanje Gradskog vijeća i izazivanje izvanrednih izbora. Sjednicu je, inače, nakon izbora radih tijela vodio Bojan Ivošević kao najviše pozicionirani kandidat s liste koja je dobila najviše glasova.
Na današnjoj sjednici od samog početka se iščekivalo kako će se postaviti Franko Kelam, no on je već od glasanja o formalnim odlukama ostajao suzdržan te je naizgled bilo jasno što slijedi. 'Samo na mene se pokušava staviti teret, a svi ste prisegnuli da ćete raditi za boljitak Splita i Republike Hrvatske. Svi znamo što ovom gradu treba, kako on može napredovati i što za to treba napraviti - većina bi, dakle, trebala biti jednoglasna. Prijedlozi lijeve oporbe su politička igra i PR spinovi kako bi se ostavio dojam proaktivnosti, a s druge strane HDZ i partneri s kojima smo razgovarali znaju da 'to nije to'. Ja se ponašam transparentno, a vaše igre i spinovi nemaju budućnosti', rekao je Kelam. Otkrio je da je 's desnom stranom pregovarao, a s lijevom samo razgovarao', ali i rekao da je 'svjestan problema i otvoreno će razgovarati sa svima'.
'Niste vi jedini pod pritiskom, svih 31 vijećnik ima pritisak, nemojte se dizati iznad nas', odgovorio mu je Igor Skoko (Centar), dok je Bojan Ivošević poručio Kelamu da je 'demokracija nekad teška' i da će se morati naviknuti da 'svemir ide dalje' i bez njega, a Marijana Puljak zamolila da ne obezvrjeđuje ulogu političara koje su izabrali građani. HDZ-ovci taktički nisu odgovarali na Kelamove govore. Potom je uslijedila polusatna procedura tajnog glasovanja i brojanja glasova čiji je ishod bio iznenađujući. Splitska gradska vlast je formirana, barem formalno, makar je i dalje nepoznato tko čini vladajuću većinu.
Uoči same sjednice izjave za medije tradicionalno su dale obje suprotstavljene strane: Marijana Puljak tako je poručila da je uoči izbora Tomislav Šuta očito lagao kada je tvrdio da jedini može formirati većinu u Gradskom vijeću. 'Mi dajemo priliku za formiranje antikorupcijske većine, koja bi bila najbolji način za kontrolu izvršne vlasti koja je već nakon izbora počela postavljati svoje ljude bez javnih natječaja, poništavati javne natječaje koji ne preferiraju njihove donatore i vraćati nered na ulice, a posebno u staru gradsku jezgru', rekla je Puljak.
Tomislav Šuta je, pak, poručio da je HDZ prihvatio prijedloge i rokove koje im je u pregovorima postavio Most, te da se većina zamišljenih mjera može provesti odmah, ali da postoje dvojbe oko njihove ideje o 'antikorupcijskoj komisiji' koja bi nadgledala izbor gradskih pročelnika i direktora tvrtki, pa je oko toga zatraženo mišljenje Ministarstva uprave.
'Ključno je da se Gradsko vijeće konstituira kako bismo donijeli rebalans proračuna i odmah uveli besplatne knjige za srednjoškolce, besplatne vrtiće za predškolce i besplatan prijevoz za učenike i studente, a u suradnji sa Županijom i počeli subvencionirati kamate na stambene kredite za mlade obitelji', apelirao je Šuta.
Nakon izbora Igora Stanišića za predsjednika Gradskog vijeća i nakon što je postalo jasno da je ono konstituirano, glatko je prošao izbor dvaju potpredsjednika: u ime vladajućih to će biti Marijan Čelan iz HDZ-a, a u ime oporbe Nenad Uvodić iz Centra.
Ključna obećanja građanima
'Čestitam gospodinu Igoru Stanišiću na izboru za predsjednika Gradskog vijeća Grada Splita. Sada su se stvorili uvjeti da već ove godine ispunimo ključna obećanja građanima, od besplatnih vrtića za predškolce, besplatnih udžbenika za srednjoškolce, do besplatnog javnog prijevoza za učenike i studente s prebivalištem u Splitu. A već od iduće godine slijedi i niz drugih mjera koje smo javno zagovarali u predizbornom razdoblju. Pozivamo sve kolegice i kolege u Gradskom vijeću da se pridruže i podrže konkretne, realne projekte i mjere koje mogu odmah poboljšati svakodnevni život u našem gradu', objavio je gradonačelnik Tomislav Šuta.
Nije pripremio govor
Igor Stanišić, koji je po drugi put izabran za predsjednika Gradskog vijeća (bio je to između 2017. i 2021. godine) rekao je da nije pripremio govor 'jer i njemu je ovo iznenađenje'. 'Hvala svima koji su mi dali glas, kao i svima koji su glasali. Jednako sam predsjednik svih vijećnika. Svima su vam vrata otvorena, puno je posla pred nama. Čast je biti među 31 vijećnikom. Svi smo nešto obećali, sada je vrijeme, gradonačelniče, da pripremite materijale za radnu sjednicu', rekao je Stanišić koji je izrazio poštovanje i protukandidatu Jakovu Prkiću.
Prijedlog iz oporbe
Nakon sjednice gradonačelnik Tomislav Šuta izjavio je da HDZ 'nije planirao da će ona ići u smjeru tajnog glasovanja, budući da je prijedlog došao iz oporbe'. 'S gospodinom Kelamom imali smo ozbiljne razgovore i složili smo se oko dosta stvari, želimo korak naprijed da se zaključe sva otvorena pitanja. Poziv njemu za suradnju i dalje stoji, a pozivam i druge gradske vijećnike da podrže sve odluke bitne za grad', rekao je Šuta.
'Postoji jedan žeton'
Vijećnik Mosta Franko Kelam bio je nezadovoljan ishodom sjednice Gradskog vijeća i tajnim glasovanjem kojim je izabran predsjednik. 'Svi se diče transparentnošću, a ja sam bio protiv takvog načina. Ispada da postoji jedan 'žeton', a ja imam dokaz da to nisam bio ja. Ne znam je li netko kupljen ili je posvađana ljevica dio tog scenarija, sve će se s vremenom pokazati. Ja sam gradski vijećnik i namjeravam raditi za dobrobit Splita. To je jedini razlog zbog kojeg sam ušao u politiku', rekao je Kelam. Rezultat glasovanja smatra posljedicom 'igrica, zakulisnih dogovora ili političke trgovine'.
Reakcije iz oporbe
Reakcije na izbor konstituiranje Gradskog vijeća i izbor njegovog predsjednika pljuštale su i iz oporbe. Jakov Prkić (Direkt) smatra da je tajno glasovanje najpoštenije, a žao mu je što je dobio glas manje u odnosu na broj potpisa za kandidaturu - no, kaže, i to nešto govori.
'Imam dokaz da nisam ja taj koji je podržao HDZ-ovu većinu', rekao je Prkić. Davor Matijević iz SDP-a tvrdi da je on predložio tajno glasanje 'kako bi se izbjegle daljnje blokade'. 'Što će dalje biti, vidjet će se već na rebalansu proračuna. Dugoročno se ništa ne može skrivati: kad dođe rebalans, sve će biti jasno', izjavio je Matijević koji tvrdi da i on ima dokaz da nije bio presudan šesnaesti glas za kandidata HDZ-a i HGS-a. I Marijana Puljak tvrdi slično - svi vijećnici stranke Centar podržali su kandidata kojeg su predložili, dakle Jakova Prkića.
'Imamo dokaze za to, ako bude potrebno', kazala je Puljak. 'Podržali smo kandidata za kojeg vjerujemo da bi mogao stvoriti antikorupcijsku većinu i kroz Vijeće kontrolirati izvršnu vlast. Mislim da će se vrlo brzo pokazati kome je sugerirano da ‘prijeđe na tamnu stranu’. To će se vidjeti već na rebalansu, a i na samom proračunu. Do prve radne sjednice bit će jasno kako tko glasa', dodala je Puljak.
Na pitanje hoće li se njen suprug Ivica Puljak vratiti u politiku, odgovorila je: 'Sve u svoje vrijeme. Trenutno se ne bavi aktivno politikom, ali nije nestao s lica zemlje i aktivno komentira sve što mu se pokušava nepravedno pripisati.' Stranku Centar, inače, ove jeseni čekaju unutarstranački izbori.