GRAD POLOŽIO ISPIT

Ultra protutnjala kroz Split: Je li posjet zbilja slabiji i kakva je budućnost festivala?

14.07.2025 u 14:21

Bionic
Reading

Središnji dio ovogodišnjeg festivala Ultra Europe, tri cjelonoćne zabave u splitskom Parku mladeži, po svim parametrima prošao je savršeno: nikakvih značajnih ekscesa nije bilo, policija je rutinski ispunila svoju kvotu privođenja posjetitelja s uglavnom manjim količinama droge, a gradske službe odradile su svoj dio posla bez greške

Split je u protekla tri dana besprijekorno funkcionirao, čak i usprkos činjenici da su se paralelno otklanjale posljedice katastrofalnog nevremena koje je u utorak poharalo grad. Već nekoliko sati nakon završetka festivala sve ulice oko Parka mladeži očišćene su i vraćene u redovni režim.

Dio posjetitelja vraća se svojim kućama, dio ostaje na ljetovanju u ovom dijelu Dalmacije, a njih nekoliko tisuća pohodit će intimniji nastavak Ultre koji se ove godine održava na otocima Braču i Visu, prvi put mimo grada i otoka Hvara.

Je li Ultra u 'minusu' što se tiče publike?

Kolika je zapravo posjećenost ovog festivala, a onda i je li ona u opadanju, pitanje je koje se već neko vrijeme povlači po kuloarima. Organizatori svake godine spretno izbacuju gotovo nestvarnu brojku od 140 do 150 tisuća ljudi, do koje dolaze zbrajanjem posjetitelja sve tri festivalske večeri u Splitu i svih preostalih događanja, premda je jasno da se u velikoj mjeri radi o istim ljudima.

S druge strane, kritičari upozoravaju da se radi o nekoj vrsti obmane jer tolika masa ljudi naprosto teško može u isto vrijeme boraviti na ovako malom području.

Organizator govori o 'jedinstvenim gostima'

Istina je u sredini: organizator Joe Bašić ove je godine napokon potvrdio da iz inozemstva u Hrvatsku samo zbog Ultre dolazi 25 do 30 tisuća 'jedinstvenih gostiju', što uz 10 do 15 tisuća onih iz Hrvatske dovodi do brojke od 40 tisuća po večeri, odnosno 120 tisuća posjetitelja u splitskom dijelu festivala. Uz ponešto posjetitelja na otocima, one 'gotovo nestvarne' brojke mogu se nekako navući.

Sam organizator Bašić u jednoj od najava ovogodišnjeg izdanja potvrdio je da je 'zbog situacije u svijetu' ova godina bila najteža dosad kada je riječ o prodaji ulaznica te da se nada zadržavanju lanjskih brojki premda, po njegovim informacijama, brojni europski i svjetski festivali bilježe pad od 20 do 30 posto.

No u drugim najavama Bašić je tradicionalno govorio o 'najvećem izdanju dosad', ali i tvrdio da Ultra i Split u budućnosti zajedno imaju prostor za rast za 20 do 30 posto.

Atmosfera u Splitu uoči Ultra Europe
  • Atmosfera u Splitu uoči Ultra Europe
  • Atmosfera u Splitu uoči Ultra Europe
  • Atmosfera u Splitu uoči Ultra Europe
  • Atmosfera u Splitu uoči Ultra Europe
  • Atmosfera u Splitu uoči Ultra Europe
    +22
Atmosfera u Splitu uoči festivala Ultra Europe Izvor: Cropix / Autor: Jakov Prkic

Posjećenost ipak lošija

Ove godine neslužbeno se može čuti informacija da je prodaja ulaznica ipak bila za nijansu lošija od očekivane, no na samom Parku mladeži to nije bilo vidljivo, osobito posljednje večeri, kada je kompleks doista bio prepun.

Organizatorima dakako odgovara u javnosti održavati festivalske brojke na visokoj razini, ili barem izbjeći veliku raspravu o njima, jer one služe i kao osnova za poticaje i subvencije koje dobivaju. Koliko je poznato, one iznose 750 tisuća eura godišnje od Ministarstva turizma i sporta, potom 250 tisuća eura od Grada Splita, a u sufinanciranju zasad neobjavljenim iznosima sudjeluju i Splitsko-dalmatinska županija, Hrvatska turistička zajednica, lokalne turističke zajednice…

Moda na Ultri
  • Moda na Ultri
  • Moda na Ultri
  • Moda na Ultri
  • Moda na Ultri
  • Moda na Ultri
    +18
Moda na Ultri Izvor: Cropix / Autor: Sasa Buric / CROPIX

Ostaje li Ultra u Splitu?

Ministar turizma Tonči Glavina i splitski gradonačelnik Tomislav Šuta prošlog tjedna unisono su potvrdili da Ultra Europe donosi brojne koristi Splitu, kao i cijelom hrvatskom turizmu, kojem je dala novu dimenziju i dovela manifestaciju svjetskog ranga, ali su u gotovo svakoj rečenici apelirali na postizanje ravnoteže s potrebama lokalnog stanovništva. Protiv festivala koji je ovaj grad stavio na turističku mapu i doista potaknuo snažan razvoj turizma nitko zasad nema velikih prigovora, a tradicionalno grintavi Splićani ipak istrpe ta tri dana gužvi i tri noći konstantne buke u samom centru grada.

Po tome je europska Ultra zapravo jedinstvena u ovoj festivalskoj obitelji: na drugim kontinentima i u gradovima poput Tokija, Miamija, Sydneyja, Buenos Airesa ili Seula festivali se održavaju u urbanim sredinama, ali uglavnom se radi o dnevnim događanjima koja ne traju dulje od ponoći. No možda je upravo zato splitska Ultra po posjećenosti prva nakon one u američkom Miamiju, gdje se nalazi baza ovog brenda.

Započeo Ultra Europe
  • Započeo Ultra Europe
  • Započeo Ultra Europe
  • Započeo Ultra Europe
  • Započeo Ultra Europe
  • Započeo Ultra Europe
    +52
Započeo festival Ultra Europe Izvor: Cropix / Autor: Nikola Brboleza

Puno šire područje od Splita

Na ovogodišnjem, jedanaestom izdanju festivala u proteklih dvanaest godina - jedno je u pandemiji covida preskočeno - možda je i više nego ikad bio vidljiv trend po kojemu se posjetitelji disperziraju na puno širem području te u Split često dolaze tek u poslijepodnevnim ili večernjim satima. Zbog toga se u lokalnoj javnosti moglo čuti tvrdnje o 'nikad slabijoj Ultri' i osjetiti nervozu zbog apartmana - kojih je u samom gradu već na desetke tisuća - čiji je manji dio ipak ostao nepopunjen.

Zbog svega toga teoretski ništa ne stoji na putu premještanju festivala na lokaciju izvan samog centra Splita, no sasvim je izvjesno da do toga neće doći barem dok vrijedi lani potpisani ugovor organizatora i gradskih vlasti, što znači da će Ultra Europe ostati na Parku mladeži još najmanje četiri godine, sve do 2029.

No ništa ne stoji ni na putu rasta festivala za 20 do 30 posto u okvirima samog Splita, baš onako kako Bašić priželjkuje: već dogodine otvara se veliki i luksuzni hotel Marjan te će ublažiti nedostatak smještaja na najvišoj razini, a i obližnji aerodrom morat će prije ili kasnije krenuti u investicije da bi mogao primiti svu silu privatnih aviona za Ultru, koje je i ove godine morao djelomično odbijati - bilo zbog zagušenja kapaciteta, bilo zbog piste prekratke za slijetanje najvećih letjelica.