Frankfurter Allgemeine Zeitung

Utjecajni njemački medij o Thompsonovu koncertu: ''Za dom - spremni' je hrvatska inačica pozdrava 'Heil Hitler''

07.07.2025 u 14:20

Bionic
Reading

Najveći njemački nadregionalni dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) u ponedjeljak se osvrnuo na koncert Marka Perkovića Thompsona, ukazujući na podijeljenost Hrvatske oko ovog društveno-kulturnog fenomena

Na početku teksta dopisnik FAZ-a za jugoistočnu Europu, Michael Martens, ukazuje na broj posjetitelja koji svjedoči o 'ne samo najvećem koncertu u povijesti Hrvatske, nego, ako se izuzmu dobrotvorni i besplatni koncerti, jednom od najvećih u povijesti Europe'.

'I ta činjenica govori o Hrvatskoj više nego što bi to moglo odgovarati ovoj zemlji. Jer lik i djelo Marka Perkovića, čiji nadimak Thompson vuče porijeklo od jedne američke automatske puške, vrlo suzdržano bi se mogli opisati kao sporni. Već desetljećima je Perkovićev poslovni model da svoj imidž domoljubnog patriota, osim za zarađivanje novca, koristi za rehabilitaciju ustaškog režima', piše FAZ.

'Za dom spremni' = 'Heil Hitler'

U tekstu autor nadalje autor objašnjava pozdrav 'Za dom spremni' i naziva ga 'hrvatskom inačicom' pozdrava 'Heil Hitler'. Thompsonove relativizacije, to da se 'Za dom spremni' upotrebljavao i prije ustaškog režima, naziva pogrešnima i nategnutima.

'Doduše, moguće je dokazati starije upotrebe ovog pozdrava, no to ne mijenja činjenicu da se kontekst upotrebe u razdoblju između 1941. i 1945. više ne može odvojiti od ove parole. I rečenica 'Jedem das Seine' (Svakome ono što mu pripada') postojala je i prije upotrebe u koncentracijskom logoru Buchenwald, ali danas je poznata samo u tom jednom kontekstu', piše Martens.

On međutim ukazuje na studiju o poimanju povijesti mladih u Hrvatskoj i pokazuje da trećina ispitanih smatra da je NDH 'samo štitio interese Hrvata'.

Sjećanje na intervju 2019.

Martens podsjeća na to da je on bio posljednji novinar kojem je Perković 2019. dao intervju, a čije je objavljivanje glazbenik, kako navodi, svim silama htio spriječiti. Podsjeća na to kako mu je Perković tada na pitanje što misli o Anti Paveliću odgovorio da je to nešto što bi 'htio zadržati za sebe'.

'Što biste mislili o nekom njemačkom glazbeniku, kojeg prati glas da je desničar, da na pitanje što misli o Hitleru odgovori da je to njegova privatna stvar', pita se Martens.

'Perkovićeva metoda je jednostavna: on nešto kaže, ali nakon toga tvrdi da nije tako mislio. On samo insinuira ono što si njegova publika predoči do kraja', navodi se u tekstu te se istodobno ukazuje na to kako Perkoviću na ruku ide to što su se u Hrvatskoj desetljećima tabuizirale teme poput zločina partizana u Bleiburgu.

'Ove povijesne rupe Perković ispunjava svojim iskrivljavanjem povijesti', piše FAZ.

O koncertu će se još dugo raspravljati

Autor spominje i nedavnu izjavu muzikologinje Lade Duraković, a ona je za Deutsche Welle ustvrdila kako je Thompson 'dio državno odobrene kulturne politike' te u tom smislu ukazuje i na političare, na čelu s hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem, koji su se pojavili na generalnoj probi njegova koncerta.

Na kraju teksta Martens zaključuje da je subotnji koncert još više pridonio podjeli hrvatskog društva.

'U Hrvatskoj se stotinama tisuća Thompsonovih poklonika suprotstavlja sličan broj onih koji odlučno odbacuju njegovu mješavinu kiča, ratne romantike, katoličanstva i rehabilitacije fašizma. Rasprava oko Perkovićeva zagrebačkog koncerta zato će još neko vrijeme zaokupljati Hrvatsku', zaključuje se u tekstu.