Kina je spremna poboljšati komunikaciju s Europskom unijom i provesti temeljite pripreme za sljedeći sastanak čelnika Kine i EU-a, poručio je u srijedu kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi u priopćenju.
Wang je na sastanku s predsjednikom Europskog vijeća Antoniom Costom pozvao obje strane da poštuju međusobne temeljne interese i porade na međusobnom razumijevanju, dodajući da su "gledanje vlastitih interesa i maltretiranje ozbiljno potkopali međunarodni poredak i pravila", navodi se u priopćenju.
Dvojica političara također su razgovarali o ukrajinskoj krizi, a Wang je ponovio stav Pekinga o promicanju mirovnih pregovora i političkog rješenja sukoba, navodi se u priopćenju.
Šefica europske diplomacije Kaja Kallas, je pak u srijedu prije sastanka s kineskim ministrom vanjskih poslova Wangom Yijem u Bruxellesu poručila da Kina mora prestati prijetiti europskoj sigurnosti .
Kina provodi "kibernetičke napade, miješa se u poslove naših demokratskih zemalja i bavi se nepoštenom trgovinom. To šteti sigurnosti i radnim mjestima u Europi", izjavila je.
Wang putuje u Bruxelles oko tri tjedna prije samita predsjednika Xija Jinpinga i visokih dužnosnika EU-a u Pekingu. Kineski ministar vanjskih poslova potom bi trebao otputovati u Pariz i Berlin.
Kina sigurno nije protivnik EU-a, "ali kada je riječ o sigurnosti, naši su odnosi pod sve većim pritiskom", ocijenila je Kallas.
Bivša estonska premijerka optužila je Kinu da pomaže Rusiji u ratu protiv Ukrajine. "Kineske su tvrtke spas Moskve u podršci ratu protiv Ukrajine", rekla je, pozivajući Kinu da poštuje međunarodno pravo.
Kako bi izvršila pritisak na Peking, Europska unija uvela je sankcije protiv kineskih tvrtki optuženih za pomaganje Rusiji u zaobilaženju sankcija Zapada. No, Bruxelles priznaje da nije nagovorio Kinu da napusti svoj strateški savez s Rusijom.
"Omogućavanje rata u Europi uz istovremeno nastojanje jačanja veza s Europom je kontradikcija koju Peking mora riješiti", primijetila je šefica europske diplomacije.
Nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću i trgovinskog rata koji je pokrenuo, EU nastoji poboljšati odnose s Kinom. No odnosi između dviju strana prije su se pogoršali, a Bruxelles optužuje Peking da ne čini ništa kako bi promijenio svoju nepoštenu praksu.
Sukobi između EU i Kine u posljednje su tri godine narasli u raznim gospodarskim sektorima: električnim automobilima, željezničkoj industriji, solarnim panelima i vjetroturbinama.