bez 'prave' eksplozije

Kina predstavila jezivo oružje: 'Bomba tame' neprijatelje ostavlja u mraku

01.07.2025 u 20:59

Bionic
Reading

Kineska državna televizija CCTV objavila je videozapis u kojem su otkriveni detalji o novoj tzv. 'grafitnoj bombi', sposobnoj izazvati potpuni prekid opskrbe električnom energijom na području od 10.000 kvadratnih metara, pa i onesposobiti čitave elektrane, izvijestio je South China Morning Post

U animiranom videu prikazuje se lansiranje rakete s tla koja tijekom leta ispušta 90 manjih bombi. One se odbijaju od tla i eksplodiraju u blizini električne podstanice, nakon čega dolazi do nestanka struje i kvara električne opreme.

Grafitne bombe, poznate i kao 'bombe za zamračivanje' ili 'meke bombe', koriste svojstva grafita koji je odličan električni vodič. Tijekom eksplozije, bomba ispušta oblak finih čestica grafita koje uzrokuju kratke spojeve na električnim vodovima i opremi, što može dovesti do kolapsa cijele električne mreže. Iako nisu smrtonosne, posljedice nestanka struje u bolnicama, prometu i vodoopskrbi mogu biti kobne, piše Kyiv Independent.

NATO ih koristio tijekom bombardiranja Srbije

Ovakva oružja nisu nova – koristile su ih i zapadne sile. NATO je 1999. tijekom bombardiranja Srbije upotrijebio grafitne bombe za onesposobljavanje pet elektrana, čime je izazvan prekid struje za 70 posto stanovništva. Cilj je bio onesposobiti vojnu komunikaciju, ali su pretrpjele i bolnice i osnovna infrastruktura.

Liječničke organizacije kasnije su upozorile da napadi na infrastrukturu ozbiljno ugrožavaju javno zdravlje. Pentagon nikada nije službeno potvrdio korištenje tog oružja, navodeći da je riječ o visoko povjerljivoj tehnologiji.

Američka vojska koristila je slične bombe i tijekom Zaljevskog rata 1991., uzrokujući 30-dnevni prekid struje u dijelovima Iraka.

Stara bomba u novom ruhu

Prema snimkama koje su objavili kineski mediji, čini se da se kineska verzija razlikuje od američke. Dok američka BLU-114/B bomba koristi kolutove ugljičnih vlakana koji se raspršuju i tvore oblak kada dođu u dodir s visokonaponskim vodovima, kineska verzija koristi samodetonirajuće submunicije koje stvaraju oblak grafitnih čestica nakon eksplozije.

Objava kineske državne televizije dolazi u osjetljivom geopolitičkom trenutku, uz sve glasnije spekulacije o mogućem kineskom napadu na Tajvan. Kina je ujedno ključni saveznik Rusije, kojoj pomaže zaobići zapadne sankcije i opskrbljuje je robom dvojne namjene, uključujući i onu za vojnu industriju.