slučaj iz stona

U Stonu će se održati dopunski izbori: Jedno mjesto je prazno, razlog je bizaran

11.06.2025 u 21:21

Bionic
Reading

Prema popisu stanovništva, u Stonu živi 132 Bošnjaka, zbog čega imaju pravo na jednog vijećnika. No, mještani tvrde da je riječ o vikendašima i radnicima na odavno završenim cestama prema Pelješkom mostu. Ipak, resorno ministarstvo traži održavanje dopunskih izbora

Ston, nedaleko od Dubrovnika, poznat je po tradiciji proizvodnje soli, a odnedavno i po Pelješkom mostu. Ovoga puta je pod lupom javnosti zbog nedavno održanih lokalnih izbora.

Naime, Ministarstvo pravosuđa i uprave traži da se ondje održe dopunski izbori. Razlog? Nije odrabran predstavnik bošnjačke nacionalne manjine, iako je ondje, prema popisu stanovništva, 132 Bošnjaka.

'Nema nas u cijelom Stonu 130. U staroj gradskoj jezgri jednom smo brojali - nas ima 80 zimi', rekao je za Dnevnik Nove TV mještanin Petar Mlinarić.

Popisani ljudi kojih više nema?

Neki žitelji tog malog južnog gradića tvrdi da dosta Bošnjaka dolazi tijekom ljeta u svoje vikendice. No, neki ističu da je riječ o radnicima koji su radili na pristupnim cestama Pelješkom mostu, a njih više nema. 

Iz Državnog zavoda za statistiku tvrde da su popisani svi koji su u Stonu boravili dulje od 12 mjeseci. Iz ministarstva, pak, naglašavaju da će dopunski izbori biti ponovljeni. To bi moglo dovesti do nove bizarne situacije. 

'Od ovih sedam, ako izlaznost bude prosječna izaći će samo dvoje. Ako se obje te osobe kandidiraju može biti rezultat jedan-jedan, ako svatko glasa za sebe. A ono što je posebno bizarno, što govori o našoj vladajućoj većini, da su donijeli zakon koji će vrijediti za troje iduće lokalne izbore', upozorio je Nino Raspudić.