pacifički vatreni prsten
U Indoneziji se probudio vulkan; Mount Sinabung izbacio stup pepela 5 kilometara

Mount Sinabung
Izvor: EPA / Autor: SARIANTO SEMBIRING
Erupcija Sinabunga uslijedila je nakon jednogodišnje neaktivnosti vulkana i druga je od subote, kada su vlasti upozorile stanovnike i turiste na moguće izbacivanje lave.
Na dramatičnim snimkama jutrošnje erupcije, što su ih snimili stanovnici vidi se golem oblak gustog pepela koji se uzdiže nad vrhuncem planine u Karu na sjeveru Sumatre, visoke 2460 metara.
-
14
pandemija
Azijske države i Australija bore se s drugim valom zaraze
-
37
koje je bolje
[FOTO] Omraženo palmino ulje manje je štetno za okoliš od kokosova, za kojim su svi poludjeli, a zbog maslinova u Europi ptice doslovce umiru pjevajući
-
obilne kiše
U Indoneziji poplave usmrtile najmanje 16 ljudi, raselile stotine
"Zvučalo je poput udara groma, a trajalo je nešto manje od 30 sekundi", rekao je u telefonskom razgovoru Reutersu lokalni stanovnik, Fachrur Rozi Pasi.
Stanovnicima i turistima preporučuje se da ostanu izvan radijusa vulkana od 3 km te da nose zaštitne maske kako bi umanjili učinak rasipanja vulkanskog pepela, stoji u priopćenju Agencije za vulkanologiju i ublažavanje geoloških katastrofa.
Zasad nema informacija o ljudskim žrtvama, a glasnogovornica agencije za civilno zrakoplovstvo rekla je da se letovi i dalje odvijaju nesmetano.
"Nad područjem oko Sinabunga nadvio se mrak", rekao je Gilbert Sembiring, koji je stigao u posjet prijatelju. "Ova je erupcija bila veća od one prije dva dana dana."
Sinabung se nalazi u jednoj od vulkanski najaktivnijih zemalja svijeta. Stoljećima je bio neaktivan prije nego što je ponovo erumpirao godine 2010.
Indonezija je smještena na Pacifičkom vatrenom prstenu, području poznatom po seizmičkoj aktivnosti i vulkanskim erupcijama. Na njezinu teritoriju nalazi se oko 130 aktivnih vulkana.