Predsjednik SAD-a Donald Trump pomalo je zabrinuo dio javnosti u utorak, kada se na konferenciji za novinare u Bijeloj kući pojavio s nečim što je izgledalo kao šminka nanesena preko nadlanice
Međutim i oticanje nogu je tegoba od koje Trump često pati pa mu je dijagnosticirana kronična venska insuficijencija. Iako je riječ o prilično čestom stanju, osobito među starijim osobama, važno je provesti temeljitu dijagnostiku da bi se isključili ozbiljniji uzroci.
U nastavku donosimo nekoliko ključnih informacija koje biste trebali znati.
Što je kronična venska insuficijencija?
Kronična venska insuficijencija, poznata i pod kraticom KVI, stanje je u kojem vene u nogama ne uspijevaju učinkovito vraćati krv prema srcu. Zbog toga dolazi do njezina nakupljanja u donjim dijelovima nogu, osobito u potkoljenicama. Uz oticanje, koje se najčešće javlja oko gležnjeva i stopala, simptomi mogu uključivati bol u nogama, osjećaj težine, trnce, kao i pojavu proširenih vena. U težim slučajevima može doći do stvaranja rana na koži, poznatih kao venski ulkusi, piše CNN.
Što uzrokuje kroničnu vensku insuficijenciju?
Povratak krvi iz stopala prema srcu, suprotno djelovanju gravitacije, predstavlja izazov, osobito kada osoba dulje stoji ili sjedi. Vene u nogama imaju jednosmjerne zaliske koji sprječavaju njezino vraćanje. Ako ti zalisci oslabe ili se oštete, krv može zastajati u venama, što dovodi do razvoja kronične venske insuficijencije. Među rizičnim čimbenicima nalaze se prethodni krvni ugrušci, upala vena (flebitis), genetska predispozicija, prekomjerna tjelesna težina, trudnoća, hormonalne promjene i nedostatak tjelesne aktivnosti.
Kako se dijagnosticira i liječi kronična venska insuficijencija?
Prije postavljanja te dijagnoze liječnici moraju isključiti druge ozbiljne uzroke oticanja nogu, kao što su bolesti srca, bubrega ili prisutnost krvnih ugrušaka. U dijagnostičkom postupku često se koristi ultrazvučni pregled vena te se njime može precizno prikazati protok krvi i stanje venskih zalistaka.
Prema podacima Cleveland Clinic, liječenje uključuje kombinaciju konzervativnih i, po potrebi, medicinskih mjera. Nošenje kompresivnih čarapa pomaže u poticanju protoka krvi, a podizanje nogu iznad razine srca smanjuje pritisak u venama. Održavanje zdrave tjelesne težine ključno je za smanjenje opterećenja na krvožilni sustav, a preporučuje se i redovita tjelovježba – osobito hodanje – jer jačanje mišića potkoljenice pomaže cirkulaciji pritiskanjem vena i poticanjem venskog povrata.
U težim slučajevima, kada konzervativne mjere ne daju zadovoljavajuće rezultate, dostupne su i druge opcije liječenja, uključujući farmakološke pripravke te različite medicinske i kirurške zahvate, poput laserske terapije, skleroterapije ili venske ablacije.