Dvostranački američki zakon kojim bi se Rusiji nametnule sankcije u pokušaju da se Moskva pritisne na mirovne pregovore s Ukrajinom, dobio je na zamahu ovog tjedna u Kongresu, ali mu još uvijek nedostaje predsjednički poticaj potreban za dovršetak
Sada ukrajinski pristaše u Washingtonu i Kijevu, koji su se mjesecima nadali da će predsjednik Donald Trump podržati zakon, s nestrpljenjem iščekuju ono što je republikanski predsjednik rekao da će biti "važna izjava" o Rusiji u ponedjeljak.
Trump, koji se tijekom svoje izborne kampanje zakleo da će okončati rusku invaziju na Ukrajinu, nije dao detalje o tome što će njegova planirana objava podrazumijevati, ali tijekom posljednjih nekoliko tjedana sve je više javno frustriran ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom zbog njegove nevoljkosti da prihvati prekid vatre i rastućeg broja civilnih žrtava u ruskim napadima.
U utorak je Trump odobrio slanje američkog oružja Ukrajini. Dva dana kasnije, bio je bliže nego ikad podršci zakona o sankcijama, iako još nije potpisao tekst zakona, prema osobi upoznatoj s njegovim razmišljanjima.
Onemogućavanje Putinova ratnog stroja
Vođa republikanske većine u Senatu John Thune rekao je novinarima ranije ovog tjedna da bi Senat mogao glasati o zakonu ovog mjeseca.
Mike Johnson, vodeći republikanac u Zastupničkom domu, izrazio je sličan optimizam, dok su republikanski senator Lindsey Graham i državni tajnik Marco Rubio privatno rekli europskim diplomatima da će zakon uskoro biti predložen, prema izvoru izravno upoznatim s tim pitanjem.
"Senat će uskoro predložiti zakon o strogim sankcijama - ne samo protiv Rusije - već i protiv zemalja poput Kine i Indije koje kupuju ruske energetske proizvode koji financiraju Putinov ratni stroj", napisao je Graham na X-u u utorak.
Otvaranje vrata miru
Ipak, nije jasno je li Trump odustao od zalaganja za diplomaciju s Rusijom. A opsežno pravo veta na sankcije koje Bijela kuća traži moglo bi učiniti zakon više simboličnim nego suštinskim, priznaju neki pristaše.
U razgovoru s novinarima u Kuala Lumpuru u petak nakon svog drugog osobnog sastanka s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom, Rubio je rekao da se raspravljalo o "novoj ideji" koju će vratiti Trumpu na daljnje konzultacije. Odbio je dati daljnje detalje.
"Taj novi koncept je - ovaj novi pristup nije nešto što automatski vodi miru, ali bi potencijalno mogao otvoriti vrata", rekao je Rubio.
No, također je ponovio Trumpovu frustraciju zbog nespremnosti Moskve da bude fleksibilnija i rekao da su Amerikanci prije nekoliko tjedana rekli Rusima da bi zakon o sankcijama mogao proći.
Opsežne sankcije
Zakon, čiji su glavni sponzori Graham i demokratski senator Richard Blumenthal, uveo bi opsežne sankcije protiv raznih ruskih pojedinaca, vladinih tijela i financijskih institucija.
Također bi kaznio i druge zemlje koje trguju s Moskvom, namećući 500 posto carina nacijama koje kupuju rusku naftu, plin, uranij i druge izvozne proizvode.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski više je puta pozvao zapadne saveznike Ukrajine da nametnu strože sankcije Moskvi kako bi prisilili Kremlj da pristane na prekid vatre kao korak prema okončanju rata, koji sada traje već 40 mjeseci.
Rad na zakonu ubrzao se tijekom proteklog tjedna, prema riječima dvaju američkih dužnosnika.
Rješavanje tehničkih pitanja
Jedna osoba upoznata s Trumpovim razmišljanjem rekla je da tekst još treba doraditi. Trenutna verzija, rekla je ta osoba, ne daje predsjedniku dovoljno fleksibilnosti da provodi svoju vanjskopolitičku agendu neovisno o Kongresu.
Bijela kuća surađuje s Kongresom i sponzorima zakona kako bi osigurala da će on biti "poboljšanje predsjednikovih vanjskopolitičkih ciljeva", dodala je ta osoba.
Jedna osoba upoznata s procesom izrade nacrta rekla je da je osoblje Kongresa posljednjih dana rješavalo tehnička pitanja, poput toga kako spriječiti da bilo kakve sankcije utječu na rad američkog veleposlanstva u Moskvi.
Ograničeno vrijeme izglasavanja
Glasnogovornik Grahama rekao je za Reuters da zakon vjerojatno neće biti uvršten ranije do tjedna 21. srpnja, zbog drugih zakonodavnih prioriteta.
Zastupnički dom, koji će morati glasati o mjeri, odlazi na stanku u kolovozu, što znači da je vrijeme za iznošenje prijedloga zakona ograničeno, osobito ako se i Trumpov zahtjev za smanjenje 9,4 milijarde dolara potrošnje na inozemnu pomoć i javno emitiranje - koji je prošao Zastupnički dom i trenutno je u Senatu - vrati u Zastupnički dom nakon određenih izmjena.
Neki pristaše zakona priznaju da je zakon uglavnom simboličan, s obzirom na to da bi Trump imao široke ovlasti veta na sankcije, a u svakom slučaju mogao bi jednostavno izdati sankcije od strane izvršne vlasti ako želi.
"Predsjednik već ima sve te ovlasti", rekao je jedan republikanski član osoblja Senata.