Delegacija Europske unije doživjela je teški diplomatski debakl u Libiji, gdje ih je tamošnji vođa Kalifa Haftar proglasio nepoželjnim osobama nakon što je u utorak zakazao sastanak kako bi ih natjerao da priznaju legitimitet njegove vlasti u Bengaziju
Kako otkriva Euronews, u misiji su bili povjerenik za unutarnje poslove i migracije Magnus Brunner, talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Piantedosi, malteški ministar unutarnjih poslova Byron Camilleri, grčki ministar za migracije i azil Athanasios Plevris i veleposlanik EU u Libiji Nicola Orlando.
Misija je otputovala u istočnu Libiju nakon sastanka u Tripoliju s predstavnicima Vlade nacionalnog jedinstva (GNU) - međunarodno priznate izvršne vlasti koju predvodi Abdul Hamid Mohammed Dbeibah, a koja kontrolira Tripoli i zapadnu Libiju.
Tamo su trebali dogovoriti zajedničke strategije za borbu protiv ilegalnih migracija, koje su u istočnom dijelu Italije posebno intenzivne.
U zračnoj luci Bengazi čekali su ih premijer Osama Saad Hammad i dva ministra tamošnje vlasti s fotografima i kamerama, a takvo fotografiranje značilo bi da EU praktički priznaje službeno nepriznatu vladu.
Delegacija EU iznijela je službeni prigovor, no nepriznata vlada GNU-a na to je reagirala protjerivanjem dužnosnika iz Unije. Libijska vlada potom je izdala priopćenje u kojem ih optužuje za provođenje 'neovlaštene' misije i za 'nepoštovanje libijskog nacionalnog suvereniteta'.
'Protokolarni nesporazum'
Talijanska vlada opisala je situaciju kao nerazumijevanje protokola. U intervjuu za talijansku televiziju RAI, talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Piantedosi pripisao je otkazivanje sastanka 'negodovanju libijske strane zbog pretjerane revnosti nekih dužnosnika europske delegacije'. Umanjio je značaj incidenta, nazvavši ga "ozbiljnom epizodom", ali je inzistirao da nije potkopao suradnju s vlastima Bengazija.
Izvor upoznat s incidentom rekao je za Euronews da se delegacija jasno složila da će na sastanku biti prisutni samo Haftarovi ljudi - što znači vojska. Ideja o prisustvu drugog političkog osoblja 'razmatrana je samo hipotetski i trebala bi se riješiti kasnije, ako bude potrebno'.
Kako su prethodno izvijestili talijanski i međunarodni mediji, predstavnik EU-a i šef delegacije u Libiji Orlando dobio je upute da prvi izađe iz zrakoplova i pristojno je zamoljen da se ne snimaju fotografije zbog potencijalnih diplomatskih implikacija.
Nakon što je dobio odobrenje, delegacija EU-a se iskrcala i otpraćena je u čekaonicu - iako su se očito već snimale neobjavljene fotografije i video snimke.
Kada je od organizatora posjeta zatraženo objašnjenje, navodno je telefonom odgovorio: 'Ovo je vlada Bengazija, morate je prihvatiti'.
Prema izvoru iz Bruxellesa, libijska strana je jasno dala do znanja da će na sastanku s Haftarom biti prisutni i vlada i premijer nepriznate države.