Kijevski metro pretvorio se u golemu spavaonicu. Nakon višemjesečnih ruskih napada, tisuće stanovnika svake večeri silazi pod zemlju noseći madrace, dekice i sve manje nade da će uskoro moći mirno spavati u svojim domovima
Više puta tjedno, Daria Slavytska spakira prostirku za jogu, deke i nešto hrane u dječja kolica i s dvogodišnjim sinom Emilom spušta se u kijevski metro. Dok nad gradom zavijaju sirene za zračnu uzbunu, 27-godišnjakinja pokušava uhvatiti nekoliko sati sna duboko pod zemljom.
Već dva mjeseca Rusija svake noći zasipa Kijev bespilotnim letjelicama i projektilima u ljetnoj ofenzivi koja iscrpljuje protuzračnu obranu grada i stavlja njegovih 3,7 milijuna stanovnika na rub snaga i strpljenja.
Grad koji je dosad slovio kao najbolje branjen u zemlji sada sve više podsjeća na scene iz Londona tijekom nacističkog 'Blitza' u Drugom svjetskom ratu. Stanovnici noću hrle u metro stanice, duboko ispod zemlje, kako bi potražili zaklon od udara.
'Prije smo ovamo dolazili jednom mjesečno. To je bilo prije šest mjeseci. Sada dolazimo dva ili tri puta tjedno', kaže za Reuters Slavytska dok se pokušava sklupčati na ružičastoj prostirci uz sina u stanici Akademmistechko, na zapadu Kijeva. Emil, koji je ranije na zvuk sirene drhtao i plačući govorio 'Koridor, mama. Bojim se. Koridor', sada mirnije izgovara: 'Mama, trebamo ići.'
Prema podacima podzemne željeznice, kijevski metro zabilježio je 165.000 noćnih posjeta u lipnju – više nego dvostruko u odnosu na 65.000 u svibnju i gotovo pet puta više nego u lipnju prošle godine.
Zamor i tjeskoba
Voditelj kijevske vojne uprave, Tymur Tkačenko, rekao je za Reuters da su 'razmjeri i smrtonosnost' napada glavni razlog zbog kojeg sve više ljudi traži zaklon u metrou. Od početka godine u Kijevu je u napadima poginulo 78 ljudi, a više od 400 ih je ranjeno.
Zbog stalnog stresa i nedostatka sna sve više roditelja traži pomoć liječnika. Pedijatar je Slavytskoj savjetovao da isključi glasne obavijesti na mobitelu i propisao blaže umirujuće sredstvo za Emila, kojem objašnjava da su zvukovi napada zapravo 'gromovi'.
Psiholozi upozoravaju da nedostatak sna ostavlja duboke tragove. 'Neispavanost izaziva promjene raspoloženja, ekstreman stres i apatiju, a može dovesti i do pada kognitivnih funkcija kod djece i odraslih', kaže obiteljska psihologinja Kateryna Holtsberh.
Anton Kurapov, istraživač sa Sveučilišta u Salzburgu, upozorava da bi posljedice takvog stresa mogle ostaviti trajne zdravstvene posljedice, uključujući kronične bolesti. Njegova studija, objavljena prošlog kolovoza u European Journal of Psychotraumatology, pokazala je da čak 88 posto Ukrajinaca prijavljuje lošu ili vrlo lošu kvalitetu sna.
Dok pokušava uhvatiti još koji sat sna pod zemljom, Slavytska razmišlja o kupnji madraca koji bi bio udobniji od tanke prostirke. Danski maloprodajni lanac JYSK izvijestio je o 25-postotnom porastu prodaje napuhanih madraca, kamperskih kreveta i podloga za spavanje u Kijevu tijekom tri tjedna lipnja.
Neki idu i korak dalje. Poduzetnica Kateryna Storozhuk, koja u blizini kuće nema sklonište, ranije ove godine investirala je više od 2.000 dolara u ukrajinsku 'Kapsulu života' – ojačanu čeličnu kutiju sposobnu izdržati pad betonskih ploča. Svake noći ulazi u kapsulu sa svojim psom, čivavom Zozulijom.
'Razvila sam veliku anksioznost i strah', kaže. 'Shvatila sam da, ako želim mirno spavati u Ukrajini, trebam nekakav siguran zaklon.'