Studentski pokret zatražio je raspuštanje Skupštine Srbije i izvanredne parlamentarne izbore i pozvao građane da podrže listu kojoj će studenti u blokadi svih visokoškolskih ustanova na teritoriju Srbije ukazati svoje povjerenje uz poruku "Nova faza borbe svih nas"
Odluku svojih plenuma studenti su objavili u ponedjeljak navečer na društvenoj mreži X, a u prvim reagiranjima stiže im potpora iz oporbenog korpusa. Vladajući se zasad nisu očitovali o studentskom zahtjevu.
Studenski pokret nastao je na valu prosvjeda potaknutih pogibijom 16 ljudi u padu nadsrešnice na novosadskom željezničkom kolodvoru 1. studenog prošle godine.
Od 22. studenog, poslije napada na na studente Fakulteta dramskih umjetnosti koji su šutnjom i blokadom prometa odavali počast žrtvama uslijedila je blokada više od 60 fakulteta sva četiri državna sveučilišta i niz masovnih prosvjeda diljem zemlje na koje su studenti izveli stotine tisuća ljudi.
"Tražimo momentalno raspuštanje Narodne skupštine i raspisivanje izvanrednih parlamentarnih izbora u skladu sa člankom 109 Ustava Republike Srbije“, objavili su studenti na X-u.
Tim člankom najvišeg državnog pravnog akta određeno je da predsjednik Republike može, "na obrazloženi prijedlog Vlade, raspustiti Narodnu skupštinu".
Nova vlada Srbije izabrana je koncem travnja ponovno iz redova vladajuće koalicije nakon što je prethodna, na čelu s predsjednikom SNS-a Milošem Vučevićem, pala u valu studentskih prosvjeda.
Studenti, uz snažnu potporu brojnih društvenih skupina, vide vlast odgovornom za korupciju i zahtijevaju uređeno društvo, slobodu medija i nepristrano izvještavanje, te neovisno djelovanje institucija bez političkog utjecaja i pritisaka.
Istaknuvši uvjerenje da je "demokracija jedini ispravan način izlaska iz krize" na platformi X pozvali su građane da podrže listu "kojoj će studenti u blokadi svih visokoškolskih ustanova na teritoriju Srbije prenijeti svoje povjerenje, kako bi na vagi pravde prevagnula istina“.
Naglašavaju i da su korijeni korupcije vlasti isuviše duboko prodrli u državne institucije, kojima je tako onemogućen neovisan rad.
Socijaldemokratska stranka (SDS) bivšeg srbijanskog predsjednika Borisa Tadića poručila je da su studenti pokrenuli prosvjede "kao odgovor na duboku nepravdu i pokrenuli su energiju građana zahtijevajući pravdu i poštovanje zakona".
"Umjesto ispunjenja studentskih zahtjeva, režim je nastavio s represijom, nasiljem i brutalnom propagandom, čime je iz dana u dan samo produbljivao krizu. Pored toga, broj građana koji već pola godine prosvjeduju protiv režima je jasno pokazao da je ovaj režim izgubio svaki legitimitet. U takvim okolnostima izbori su jedino moguće rešenje", navodi SDS u potpori studentima.
Studente su među prvima podržali i pokret Kreni-Promijeni, te Ekološki ustanak koji se bori protiv rudarenja litija, pozivajući sve ekološke organizacije i udruge da stanu uz studente i njihove zahtjeve.