U mirnom njemačkom Saterlandu, blizu Istočne Frizije, nalazi se jedna od najvažnijih i najosjetljivijih vojnih lokacija u zemlji – odašiljačka postaja njemačke mornarice. Ova ustanova, skrivena među močvarama, dom je osam golemih crveno-bijelih antena, visokih čak 352 metra, koje već više od 40 godina omogućuju sigurnu i šifriranu komunikaciju s podmornicama njemačke mornarice i saveznika iz NATO-a. No, nedavni incidenti bacili su sjenu na sigurnost ovog strateškog mjesta
Sredinom travnja, prema informacijama njemačkih medija WDR i NDR, vojnik zadužen za stražu primijetio je trojicu muškaraca s kombijem u blizini antena. Prema njegovom izvještaju, sumnjivci su pustili nekoliko dronova, među kojima je bila i jedna 'posebno velika letjelica'. Stražar se približio trojici, koji su se nalazili izvan vojnog kompleksa, i obratio im se kroz ogradu. U tom trenutku, jedan od muškaraca mu je nešto doviknuo na ruskom jeziku.
Policija nemoćna, sigurnosne službe uključene
Nakon incidenta, policija je odmah obaviještena, no sumnjivci su već nestali s mjesta događaja. Slučajem su se ubrzo počeli baviti i Savezni ured za vojnu protuobavještajnu službu (MAD) te Savezni ured za zaštitu ustava (BfV). Unatoč ozbiljnosti situacije, Državno odvjetništvo u Aurichu utvrdilo je da “nisu ispunjeni uvjeti za pokretanje kaznenog postupka”. Ministarstvo obrane dodatno je poručilo da “iz sigurnosnih razloga ne može davati informacije o tom slučaju”, prenosi Tagesschau.
Ovaj incident nije izoliran. Od početka ruskog napada na Ukrajinu u veljači 2022. godine, broj sumnjivih letova dronova iznad vojnih i strateških objekata u Njemačkoj naglo je porastao. Posebno su česti iznad vojnih baza, poligona, ali i industrijskih i kemijskih postrojenja. Njemačke sigurnosne službe navode kako su u nekim slučajevima korišteni “neuobičajeno veliki dronovi koje vjerojatno ne koriste amateri”.
Sumnje na rusku špijunažu
Sigurnosne službe sumnjaju da su za neke od tih letova odgovorne ruske tajne službe ili agenti koje su angažirale ruske institucije. “U sigurnosnim krugovima navodi se da je problem što nadležnost vojne straže završava na granici vojnog objekta. Izvan toga je nadležna policija, koja često stiže sa zakašnjenjem. Zbog toga u nekim slučajevima piloti dronova nisu mogli biti uhićeni”, navodi se u izvještaju.
Praćenje i identifikacija pilota dronova izuzetno je zahtjevna. Letjelice često lete noću, vrlo brzo i obično su u zraku samo nekoliko minuta. Uobičajena sredstva obrane, poput ometača signala, do sada nisu bila učinkovita.
Pravne i tehničke prepreke u borbi protiv dronova
Njemačka se suočava s ozbiljnim izazovima u obrani od ovakvih incidenata. Nedavno je vlada predložila izmjene zakona prema kojima bi Bundeswehr u iznimnim slučajevima smio upotrijebiti oružje protiv dronova, ako lokalna policija nema potrebna sredstva i postoji izravna opasnost. No, unutar institucija već je bilo kritika na praktičnost tog prijedloga. Izmjena Zakona o zračnoj sigurnosti još nije usvojena u Bundestagu.
Uhićenje u Wilhelmshavenu: Iznimka koja potvrđuje pravilo
Jedan od rijetkih slučajeva u kojem je pilot drona identificiran i uhićen dogodio se 27. ožujka u Wilhelmshavenu. Tridesetdevetogodišnjak iz tog grada navodno je dronom snimao mornaričku bazu.
Protiv njega su pokrenuta dva kaznena postupka zbog sumnje na ugrožavanje sigurnosti vojne ustanove i pet prekršajnih postupaka.