TVRDI ERJAVEC

Slovenija će dobiti kontakt s otvorenim morem?

22.04.2015 u 18:18

Bionic
Reading

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je u srijedu kako ima neslužbene informacije da će arbitražni sud koji rješava granični spor Hrvatske i Slovenije u presudi omogućiti kontakt Sloveniji s otvorenim morem te da bi bio vrlo razočaran ako se to ne bi dogodilo

Erjavec je rekao da ostaje optimist u pogledu ishoda arbitraže i da ima neslužbene informacije da će takav kontakt Slovenija s otvorenim morem u arbitražnoj presudi i dobiti, a da su optimisti i stručnjaci za međunarodno pravo koje je Slovenija angažirala za zastupanje pred arbitražom.

'Ključno je da dobijemo doticaj s otvorenim morem, to je naš vitalni interes, a u suprotnom bih slučaju bio vrlo razočaran', kazao je Erjavec u razgovoru za lokalnu televizijsku postaju 'As' iz Murske Sobote dodajući da se presuda arbitraže očekuje ove godine, u lipnju ili na jesen.

Hrvatska i Slovenija su pred arbitražnim sudom različito interpretirale englesku riječi 'junction' iz svojega Arbitražnog sporazuma. Slovenci je tumače kao fizički dodir svojih teritorijalnih voda s međunarodnim vodama, dok Hrvatska kaže da je riječ o komunikaciji između slovenskog teritorijalnog mora i međunarodnih voda.

Kad Slovenija ne bi dobila kontakt s međunarodnim vodama, a brodovi bi u koparsku luku i iz nje prolazili kroz hrvatske vode, ona bi po Erjavčevim riječima izgubila status pomorske države, a hrvatske bi vlasti mogle različitim 'birokratskim postupcima' zaprječavati ulazak brodova u koparsku luku i njen daljnji razvoj.

Erjavec smatra da arbitražni sud ne bi ispunio svoju zadaću kad ne bi potvrdio da Slovenija ima kontakt s međunarodnim vodama jer sam arbitražni sporazum zaključen s Hrvatskom predviđa da je jedna od zadaća arbitraže da za Sloveniju utvrdi kontakt njezina teritorijalnog mora s međunarodnim vodama.

Luka Koper po njegovim je riječima strateška investicija države s velikim potencijalom pa je treba zadržati u vlastitim rukama, ali bi se moglo razmisliti o suradnji s njemačkom lukom Hamburg koja je Sloveniji ponudila suradnju na osnovi kooperacije, a ne vlasništva, čime bi se lučki kapaciteti u Kopru mogli udvostručiti u samo nekoliko godina.