Iako je borba skupa i zahtjevna, stručnjaci i stočari slažu se da je to nužno ulaganje da bi se spriječile puno veće ekonomske i ekološke štete
Ideja da stotine milijuna muha padaju iz aviona možda zvuči kao noćna mora, ali stručnjaci tvrde da bi upravo taj postupak mogao spasiti stočarsku industriju SAD-a od opasne prijetnje. Naime radi se o invaziji parazitske muhe Cochliomyia hominivorax, čije ličinke napadaju toplokrvne životinje, hraneći se njihovim mesom i uzrokujući ozbiljne rane, pa čak i smrt, piše CNN.
Velika zabrinutost u SAD-u
Od 2023. godine te su se muhe proširile kroz Srednju Ameriku, zahvativši zemlje poput Paname, Kostarike, Nikaragve, Hondurasa, Gvatemale, Belizea i Salvadora. Većina njih nije imala ovakvu najezdu više od 20 godina. U studenom je muha stigla i do juga Meksika, što je izazvalo veliku zabrinutost u SAD-u, posebice među stočarima i poljoprivrednim službama. Zbog toga su čak zatvorene neke trgovinske luke za stoku na granici.
Ovo nije nova prijetnja za SAD jer su već 1960-ih i 1970-ih uspješno iskorijenili te invazivne kukce pomoću inovativne metode: iz aviona su ispuštali sterilizirane mužjake koji su se parili s divljim ženkama, ali nisu mogli oploditi jaja, čime se njihova populacija postepeno smanjivala i nestajala.
Otvaranje tvornice muha
Sada se isti pristup ponovno razmatra, ali postoji izazov: danas postoji samo jedna tvornica sterilnih muha u Panami, a potrebno ih je proizvesti stotine milijuna da bi se spriječilo širenje, navodi se u pismu 80 američkih zakonodavaca 17. lipnja. Sljedeći dan Američko ministarstvo poljoprivrede objavilo je planove otvaranja tvornice muha u još neodređenom gradu blizu granice između Teksasa i Meksika. No proces iskorjenjivanja možda neće biti brz, a ni jeftin.
Naime otvaranje nove tvornice sterilnih muha moglo bi koštati oko 300 milijuna dolara. Iako je to velik iznos, stručnjaci ističu da je to mala cijena u usporedbi s potencijalnom štetom za stočarsku industriju, a ona bi mogla iznositi i do 10 milijardi dolara.
Parazitske ličinke hrane se živim tkivom životinja, a ne strvinom, pojasnio je dr. Phillip Kaufman, profesor i voditelj Odsjeka za entomologiju na Sveučilištu Teksas A&M. Objasnio je da one jedu meso većine toplokrvnih životinja, uključujući konje i krave. Zabilježeni su i slučajevi zaraze kućnih ljubimaca, a u rijetkim prilikama i ljudi.
'Nakon parenja ženka muhe pronalazi živog domaćina, slijeće na njegovu ranu i može položiti i do 200-300 jaja. Nakon 12 do 24 sata sve se izlegu i odmah se počinju hraniti tkivom životinje, stvarajući vrlo velike rane', rekao je Kaufman.
Nakon nekoliko dana hranjenja ličinke same otpadnu sa životinje i zakopaju se u tlo, a kasnije izrastu u odrasle muhe. Kako prenosi CNN, od početka izbijanja 2023. godine prijavljeno je više od 35.000 slučajeva zaraze.
Oko 83 posto zaraženih životinja čine krave. Liječenje zaraženih goveda obično uključuje čišćenje, antiseptičku obradu i zaštitu rana. Ako se pak ne liječe, muhe mogu ubiti životinju u roku od jednog do dva tjedna i proširiti se na druge.
Slična metoda provodila se i u Zagrebu
Dodajmo da je ova metoda zapravo slična onoj koja se u Hrvatskoj, točnije u Zagrebu, koristila da bi se suzbili komarci. Učinkovita je zato što se ženke muha i komaraca pare samo jednom u životu. Stoga su hrvatski napori bili usmjereni na metodu koja koristi sterilne mužjake komaraca koji se nakon puštanja u prirodu pare sa ženkama i neutraliziraju mogućnost za buduće potomstvo.
Zagreb se protiv krvopija različitim metodama bori još od 1931., a prije dvije godine je Nastavni zavod za javno zdravstvo 'Dr. Andrija Štampar' na tigrastim komarcima odlučio primijeniti tada novu biološku metodu.
'Pustit ćemo sto tisuća sterilnih jedinki, a ženke će polagati jaja iz kojih se neće razviti novi komarci. Puštanje sterilnih mužjaka u dovoljnom broju i tijekom duljeg vremena omogućava parenje mužjaka s velikim brojem ženki, što bi u konačnici trebalo dovesti do znatnog pada brojnosti tigrastih komarca na promatranom području', objasnila je tada Ana Klobučar, voditeljica Odjela za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju, nakon što je u lipnju 2023. u Cvjetno naselje pušteno 100.000 talijanskih sterilnih komaraca.