Ravnateljica Hrvatske izvještajne novinske agencije (HINA) Branka-Gabriela Vojvodić u četvrtak je u Marakešu izabrana za glavnu tajnicu Udruženja novinskih agencija Mediterana (AMAN)
Ravnateljica Hine je dužnost preuzela od Georga Paninteaxa koji je bio glavni tajnik AMAN-a više od dva desetljeća.
"Razlog zašto sam se odlučila kandidirati za ovu poziciju uopće nije nezadovoljstvo prethodnim radom, već upravo suprotno, ideja da smo dovoljno sazreli, da smo, metaforički rečeno, dostigli punoljetnost i da smo, kao organizacija, ali i kao pojedinci, spremni za nove, možda ambicioznije zadatke", rekla je Branka-Gabriela Vojvodić prigodom izbora u marokanskom gradu.
"Izuzetno sam ponosna na ovu dužnost, jer Hrvatsku smatram duboko ukorijenjenom u mediteransko podneblje i sviđa mi se ideja da upravo naša zemlja utire put razvoju zajedničkih vrijednosti iz različitih zemalja mediteranskog bazena", rekla je Vojvodić.
AMAN je osnovan 1991. u Tunisu s s ciljem jačanja suradnje među novinskim agencijama zemalja na obalama Mediterana.
Udruženje se rukovodi vrijednostima jednakosti, tolerancije, poštivanja drugih i profesionalizma. Riječ je o nepolitičkoj novinskoj organizaciji koja se bavi raznim temama, s izuzetkom politike, a u prvi plan sve više stavlja ideju održivosti, zelene ekonomije, očuvanja mediteranskog stila života, tradicija i kulture s obiju strana Mediteranskog mora.
Pitanja poput demokratizacije, ljudskih prava, socio-ekonomskog, kulturnog i znanstvenog razvoja, okoliša, migracija, mira i sigurnosti na Mediteranu osnovne su teme dijaloga među mediteranskim novinskim agencijama.
U radu AMAN-a sudjeluje 20 agencija sa sjeverne i južne strane Mediterana, a Hina je u rujnu 2022. u Dubrovniku bila domaćin konferencije ove neprofitne udruge novinskih agencija. Ta je konferencija iznjedrila Deklaraciju o održivosti kojom su sve članice AMAN-a postale i članice UN-ova SDG Media Compacta.