HASAN ROHANI

'Prioritet u Siriji nije demokracija nego prekid krvoprolića'

08.09.2015 u 14:03

Bionic
Reading

Prioritet u Siriji nije demokracija, nego zaustaviti 'krvoproliće', rekao je u utorak iranski predsjednik Hasan Rohani čija je zemlja veliki saveznik režima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada te je na konferenciji s predsjednikom Austrije pozvao Europsku unije i bliskoistočne države da pronađu rješenje za sirijsku krizu.

'Je li trenutak za razgovor o demokraciji u Siriji', upitao se Rohani na zajedničkoj konferenciji za novinare s austrijskim predsjednikom Heinzom Fischerom, koji je u posjetu Teheranu.

'Milijuni ljudi prognani su iz svojih domova, stotine tisuća ubijene' u toj zemlji koja je 'potpuno nestabilna', rekao je.

'Ono što nam je važno su životi Sirijaca i povratak izbjeglica', dodao je.

Prije bilo kakvih razgovora o 'oporbenim skupinama i onima koje podupiru' Asadov režim, 'potrebno je zaustaviti krvoproliće i uspostaviti kakvu-takvu sigurnost koja bi omogućila povratak izbjeglica', kazao je Rohani i naglasio: 'Tek tad će se moći razgovarati o budućnosti Sirije, demokraciji i izborima'.

Iran je spreman 'sjesti za bilo koji pregovarački stol u svijetu' ako bi to pomoglo u zaustavljanju nasilja u Siriji, odgovorio je Rohani na pitanje bi li njegova zemlja razgovarala o Siriji sa svojim suparnicima Saudijskom Arabijom i SAD te je pozvao Europsku uniju i bliskoistočne zemlje da pronađu rješenje za sirijsku krizu.

Austrijski predsjednik Fischer, kao prvi šef države neke članice EU koji je posjetio Iran u posljednjih više od 10 godina, na konferenciji je izrazio nadu u rast gospodarskih odnosa s Iranom na korist obiju zemalja.

'Očekujemo porast trgovinske razmjene na 300 milijuna eura u vrlo kratkom roku, a potom očekujemo značajno poboljšanje međusobnih gospodarskih odnosa', rekao je Fischer, dodavši da su dvije strane dogovorile jačanje i političke i gospodarske suradnje.

Za poslijepodne je najavljen Fischerov susret s iranskim vrhovnim vođom Alijem Hamneijem, koji se rijetko sastaje sa zapadnim političarima.

Fischerov posjet odvija se u sklopu povratka Irana na međunarodnu scenu nakon što je u Austriji u srpnju potpisan povijesni sporazum između Irana i svjetskih sila. Time je okončan dugogodišnji spor oko nuklearnog programa Irana koji je tvrdi da je program mirnodopski no Zapad ga je sumnjičio da razvija nuklearno oružje i kažnjavao ekonomskim sankcijama.