RASPRAVE O KRIVNJI

Poplave u Sloveniji utjecat će na lokalne izbore

20.09.2010 u 10:49

Bionic
Reading

Bujice i poplave izazvane jakom kišom ili otapanjem snijega u Sloveniji zbog njene prirodne konfiguracije nisu rijetkost, ali je više od trećine poplavljenih objekata u državi proteklog vikenda bilo u Ljubljani, pa se već sada postavilo političko pitanje tko snosi krivnju za poplavljene dijelove glavnog grada i kako će se to odraziti za rezultat izbora za gradonačelnika i članove gradskog općinskog vijeća za dvadeset dana

Gradonačelnik Ljubljane Zoran Jankovič za poplavu u jugozapadnom dijelu grada posredno je optužio susjedne periferne općine Polhov Gradec i Horjul koje su na referendumu prije par godina spriječile gradnju zaustavnih bazena za slučajeve bujica iz okolnih pritoka Ljubljanice, prenose u ponedjeljak slovenski mediji.

S druge strane, Jankoviča njegovi politički konkurentni za mjesto gradonačelnika Ljubljane optužuju da je potrošio 100 milijuna eura za gradnju stadiona Stožice umjesto da je u protekle četiri godine obnovio gradsku kanalizaciju kako bi ona mogla preuzimati velike količine voda.

Tako se dogodilo da su sa farme ljubljanskog Biotehničkog fakulteta spasitelji morali spašavati tridesetak ovaca pred vodom koja je tamo prodrla iz, u normalnoj situaciji, bezopasnog potoka Glinščica čiji je izvor u 590 metara visokom brdu Toško čelu koje je u petak zahvatilo olujno nevrijeme s jakom kišom.

Mediiji međutim podsjećaju da se Ljubljana nalazi na poplavnom području iako veće poplave nije iskusila već desetljećima, ali da je sadašnjoj poplavnoj situaciji pridonijela jaka urbanizacija u zadnjih dvadesetak godina, te gradnja autocesta, odnosno obilaznica oko glavnog grada.

Premijer Borut Pahor već najavio da će njegova vlada napraviti listu prioriteta za kapitalne investicije u uređenje vodotokova, kako se nesreće s poplavama ne bi ponavljale iz godine u godinu.

Međutim mediji navode da je upravo područje zaštite i spašavanja stavka na kojoj i Pahorova vlada najviše štedi, te da zato ne može pobjeći od odgovornosti za možda prevelike štete koju su tijekom vikenda izazvale bujice i rijeke izlivene iz svog korita.

Kako u svom komentaru u ponedjeljak navodi ljubljanski dnevni list 'Dnevnik', slovenska vlada je samo nekoliko sati prije početka jakih prošlotjednih kiša donijela je zaključak o tome kako osigurati 23 milijuna eura za otklanjanje posljedica poplava iz 2007. godine.

No, istodobno je, tvrdi list, odobrila 15 milijuna eura na ime dodatne opreme za ratni brod koji dolazi iz ruskog brodogradilišta, dok se sredstva za zaštitu i spašavanje ljudi i imovine u prirodnim nesrećama u proračunu smanjuju iz godine u godinu.

S obzirom na nespretnost na području zaštite i spašavanja, gdje najveći dio tereta snose dobrovoljne vatrogasne postrojbe, možda bi dobro bilo razmisliti o smanjivanju troškova za operacije u inozemstvu u kojima sudjeluje slovenska vojska, te osnivanju posebne profesionalne postrojbe za zaštitu i spašavanje, piše 'Dnevnik'.