Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) predstavila je interaktivnu kartu koja prikazuje puni opseg zločina i genocida počinjenog prvenstveno u istočnoj Bosni
Interaktivna karta, koja je dio izložbe u Potočarima, omogućuje posjetiteljima da vide veze između primarnih i sekundarnih masovnih grobnica i precizno odrede lokaciju ljudskih ostataka identificiranih žrtava, piše Klix.ba.
„Karta točno prikazuje gdje su pronađeni posmrtni ostaci te osobe, kada su ekshumirani i kada su identificirani. Priča priču o tome što se dogodilo s ljudskim ostacima pojedinačnih žrtava. Postoji ogromna količina dokumentiranih informacija kojima obitelji nestalih sada mogu pristupiti“, rekla je direktorica ICMP-a Kathryne Bomberger.
Godine 2000. ICMP je počeo prikupljati DNK profile od obitelji nestalih u bivšoj Jugoslaviji, uključujući i one iz Srebrenice.
Koristeći prilagođenu tehnologiju baza podataka, profili su uspoređeni s DNK izdvojenim iz ljudskih ostataka pronađenih u masovnim i tajnim grobnicama. ICMP je 2001. godine pronašao svog prvog partnera - 15-godišnjeg dječaka iz Srebrenice.
Od tada je broj identificiranih osoba, ne samo iz Srebrenice već i iz cijele regije, rastao izvanrednom brzinom. Više od 20.000 rođaka onih koji su nestali u Srebrenici u srpnju 1995. godine dalo je genetske uzorke i relevantne informacije o svojim nestalim rođacima, omogućujući konačnu identifikaciju više od 7.000 žrtava genocida. Identifikacije su još uvijek u tijeku.
Prema karti koju je objavio ICMP, u regiji Podrinja i ostatku istočne Bosne identificirano je 457 grobnih mjesta, s ukupno 17.799 DNK izvještaja. Karta također prikazuje lokacije u Srbiji, posebno Sremsku Mitrovicu i Šabac, gdje su također ekshumirane i identificirane žrtve genocida u Srebrenici 1995. godine.
ICMP-ovu interaktivnu kartu možete pogledati ovdje.