nacionalni problem

Orešković: Srljamo u propast, tražimo ostavke zbog prekorednih cijepljenja

12.02.2021 u 15:13

Bionic
Reading

Zastupnica Dalija Orešković (Klub Centar- Glas) rekla je u petak u Saboru da je korupcija nacionalni problem i da uz demonstraciju sile i gubitak moralnog kompasa srljamo u propast, pa zatražila ostavke odgovornih u borbi protiv pandemije koronavirusa zbog prekorednih cijepljenja.

Orešković je rekla da se demonstracija sile očituje u obrazloženju premijera Andreja Plenkovića o popuštanja epidemiloških mjera koje, kako je ustvrdila, nisu utemeljene na epidemiološkim podacima, nego se radi o nagradi građanima za strpljivost i poslušnost.

To znači, zaključila je u raspravi slobodnim govorima, da su 'građani tu da slušaju, a ne sudjeluju u donošenju odluka'.

Vezano uz njezinu ocjenu o gubitku moralnog kompasa, Orešković je navela 'korištenje pozicije društvenih elita da se prekoredno cijepe na uštrb starijih i najugroženijih građana' čime je, kaže, "dotaknuto moralno dno".

"Očigledan je potpuni manjak empatije u nastojanju da se iskoristi vlastiti položaj i cijepi preko reda", rekla je. Dodala je kako je ministar zdravstva Vili Beroš rekao je kako bi oni koji su to učinili trebali nositi moralnu odgovornost, ali, izjavila je Orešković, kako to očekivati tamo gdje nema morala ni odgovornosti, upitala je.

Prvi u redu za cijepljenje bili su saborski zastupnici i ministri, suci visokih sudova što pokazuje, zaključila je, da za 'HDZ postoje privilegirani i oni mnogobrojni koji to nisu'.

Stoga, rekla je Orešković, tražimo ostavke ključnih osoba u borbi protivi pandemije koronavirusa - Alenke Markotić u Stožeru civilne zaštite i na dužnosti ravnateljice Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević, Krunoslava Capaka na dužnost ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, kao i svih onih koji su se našli u tom neprimjerenom činu.

Boška Ban Vlahek iz Kluba SDP-a ocijenila je da postoji problem nejednakog tretmana pojedinih hrvatskih krajeva u borbi protiv pandemije koronavirusa, jer Međimurska županija za razliku od drugih, nije imala covid bolnicu.

Nadljudskim naporima liječnika i ostalog zdravstveng osoblja uspješno je prevladano izuzetno teško razdoblje u studenome i prosincu prošle godine, istaknula je Ban Vlahek. Pozdravila je povećanje bolničkih limita napominjući kako ni to, nažalost, nije dostatno da se pokriju stvarni troškovi od 14 milijuna kuna.

Pozvala je ministra zdravstva Beroša da zajedno s ministrom financija Zdravkom Marićem iznađu sredstva za isplatu odrađenih prekovremenih sati zdravstvenim djelatnicima kao i za povećanje od 6 posto. Rekla je kako je čakovečka bolnica već otpisala državi 8 milijuna kuna duga te da ove godine 27 milijuna dugovanja odlazi u zastaru. Sve je to odrađeno, a nije naplaćeno, rekla je Ban Vlahek.