Premijer Andrej Plenković će u jeku rasprava o nužnosti obrane i poljuljanim transatlantskim odnosima sudjelovati na raspravi o obrani demokracije, jačanju obrane i pomaganju Ukrajini
Summit u Kopenhagenu jedna je od rijetkih prilika na kojoj će se susresti svjetske vođe, stručnjaci, ali i predstavnici civilnog društva te raspravljati o stanju demokracije u svijetu. No, pitanje obrane će dominirati skupom na kojem će biti i hrvatski premijer Andrej Plenković.
'Glavna tema na summitu bit će svakako obrana. Ona je neizbježna tema na svim europskim skupovima od početka godine, a ovdje će se razgovarati i o obrani međusobnih odnosa, demokracija, institucija, pa između ostaloga i o obrani Ukrajine, jer sve zemlje koje će tu sudjelovati, one podržavaju Ukrajinu. S ukrajinske strane ovdje će sudjelovati Andrij Jermak, glavni savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog', ocijenio je izvjestitelj HRT-a, Vibor Vlainić.
Narušeni transatlantski odnosi
Među važnim temama bit će i transatlantski odnosi, narušeni potezima američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji primjerice, želi preuzeti kontrolu nad Grenlandom.
'O svemu će tome sutra govoriti i bivši danski premijer. Također, danska vlada je ovdje na vagi jer ona mora balansirati između toga da brani svoj teritorij verbalno, ali da ne šalje preoštre poruke Donaldu Trumpu', istaknuo je Vlainić.
Plenković će, pak, sudjelovati na raspravi o obrani demokracije, jačanju obrane i pomaganju Ukrajini, a kasnije će se sastati i s danskom premijerkom Mette Frederiksen.
'Suočeni smo s novim svjetskim poretkom, a pogotovo s pitanjem o trajnosti Transatlantskog saveza. Na ovoj konferenciji bivši glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen predstavit će dokument o europskoj obrani, koji će nas potaknuti da više javnog i privatnog novca uložimo u obranu, kako bismo se mogli samostalno braniti, Iz to činimo sve što možemo da pomognemo Ukrajini', rekao je Jonas Parello-Plesner, izvršni direktor zaklade Savez za demokraciju.