PREDSJEDNIČKE NEISTINE

Ovo su najveće laži Donalda Trumpa

24.05.2025 u 15:25

Bionic
Reading

Američki predsjednik Donald Trump ponovno je šokirao javnost iznošenjem izmišljenih tvrdnji o navodnom genocidu nad bijelcima u Južnoj Africi, a povodom toga tportal podsjeća na neke od najtežih laži koje je izrekao još od svog prvog mandata u Bijeloj kući

Da se američki predsjednik Donald Trump često služi izmišljenim tvrdnjama i lažima, to nije nikakva novost, ali svako malo uspije prilično šokirati objektivne promatrače time koliko je daleko spreman ići u svojim tvrdnjama, a u isto vrijeme i koliko uspijeva zapaliti njima svoje biračko tijelo koje mu beskrajno vjeruje.

Tijekom njegova prvog mandata u Bijeloj kući, ugledni Washington Post provjeravao je njegove izjave i ustanovio da je u četiri godine dao 30.573 lažne ili obmanjujuće izjave, od čega je gotovo pola izrekao u zadnjoj godini prvog mandata. U istom je tonu nastavio tijekom prošlogodišnje predsjedničke kampanje, ali i nakon što je ponovno zasjeo u fotelju američkog predsjednika.

Nije potpuno jasno zašto Trump iznosi toliko lažnih tvrdnji, a analize se kreću od toga da namjerno laže, preko toga da dobiva pogrešne informacije, pa do toga da mu je svejedno je li neka tvrdnja istinita ili nije, već mu je samo bitno da mu dobro zvuči i da je smatra korisnom za ostvarenje nekog cilja. Kako bilo, odlučili smo izdvojiti neke od onih koje su najviše šokirale i odjeknule u javnosti te koje će, vjerojatno, još dugo vremena ostati dio prvenstveno američkog folklora, ali će ostati upamćene i širom svijeta.

Genocid nad bijelcima u Južnoj Africi

Povod za sastavljanje ove liste lažna je tvrdnja o genocidu nad bijelcima u Južnoj Africi, kojom je Trump zaskočio južnoafričkog predsjednika Cyrila Ramaphosu tijekom njegova posjeta Bijeloj kući. Pred iznenađenim Ramaphosom i članovima njegova izaslanstva, među kojima je bilo i bijelaca, uključujući ministra poljoprivrede Johna Steenhuisena, pustio je video koji navodno dokazuje genocid nad bijelcima. Jedan od glavnih 'argumenata' pritom mu je bila scena s gomilom križeva uz cestu, za koje je Trump tvrdio da prikazuje masovne grobnice ubijenih bijelih farmera.

Ni u jednoj od tih Trumpovih tvrdnji nema nimalo istine - nikakav se genocid ne provodi u Južnoj Africi, a križevi iz filma bili su postavljeni uz cestu kao znak prosvjeda zbog ubojstva dvoje bijelih farmera te ne označavaju nikakve masovne grobnice.

Činjenica je da je stopa ubojstava u Južnoj Africi, zemlji s oko 63 milijuna stanovnika, od kojih su oko 4,5 milijuna bijelci, među najvećima u svijetu i da su prošle godine u njoj ubijene 26.232 osobe. Pouzdani izvori kažu da su od 2014. do 2024. prosječno godišnje ubijene samo 63 osobe na farmama, koje su uglavnom u bjelačkom vlasništvu, iz čega je potpuno jasno da takva ubojstva predstavljaju samo 0,2 posto ukupnih ubojstava godišnje te da se ne provodi genocid nad bijelim farmerima.

Kina će platiti carine

Jedna od lažnih tvrdnji na kojoj Trump i njegova administracija i dalje ustraju, a bilo kakvo iznošenje istinitih informacija pokušavaju suzbiti, ona je da će carine na uvoz robe iz drugih zemalja, koje je povećao prije oko dva mjeseca, platiti tvrtke iz tih drugih država i one same, među njima i Kina, kojoj je uveo najveće tarife.

Iako su mnogi stručnjaci pokušali objasniti da se carine na uvoz robe plaćaju u zemlji koja je uvozi te da će se njihovo povećanje sigurno platiti iz džepova potrošača, Trump i njegova administracija i dalje netočno tvrde da će 'carine platiti Kina', da su one zapravo smanjenje poreza i slično.

Kad je Amazon odlučio da će jednom od segmenata svojih proizvoda, namijenjenih ljudima s plićim džepovima, u cijeni jasno naznačiti koliko je povećanje carina odgovorno za njezin rast, Trump je nazvao vlasnika tvrtke Jeffa Bezosa, a on se nakon razgovora predomislio. Najveći maloprodajni lanac na svijetu, Walmart, najavio je pak da ne može sam apsorbirati veće carine te da će podići cijene nekih proizvoda, na što je dobio bijesan Trumpov odgovor.

'Walmart bi trebao PRESTATI kriviti carine kao razlog za podizanje cijena u cijelom lancu. Walmart je prošle godine zaradio MILIJARDE DOLARA, puno više od očekivanog. Walmart i Kina trebali bi, kako se kaže, 'POJESTI CARINE' i ne naplaćivati cijenjenim kupcima NIŠTA. Pratit ću, a i vaši kupci!!!' napisao je Trump na svojoj društvenoj mreži Truth Social.

Ukrajina je odgovorna za rat s Rusijom

Trump je više puta izravno ili neizravno optužio Ukrajinu da je odgovorna za izbijanje rata s Rusijom, koristeći retoriku sličnu ruskoj propagandi. Tvrdio je da je Ukrajina sama započela sukob, što je u suprotnosti s činjenicama. Naime činjenica je da je Rusija 2022. započela sveobuhvatnu invaziju na Ukrajinu, nakon što je već 2014. anektirala Krim i pokrenula rat na istoku zemlje te okupirala velik dio Luhanske i Donecke oblasti.

Volodimir Zelenski i Donald Trump
  • Volodimir Zelenski i Donald Trump
  • Volodimir Zelenski i Donald Trump
  • Volodimir Zelenski i Donald Trump
  • Volodimir Zelenski i Donald Trump
  • Volodimir Zelenski i Donald Trump
    +12
Volodimir Zelenski i Donald Trump Izvor: EPA / Autor: JIM LO SCALZO / POOL

Nije to jedina lažna tvrdnja koju je Trump širio o Ukrajini, pa je tako rekao da samo četiri posto Ukrajinaca podržava predsjednika Volodimira Zelenskog, kada je ta podrška bila oko 57 posto. Također je lažno tvrdio da je SAD u obranu Ukrajine uložio 350 milijardi, više od Europe, za koju je kazao da je uložila oko 100 milijardi. Istina je da je Europa dala 138 milijardi dolara, više od SAD-a, a koji je dao 114 milijardi.

Izbori 2020. su ukradeni

Nakon što je izgubio izbore 2020. te nije uspio osvojiti uzastopni mandat, Trump je tvrdio, što čini i danas, da se to dogodilo zbog velike izborne prijevare. Za te tvrdnje nije iznio nijedan suvisao dokaz, a sve provjere pokazale su da su izjave i navodni dokazi bili lažni i izmišljeni ili pogrešno protumačeni. Inače, na tim je izborima uvjerljivo pobijedio demokratski kandidat Joe Biden s 306 osvojenih elektorskih glasova, a Trump ih je uspio osvojiti tek 232.

No njegovo uporno ponavljanje lažne tvrdnje da su mu izbori ukradeni dovoljno je potpalilo njegove sljedbenike te su 6. siječnja 2021., na dan kada su trebali biti verificirani rezultati izbora prema kojima je pobijedio Biden, provalili u zgradu Kongresa vičući da treba objesiti Trumpova potpredsjednika Mikea Pencea, a koji je objavio rezultate izbora jer je američki potpredsjednik po dužnosti ujedno formalni predsjednik Senata.

Napad na Kapitol
  • Napad na Kapitol
  • Napad na Kapitol
  • Napad na Kapitol
  • Napad na Kapitol
  • Napad na Kapitol
    +13
Napad na Kapitol u siječnju 2021. bio je rezultat Trumpovih lažnih tvrdnji o ukradenim izborima Izvor: Profimedia / Autor: SAUL LOEB / AFP / Profimedia

Činjenica da je u napadu rulje na Kapitol smrtno stradalo pet osoba, a da je ubijeno više od 140 policajaca te da su neki od najviših američkih dužnosnika morali bježati i skrivati se, pokazuje koliko opasne mogu biti lažne tvrdnje. Kako je i najavljivao tijekom kampanje, Trump je, nakon osvajanja drugog mandata, oslobodio sve pobunjenike koji su u međuvremenu bili osuđeni na zatvorske kazne.

Meksiko će platiti izgradnju zida na granici

Trump je još 2016., tijekom kampanje za prvi mandat, najavljivao da će izgraditi zid na granici s Meksikom da bi spriječio migrante da ilegalno ulaze u SAD. I ne samo to, tvrdio je tijekom cijelog prvog mandata, a i nakon njegova završetka, da će Meksiko platiti izgradnju tog zida. Ništa od toga nije bilo istina.

Radi konteksta, treba naglasiti da je Trump prikazivao gradnju zida kao nešto što je on izmislio i da do njegova dolaska u Bijelu kuću 2017. granica nije bila čuvana, pa da su migranti ulazili kad god i kako su htjeli. No istina je da su razne vrste zidova i ograde, dužine nešto više od tisuću kilometara, postojale na američko-meksičkoj granici i prije nego što je on postao predsjednik.

Trumpova administracija tvrdila je da je u njegovu prvom mandatu izgrađeno 640 kilometara zida, no činjenica je da je nastalo samo 128 kilometara novih barijera, uglavnom ograde od željeznih šipki, dok se ostalo odnosilo samo na obnovu već postojećih struktura. Na glavno pitanje - je li Meksiko platio izgradnju zida i ograde, odgovor je: ne. Obnovu i izgradnju zida platili su američki porezni obveznici, a da bi pokrio taj trošak od oko 15 milijardi dolara, Trump je iskoristio svoje ovlasti i preusmjerio novac iz drugih ministarstava i fondova.

No nije dao da mu činjenice smetaju u kampanji 2020., jer i tada, na kraju svog prvog mandata, netočno je tvrdio da Meksiko plaća izgradnju zida. Meksička vlada više puta pitana je o tome, ali je opetovano odbacila tu mogućnost i nikada nije uplatila novac za tu namjenu.

Migranti jedu pse i mačke

U prošlogodišnjoj kampanji za predsjedničke izbore, Trump je prilikom sučeljavanja s demokratskom kandidatkinjom Kamalom Harris lažno ustvrdio da haićanski migranti u Springfieldu, u saveznoj državi Ohio, jedu pse i mačke, odnosno kućne ljubimce tamošnjih stanovnika.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Atlanta News First

Temeljilo se to na potpuno neosnovanim i ničim potkrijepljenim glasinama koje su društvenim mrežama širile osobe s desnice, uključujući tadašnjeg kandidata za potpredsjednika J.D.-ja Vancea, a s ciljem da se stvori strah od migranata da bi se glasalo za Trumpa jer će on 'riješiti problem migranata'.

Tu njegovu izjavu demantirale su lokalne vlasti i policija u Springfieldu, kao i guverner Ohija, a provjeravatelji činjenica (fact-checkeri) i mediji utvrdili su da je riječ o lažnoj priči i dijelu dugogodišnje rasističke urbane legende o migrantima u SAD-u, pa je sve ostalo na tome da je Trump, kao i u mnogim drugim slučajevima, postao predmetom ismijavanja.