Financijski dužnosnici iz skupine G7 nastojat će na ovotjednom susretu pokazati jedinstvo u temama nevezanima za carine američkog predsjednika Donalda Trumpa, a uključuju gospodarsku sigurnost, Ukrajinu i suradnju u projektima razvoja umjetne inteligencije
Glavni cilj bit će im sprečavanje raspada tog političkog saveza, čak i ako to bude zahtijevalo manje jasne jezične formulacije i dogovorene poteze u zajedničkom priopćenju, navode dužnosnici iz skupine G7 te stručnjaci za gospodarsku diplomaciju.
Američki ministar financija Scott Bessent pridružit će se kolegama ministrima i guvernerima središnjih banaka iz skupine zemalja G7 na sastanku koji će se održavati od utorka do četvrtka u kanadskom turističkom gradu Banffu na obroncima Stjenjaka u saveznoj državi Alberti. Tako će u razgovorima dužnosnika u prvi plan doći nesuglasice oko pozamašnih novih carina američkog predsjednika.
Četiri članice skupine G7, Japan, Njemačka, Francuska i Italija, suočavaju se s mogućim udvostručenjem američkih "recipročnih" carina na 20 posto ili više od početka srpnja. Velika Britanija postigla je u pregovorima s SAD-om dogovor prema kojem na izvoz u tu zemlju plaća carine od 10 posto, dok se Kanada i dalje muči sa zasebnim Trumpovim carinama od 25 posto na raznu robu.
"Nitko ne očekuje da ovo bude veliki trenutak u kojem će SAD obznaniti da će za skupinu G7 i druge partnere uvesti poseban povlašteni režim", izjavio je Charles Lichfield, zamjenik direktora geogospodarskog centra Atlantskog vijeća u Washingtonu.
Ministri iz drugih šest zemalja ipak će vjerojatno pokušati diskretno podsjetiti Bessenta da su najbliži američki saveznici te da će im biti teško ispuniti američke zahtjeve za izvršavanjem gospodarskog pritiska na Kinu dok se sami suočavaju s Washingtonovim iznudama, rekao je Linchfield.
Bessent će nastojati G7 "vratiti na početne postavke i usmjeriti na rješavanje neravnoteža i netržišnih praksi u članicama skupine G7 i u zemljama koje nisu članice", izjavio je u nedjelju glasnogovornik američkog ministarstva financija.
Američki ministar kontinuirano poziva na otpor kineskom modelu gospodarstva kojim upravlja država i koje je usmjereno na izvoz, tvrdeći da je taj model odgovoran za nastanak viška proizvodnih kapaciteta i preplavljivanje tržišnih gospodarstava subvencioniranom robom koja uništava konkurenciju.
U bilateralnim sastancima s Bessentom neki od ministara vjerojatno će pokušati pregovarati o snižavanju Trumpovih carina za svoje zemlje. Američki ministar vodi pregovore s Japanom, koji je, prema riječima dužnosnika iz kabineta, u naprednoj fazi dogovora s SAD-om.
Bessent je u nedjelju izjavio da će se zemlje koje ne pregovaraju "u dobroj vjeri" ponovno suočiti s višim recipročnim carinama koje je Trump bio najavio 2. travnja. U japanskom slučaju radi se o carinama od 24 posto.
Smatra se da Bessent u Trumpovu trgovinsku politiku donosi umirujući utjecaj, stoga će ga ministri članica skupine G7 "potaknuti da pokuša postići umjerenije trgovinske politike kabineta", izjavio je Mark Sobel, bivši dužnosnik američkog ministarstva financija i Međunarodnog monetarnog fonda, koji trenutno obnaša dužnost čelnika nezavisne organizacije za financijsku politiku OMFIF.
Zajedničko djelovanje
Usprkos nesuglasicama oko carina, dužnosnici iz skupine G7, a osobito iz Kanade, odlučni su u postizanju dogovora oko zajedničke izjave s financijskog sastanka, kako bi pripremili teren za samit čelnika iz skupine G7 koji će se održati u lipnju u obližnjem planinskom odmorištu Kananaskis.
Izvori iz vlada skupine G7 upoznati s financijskim pregovorima tvrde da je nacrt izjave već pripremljen te da Kanada inzistira na postizanju konsenzusa koji bi pokazao da su članice skupine G7 ujedinjene u mnogim pitanjima. Očekuje se da će jedinstvo iskazati i u izjavu podrške Ukrajini u borbi protiv ruske invazije, uz prisustvo ukrajinskog ministra financija Serhija Marčenka te uz novi paket sankcija koji će pripremiti EU kako bi se povećao pritisak na Moskvu.