Hrvatske ceste (HC) potvrdile su da u listopadu započinje sanacija svih šest betonskih pilona Pelješkog mosta, velikog infrastrukturnog objekta puštenog u promet prije samo četiri godine, te drugih manjih nedostataka. No tvrdi se da na mostu nisu utvrđena konstruktivna oštećenja te da ne postoji nikakva opasnost ni za stabilnost mosta, a ni za sigurnost prometa
'Početak radova planiran je nakon završetka turističke sezone, tijekom listopada ove godine. Predviđeno je da radovi traju do početka sljedeće turističke sezone, a ako do tada ne budu završeni na svim pilonima, nastavit će se tijekom jeseni sljedeće godine', rekli su u HC-u za tportal.
Na Pelješkom mostu već ranije uočene su pukotine u betonu, prije svega na pilonima, koje su se u međuvremenu proširile i poprimile rešetkasti oblik. Kako piše Krešimir Žabec za Jutarnji list, riječ je o pukotinama površinskog sloja betona na pilonima mosta, a u nekima ima vlage i vode. Duboke su od tri i pol do šest centimetara dok je zaštitni sloj koji čuva glavnu armaturu pilona debeo od 3,5 do sedam centimetara. Popravak je potreban jer bi u suprotnom voda i sol s vremenom došle do armature pilona, što bi dovelo do korozije, a postojala bi i opasnost od padanja dijelova betona na kolnik.
Još ranije je najavljeno da će sanaciju izvesti tvrtka koja je gradila most, China Road and Bridge Corporation (CRBC) jer još uvijek traje desetogodišnje jamstvo za uklanjanje nedostataka u gradnji. Kineska tvrtka angažirat će hrvatskog podizvođača te će on ukloniti zaštitni betonski sloj na pilonima i potom betonirati novi sloj koji će se armirati karbonskim vlaknima, nakon čega će biti premazan zaštitnim poliuretanskim premazom.
Novi beton će se, tvrdi Jutarnji, proizvoditi u tvornici u kontroliranim uvjetima umjesto na gradilištu.
'Uočeni nedostaci evidentirani su tijekom redovitih pregleda i kontinuiranog stručnog nadzora konstrukcije Pelješkog mosta koje Hrvatske ceste provode od njegova puštanja u promet. Dodatno su angažirane specijalizirane tvrtke i stručnjaci radi provedbe detaljnih analiza i utvrđivanja optimalnog načina otklanjanja nedostatka', objašnjavaju za tportal u Hrvatskim cestama i potom oštećenja definiraju kao 'mikropukotine'.
'Riječ je prvenstveno o mikropukotinama u površinskom zaštitnom sloju betona na pilonima mosta. Pukotine su utvrđene isključivo na zaštitnom sloju betona dok nosiva konstrukcija mosta nije ugrožena niti su utvrđena konstruktivna oštećenja. Radovi obuhvaćaju uklanjanje površinskog sloja betona na mjestima pojave pukotina, nakon čega će se izvesti obnova zaštitnog sloja i dodatna zaštita.'
Potvrđuju da su manji nedostaci utvrđeni i na drugim dijelovima mosta - tu je 'lokalna pojava korozije na dijelovima čelične konstrukcije' te 'potreba za manjim injektiranjem na donjim dijelovima stupova'. Ukupna vrijednost svih radova neslužbeno se procjenjuje na pet do šest milijuna eura.
No sve to, naglašavaju u HC-u, spada u kategoriju očekivanih pojava na koje treba reagirati na vrijeme da bi se osigurala trajnost mosta.
'Navedeni radovi provode se kako bi se dugoročno očuvala trajnost konstrukcije i spriječio eventualni prodor vlage i soli do armature, što bi tijekom vremena moglo uzrokovati koroziju. Naglašavamo kako se ne radi o oštećenjima koja utječu na stabilnost mosta niti postoji bilo kakva ugroza za sigurnost prometa.'
Pelješki most, inače, nakon otvaranja temeljito je pregledan i snimljen da bi se utvrdilo njegovo 'nulto stanje', o čemu je tportal pisao u reportaži prije dvije i pol godine, a potom ga najmanje jednog godišnje pregledavaju dronovi i ronioci.
Sama sanacija ovog objekta trebala bi trajati od listopada ove godine do lipnja iduće godine, a ako do tada ne bude, dovršena nastavila bi se nakon iduće turističke sezone. Ona, po najavama, ne bi trebala izazivati poremećaje u prometu.
'Radovi će se izvoditi fazno, postavljanjem skela na pojedinim pilonima, bez zatvaranja Pelješkog mosta za promet. Moguća su manja suženja kolnika tijekom izvođenja radova, no s odvijanjem prometa', kažu u Hrvatskim cestama.