Vrijeme ne stvara probleme samo u Zagrebu, nego diljem Hrvatske
19:09 Za sve skupine vozila otvoreni su autoceste A1 Zagreb-Split-Dubrovnik, A6 Rijeka-Zagreb, A7 Rijeka istok-Šmrika, a trenutno je zbog snijega za sav promet zatvorena Lička magistrala - DC1 na dionici Korenica-Pećane, izvijestio je u petak navečer Hrvatski autoklub (HAK).
Za sav promet otvoreni su i Krčki most te stara cesta kroz Gorski kotar-DC3.
Na zagrebačkoj obilaznici (A3) kolona vozila između čvorova Jakuševec i Kosnica u smjeru Lipovca duga je oko dva kilometra.
Zbog vjetra u prekidu su trajektne linije: Stinica-Mišnjak i Vis-Split. U subotu je putovanje u 5,30 sati iz luke Vis za luku Split otkazano.
U prekidu su i brodske linije: Preko-Zadar, Mali Lošinj-Vele Srakane-Unije-Susak, Komiža-Biševo te katamaranske linije: Pula-Zadar-Pula, Mali Lošinj-Cres-Rijeka, Novalja-Rab-Rijeka, Olib-Silba-Premuda-Zadar, Šibenik-Zlarin-Šepurine-Vodice.
18:32 Prema Županijskim centrima 112 zbog vremenskih neprilika je od četvrtka do danas u 16 sati upućeno preko 4700 poziva, izvijestilo je Ravnateljstvo civilne zaštite, napominjući da je i dalje na snazi crveno i narančasto upozorenje DHMZ-a na vjetar pa građane pozivaju na oprez.
Vremenske neprilike koje su započele u četvrtak zahvatile su veći dio Hrvatske i pritom uzrokovale brojna oštećenja na vozilima, objektima, prekide u prometu i u opskrbi električnom energijom.
Najviše poziva upućeno je Županijskom centru 112 Zagreb u kojem je od četvrtka kad je krenulo nevrijeme do danas u 16,30 zaprimljeno preko 4000 poziva.
Pozivi su se većinom odnosili na oštećenja na stambenim i poslovnim objektima, oštećenja vozila, prekide u opskrbi električnom energijom i padove drveća i grana na prometnice.
Od većih šteta, zabilježena je ona na Košarkaškom centru Dražen Petrović, oštećen je dio nadstrešnice na bolnici Rebro te je oštećeno više škola i vrtića.
Osim Županijskog centra 112 Zagreb, najviše poziva zaprimili su Županijski centri 112 Karlovac (160) i Krapina (100). O svim dojavama, obaviještene su nadležne službe, intervencije su u tijeku, ali otežane zbog olujnog vjetra, kažu u civilnoj zaštiti.
Navode da je i dalje na snazi crveno i narančasto upozorenje DHMZ-a na vjetar i snijeg pa građane pozivaju na oprez i odgovorno ponašanje.
U 16 sati uvedene su izvanredne mjere obrane od poplava na rijeci Ilova (vodomjer Maslenjača), izvijestilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.
17:16 Prema informacijama Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije, zbog snažnog nevremena Županijski operativni centar zaprimio je pozive za 468 intervencija, od kojih je završeno njih 325, a u tijeku su 143 intervencije.
Riječ je o podacima koji su pristigli u petak do 14:15 sati, a referiraju se na 'bilancu' nevremena za 26. i 27. ožujka.
Olujno nevrijeme najsnažnije je zahvatilo područje Jastrebarskog, Svete Nedelje, Samobora i Velike Gorice, a najviše vatrogasnih intervencija odnosilo se na uklanjanje srušenih stabala s prometnica i objekata, sanaciju oštećenih krovišta, kao i sanaciju požara na kućama.
Zamjenik župana i načelnik Stožera civilne zaštite Zagrebačke županije Ervin Kolarec, zajedno sa županijskim vatrogasnim zapovjednikom Darijom Kezerićem, obišao je nevremenom pogođena područja općine Klinča Sela i grada Jastrebarskog.
Kolarec je zahvalio svim žurnim službama Zagrebačke županije koje pružaju pomoć građanima diljem Zagrebačke županije, posebice pripadnicima dobrovoljnih vatrogasnih društava. 'Apeliram na građane da slušaju preporuke žurnih službi', naglasio je Kolarec poručivši da će službe odgovoriti na sve zahtjeve građana.
Kezerić je rekao da su sve raspoložive vatrogasne postrojbe na pogođenim područjima na intervencijama, saniraju štete. 'Nevrijeme se širi sa zapada županije prema istoku, tako da očekujemo povećani broj intervencija s istočnog dijela županije tijekom dana. Uslijed obilnih padalina očekuju se i veći vodostaji na rijeci Lonji na području Zagrebačke županije', upozorio je te zamolio građane na strpljenje. 'Intervencije se odrađuju prema prioritetima i bit će sve riješene', poručio je.
17:07 Najkritičnija situacija zbog obilnih oborina i jakog vjetra na području Bjelovara u petak je bila u Lugu, gdje su zajedničkom akcijom žurnih službi nakon izlijevanja potoka spašene obiteljske kuće, priopćio je Stožera civilne zaštite Grada Bjelovara.
Zabilježen je značajan porast riječice Plavničke koja se izlila na obližnje livade, zbog čega su pripremljene i postavljane vreće s pijeskom. Poplavljeni su i plastenici jednog OPG-a koji se bavi uzgojem povrća. Srušeno je nekoliko stabala pa su i ceste povremeno bile zatvorene.
Načelnik Stožera Igor Brajdić rekao je da se situacija tijekom dana pogoršala te da je najkritičnije bilo upravo Lugu, no zajedničkim angažmanom kuće su sačuvane.
U akciji su sudjelovali pripadnici Javne vatrogasne postrojbe, Hidroregulacije, Hrvatskih voda, Poduzeća za ceste, HEP-a, policije i drugih žurnih službi.
U naselju Grginac u Općini Veliko Trojstvo dojavljeno je o većoj količini vode zbog oborina, no kuće i promet nisu bili ugroženi.
16:28 Prognoze i očekivanja: Porast vodostaja na donjem dijelu sliva Kupe, Une, lijevih pritoka Save te na manjim vodotocima sliva Drave nastavit će se i tijekom današnjeg dana.
Kupa – Karlovac
Prema trenutno raspoloživim modelima izgledno je da maksimalni vodostaji Kupe i Korane u Karlovcu neće dosegnuti razine redovnih mjera obrane od poplava. Maksimalni vodostaji Kupe i Korane u Karlovcu očekuju se tijekom noći s petka na subotu 27./28.3.2026. i biti će na razini od oko +600 cm, odnosno 1 metar niži u odnosu na razinu za uvođenje redovnih mjera obrane od poplava.
Kupa – donji tok
Tijekom sutrašnjeg dana 28.3.2026. očekuje se uvođenje redovnih mjera obrane od poplava za rijeku Kupu na području Farkašića i Petrinje. Povoljna okolnost je što su vodostaji rijeke Save relativno niski i neće stvarati nikakav uspor rijeci Kupi, te se nakon dosizanja maksimalnih vodostaja očekuje brzo opadanje vodostaja rijeke Kupe na petrinjskom i sisačkom području i nikakve veće ugroze od rijeke Kupe se ne očekuju.
Dobra – Ogulin
Iako je u Ogulinu tijekom proteklih 24 sati palo čak 108 mm kiše i 12 cm snijega ne očekuje se nikakvi problemi na ogulinskom području od rijeke Dobre.
Glina - Glina
Vodostaji rijeke Gline nastaviti će rasti i tijekom današnjeg dana te mogu doseći razine za uspostavu redovnih mjera obrane od poplava na području Vranovine, Topuskog i Gline tijekom večernjih sati, a tijekom sutrašnjeg dana moguće i izvanrednih mjera, ali veće ugroze se ipak ne očekuju jer je od 2014. godine dosta unaprijeđen sustav obrane od poplava za zaštitu od rijeke Gline.
Una – Hrvatska Kostajnica
Dosadašnja obilna oborina na slivu rijeke Une nastaviti će se i tijekom današnjeg, ali i sutrašnjeg dana i to osobito u BiH, što će dovesti do daljnjeg porasta vodostaja rijeke Une u narednim danima tako da je tijekom nedjelje/ponedjeljka 29./30.3.2026. izgledno uvođenje redovnih i izvanrednih mjera obrane od poplava na kostajničkom području. Iz tog razloga tijekom današnjeg dana montažno-demontažni protupoplavni sustav biti će nadograđen na punu visinu i zaštitu od visine vodostaja rijeke Une od +540 cm.
Prema trenutačnim prognozama, od poslijepodnevnih sati očekuje se postupna stabilizacija vremenskih prilika, što bi trebalo dovesti do prestanka rasta i stabilizacije vodostaja.
16:24 Stanje na terenu i hidrološke prilike: U proteklih 24 sata zabilježene su značajne količine oborina diljem Hrvatske, osobito na području središnje i sjeverozapadne Hrvatske (Ogulin 108 mm, Krapina 82 mm, Križevci 72 mm, Bednja 68 mm, Bjelovar 62 mm, Hrvatska Kostajnica 58 mm, Daruvar 53 mm, Sisak 49 mm, Gospić 46 mm, Zagreb 40 mm).
Visine snježnog pokrivača izmjerene 27. ožujka 2026. u 7:00 sati iznosile su: Zavižan 91 cm, Delnice 54 cm, Puntijarka 30 cm, Gospić 20 cm, Ogulin 12 cm, Hrvatska Kostajnica 8 cm i Gračac 4 cm.
Oborine su uzrokovale porast vodostaja gotovo svih vodotoka u Republici Hrvatskoj, no većina ih je prihvatila povećane količine bez većih poteškoća. Trenutačno su mjere obrane od poplava aktivne na pojedinim rijekama u središnjoj Hrvatskoj (Krapina, Zelina, Glogovnica, Sunja, Lonja, Ilova).
16:12 Za sav su promet otvorene: -autocesta A1 između čvorova Sveti Rok i Posedarje (od 16:05) -autocesta A6 Rijeka-Zagreb (od 13:50) -Krčki most. Zbog loših vremenskih uvjeta, snijega u unutrašnjosti i olujnog vjetra u priobalju trenutno nema slobodnog cestovnog pravca za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama iz smjera unutrašnjosti prema Dalmaciji i obratno.
Prognoza za subotu
Umjereno do pretežno oblačno mjestimice s oborinom, većinom u prvom dijelu dana. Ponajprije u Gorskoj Hrvatskoj snijeg uz stvaranje novog snježnog pokrivača. Najviše sunčanog vremena očekuje se u Istri. Puhat će umjeren, u središnjim i gorskim predjelima i vrlo jak sjeveroistočni i sjeverni vjetar, a na Jadranu i bura, ponegdje s olujnim udarima. Najniža temperatura zraka od 0 do 5, na Jadranu između 6 i 9 °C. Najviša uglavnom između 9 i 14, a u Gorskoj Hrvatskoj od 4 do 6 °C.
15.56 Putnici i osoblje vlaka koji je danas u 14.45 sati krenuo s bjelovarskog željezničkog kolodvora prema Zagrebu našli su se u nesvakidašnjoj situaciji već nekoliko kilometara nakon polaska. U mjestu Klokočevac, usred šumskog dijela pruge, vlak je morao stati jer je stablo palo na tračnice i potpuno zapriječilo prolazak, piše Bjelovar.live
No, umjesto dugog čekanja i zastoja, uslijedila je prava mala akcija na terenu. Nekoliko ljudi izašlo je iz vlaka, brzo se organiziralo i zajedničkim snagama uklonilo čak dva stabla s pruge. Cijela akcija trajala je svega desetak minuta, nakon čega je vlak nastavio vožnju bez daljnjih poteškoća.
15.47 Od 13:50 autocesta A6 Rijeka-Zagreb je otvorena za sav promet, javlja HAK.
Zbog olujnog vjetra autocesta A1 između čvorova Sveti Rok i Posedarje zatvorena je za sve skupine vozila.
Nema slobodnog cestovnog pravca za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama iz smjera unutrašnjosti prema Dalmaciji, i obratno, zbog zimskih uvjeta autocesti A1 između Bosiljevo i čvora Rovanjska te DC1 kroz Liku.
Nema slobodnih mjesta na odmorištima gdje se isključuju teretna vozila te vozačima savjetujemo da ne kreću na put dok neće imati informaciju da su ceste otvorene i prohodne.
Prometna nesreća na autocesti A3 između čvora Križ i čvora Ivanić Grad (na 70+000 km) u smjeru Bregane, vozi se jednom prometnom trakom uz ograničenje brzine.
15.35 Hidrolozi Državnog hidreometeorološkog zavoda objavili su nove stanje na rijekama, koje se zaoštrava iz sata u sat. << Cijeli članak >>
15.19 U Karlovcu je u četvrtak jaki vjetar s obilnom kišom uzrokovao rušenje stabala, oštećenje krovova i plavljenje podruma, a vatrogasci su intervenirali osam puta, izvijestili su iz Gradske uprave. Nekoliko intervencija odnosilo se na uklanjanje stabala sa prometnica te jednog električnog stupa. Vatrogasci su sanirali krovište jedne kuće, intervenirali zbog stabla koje je prijetilo padom na žice za distribuciju električne energije, zbog vode u podrumu i požara dimnjaka. Održavatelj javne rasvjete na vipe je lokacija intervenirao zbog srušenih ili oštećenih stupova, izvijestili su iz Grada Karlovca.
U obližnjem Ogulinu bilo je intervencija zbog snijega, a iz grada su priopćili da su očišćene prometnice prvo u višim predjelima, a potom i u cijelom gradu. Uslijed teškog i mokrog snijega, koji je uzrokovao lomljenje grana i njihov pad na dalekovode, pojedini dijelovi Ogulina privremeno su ostali bez napajanja električnom energijom.
"Ne radi se o izvanrednoj situaciji. Sve nadležne službe postupaju prema utvrđenim protokolima i situacija je pod nadzorom", poručio je ogulinski dogradonačelnik Daniel Vukelja.
"Retencija Ogulin u velikoj je mjeri operativna i obavlja svoju zaštitnu funkciju, štiteći Ogulin od eventualnih poplava", rekao je Vukelja.
Dodao je da Hidroelektrana "Gojak" radi smanjenim kapacitetom jer su akumulacije pražnjene ne da bi mogle prihvatiti veće količine vode u narednim danima.
15.00 Rijeka Krapina izlila se u Konjščini u Krapinsko-zagorskoj županiji, dok je Državni hidrometeorološki zavod izdao novo upozorenje na moguće poplave u dijelovima Hrvatske.
Prema dojavama čitatelja, vodostaj rijeke koja prolazi kroz mjesto već je premašio korito, a na terenu su angažirane žurne službe. Predsjednik Vatrogasne zajednice općine Konjščina Predrag Hanžek potvrdio je da su vodom zahvaćena dva objekta te da vatrogasci provode ispumpavanje, prenosi Jutarnji list.
'Situacija nije kritična, ali nije ni baš dobra. Mi smo na terenu, 12 članova dobrovoljnog vatrogasnog društva radi', rekao je Hanžek.
Dodao je kako vatrogasci imaju intervencije i u okolnim mjestima Krapinsko-zagorske županije, gdje također dolazi do problema zbog povećanog vodostaja.
14.13 Zbog obilnih i dugotrajnih oborina koje su u protekla 24 sata zahvatile veći dio Hrvatske, vodostaji rijeka u središnjem i sjeverozapadnom dijelu zemlje su u značajnom porastu, a na pet lokacija proglašene su izvanredne mjere obrane od poplava, izvijestile su u petak Hrvatske vode.
Izvanredne mjere na snazi su na dionicama Glogovnica – Koritna, Krapina – Kupljenovo, Lonja – Lonjica most, Spojni kanal ZLGČ – Poljanski Lug te na rijeci Sunji kod mjesta Sunja. Redovne mjere obrane od poplava proglašene su za Ilovu kod Maslenjače, Lonju kod Lonjica mosta i Zelinu kod Božjakovine, dok je niz drugih vodotoka, poput Bednje, Česme, Gline i Korane, trenutno u pripravnom stanju.
Najteža situacija s oborinama zabilježena je u Ogulinu, gdje je palo 108 milimetara kiše, a slijede Krapina s 82 mm, Križevci sa 72 mm te Bednja sa 68 mm. Istovremeno, u višim predjelima zabilježen je i znatan snježni pokrivač, pa je tako na Zavižanu izmjereno 91 cm, u Delnicama 54 cm, a na Puntijarki 30 centimetara snijega.
12.36 Iako je i za varaždinsko područje u petak objavljen upozoravajući meteoalarm zbog snažnog vjetra i oborina, tijekom četvrtka i petka nisu zabilježene veće štete niti problemi, a grad je funkcionirao normalno, priopćili su iz Grada Varaždina.
Vatrogasci gradske Javne vatrogasne postrojbe imali su 35 intervencija na području Varaždinske županije - u četvrtak 17, a u petak ujutro 16 intervencija. Na području Varaždina bile su tek dvije intervencije, zbog jednog stabla u Gornjem Kućanu i jednog u Gojancu.
„Djelatnici Parkova pomno prate stanje drveća na području grada, u gradskim parkovima i uz prometnice, zbog nedavnog obilnog snijega, a sada jakog vjetra te reagiraju u slučaju potrebe”, ističe se u priopćenju.
Gradski reklamacijsko informacijski centar (GRIC) zaprimio je dvije dojave koje su zahtijevale manje intervencije zbog grane u Ulici Zrinskih i Frankopana te jednog kabela.
Dječji vrtići i škole u Varaždinu rade prema redovitom rasporedu.
11.29 Obilna oborina koja je zahvatila Hrvatsku nastavlja se i danas te sutra, zbog čega se očekuje daljnji porast vodostaja na donjem dijelu sliva Kupe i Une, lijevim pritocima Save te na manjim vodotocima sliva Drave, izvijestio je DHMZ.
Hrvatske vode upozoravaju da su pojedine rijeke već dosegnule mjere obrane od poplava, a lokalno su moguće i visoke razine obrane. Pripremno stanje na snazi je, među ostalim, na Bednji, Glini, Korani i Uni, dok su redovne mjere proglašene na Krapini, Lonji i Zelini. Na rijeci Sunji uvedene su izvanredne mjere obrane od poplava.
11.10 Olujno nevrijeme koje je zahvatilo Krapinsko-zagorsku županiju ne slabi, a jak vjetar stvara velike probleme na terenu uz više od 100 intervencija vatrogasaca i prekide opskrbe električnom energijom, izjavio je u petak župan Željko Kolar.
„Nevrijeme se ne smiruje nego povećava. U ovom trenutku vjetar je jači nego jučer, što znači da će ovakvo nevrijeme trajati praktički još desetak sati", upozorio je Kolar.
Zbog posljedica nevremena, od 30 osnovnih škola kojima je osnivač županija četiri su organizirale nastavu na daljinu, dok u jednoj područnoj školi nastave nema. U ostalim osnovnim školama nastava se odvija gotovo redovito, uz manji broj izostanaka učenika iz teže dostupnih, brdsko-planinskih područja gdje prometnice još nisu očišćene.
U svih devet srednjih škola nastava se održava, no u Srednjoj školi Konjščina izostao je dio učenika koji dolaze iz Zagreba i Zagrebačke županije.
Na pojedinim školskim objektima zabilježene su manje štete, uključujući prokišnjavanje i oštećenja krovišta.
„U nekoliko škola curi voda u razrede, ali to nije ništa strašno“, rekao je Kolar izdvojivši veće oštećenje na područnoj školi u Šemnici, gdje je vjetar odnio više desetaka crijepova.
11.05 Hrvatski operator prijenosnog sustava (HOPS), jedini operator elektroenergetskog prijenosnog sustava u RH i vlasnik cjelokupne hrvatske prijenosne mreže, izvijestio je u petak da su trenutno zbog nevrememena bez napajanja trafostanice Straža (Krapinsko-zagorska županija) i Križevci te da postoji mogućnost daljnjih ozbiljnih ugroza sigurnosti pogona na zagrebačkom i riječkom području.
'Zbog višestrukih ispada elemenata prijenosne mreže koji su nastali kao posljedica nevremena, trenutno su bez napajanja trafostanice Straža i Križevci, a postoje mogućnost daljnjih ozbiljnih ugroza sigurnosti pogona na zagrebačkom i riječkom području. HOPS-ove ekipe su na terenu i otklanjaju kvarove u skladu s mogućnostima jer se nekim mjestima kvara ne može pristupiti i/ili se kvar ne može otklanjati na siguran način', poručili su iz HOPS-a.
U idućim satima HOPS najavljuje da će informirati o stanju sigurnosti u hrvatskoj prijenosnoj mreži.
10.57 HRT je objavio snimku s A1 uz upozorenje da vozači izbjegavaju putovanje tom autocestom.
HAK je izvijestio da je zbog olujnog vjetra autocesta A1 između čvorova Sveti Rok i Posedarje zatvorena za sve skupine vozila.
Zimski su uvjeti i zabrana je prometa za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama između čvora Bosiljevo 2 i čvora Rovanjska.
Zbog olujnog vjetra zabrana prometa za sva vozila između čvorova Sveti Rok i Posedarje. Preporuka za obilazak (samo za osobna vozila): silazak na čvoru Zadar Istok (A1) - D424 (čvor Tromilja) - D424 (Benkovac) - D56 (čvor Tromilja) - D502 (Smilčić-Pridraga) - D27 (Karin-Obrovac-Gračac) - D50 - čvor Sveti Rok (A1) te obrnuto. Preporuka za obilazak ostalih vozila (osim za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama): silazak na čvoru Benkovac(A1) prema D59-Kistanje-D1-Knin-Gračac-D50-čvor Sv.Rok(A1) i obratno.
10.54 Prema izvješću Državnog vatrogasnog operativnog centra 193, u razdoblju od 7:00 sati 26. ožujka do 7:00 sati 27. ožujka na području Republike Hrvatske zabilježeno je 900 vatrogasnih intervencija na kojima su kumulativno sudjelovale 954 vatrogasne organizacija s ukupno 2808 vatrogasaca i 958 vatrogasnih vozila. << Cijeli članak >>
10.59 Zbog olujnog nevremena koje je zahvatilo Hrvatsku dolazi do poremećaja i u željezničkom prometu. Zbog pada stabala i nestanka napona u kontaktnoj mreži trenutačno je u prekidu promet na pružnim dionicama Rijeka – Moravice, Hrvatska Dubica – Novska, Horvati – Zdenčina i Bjelovar – Sveti Ivan Žabno. Gradsko-prigradski prijevoz na relaciji Dugo Selo – Zagreb Glavni kolodvor – Savski Marof teče otežano i uz kašnjenja.
10.49 Sukladno Državnom planu obrane od poplava i Glavnom provedbenom planu obrane od poplava, Hrvatske vode proglasile su pripremno stanje na rijeci Bednji, i to na dionici od Stažnjevca do izvora u ukupnoj dužini od oko 30 kilometara. << Cijeli članak >>
10.02 Zbog olujne bure u noći sa četvrtak na petak u Primorsko-goranskoj županiji vatrogasci su izašli na tridesetak intervencija, ali nije bilo velikih šteta ni ozlijeđenih, uglavnom se radilo o uklanjanju srušenih stabala ili grana i drugih predmeta, poput spremnika za otpad s prometnica.
Najviše intervencija bilo je u Rijeci i okolici, a vatrogasci su djelovali i u Crikvenici, Novom Vinodolskom, na Krku i Lošinju.
Vrlo jaka bura s olujnim udarima puše na riječkom području od četvrtka ujutro, a smirivanje se očekuje tijekom petka. I za danas je Državni hidrometeorološki zavod Hrvatske za cijelo područje Primorsko-goranske županije proglasio najviši, crveni stupanj opasnosti od vremenskih neprilika.
Zbog snijega i zimskih uvjeta vožnje u Gorskom kotaru na snazi su ograničenja za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama.
9.59 Lika je zatrpana snijegom.
9.52 Zbog olujnog nevremena dolazi do poteškoća u željezničkom prometu na više dionica. Za promet su zatvorene dionice pruga Rijeka – Moravice i i Horvati – Zdenčina. Na relaciji Bjelovar – Kloštar – Bjelovar putnike prevoze autobusi. Gradsko-prigradski prijevoz na relaciji Dugo Selo – Zagreb GK – Savski Marof odvija se otežano i uz kašnjenja. Zbog pada stabla na prugu vlakovi 5403 (Ogulin 6.20 – Plaški 6.50) i 5402 (Plaški 6.52 – Ogulin 7.32) čekaju na otvaranje pruge, izvijestio je HŽ.
9.51 Zbog opasnih vremenskih uvjeta, a radi zaštite sigurnosti učenika, na zahtjev osnivača, danas se neće održavati nastava u školama u Gradu Zagrebu, Zagrebačkoj županiji, pojedinim školama u Krapinsko- zagorskoj županiji, Ličko- senjskoj županiji, Primorsko- goranskoj te Koprivničko- križevačkoj županiji.
Prema obavijesti Grada Zagreba, ukoliko djeca ne mogu ostati u svojim domovima mogu doći u škole u kojima će za njih biti organiziran boravak. Dječji vrtići će redovno raditi iako se preporuča da djeca ukoliko mogu ostanu u svojim domovima.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih u kontaktu je s osnivačima te će nastaviti pratiti situaciju.
9.49 Vatrogasci na području Bjelovarsko-bilogorske županije imali su tijekom noći 17 intervencija, od kojih je pet bilo vezano uz jak vjetar, izjavio je u petak županijski vatrogasni zapovjednik Josip Heger. Na području Bjelovara zabilježena je jedna intervencija, u prigradskim naseljima dvije, u Grubišnom Polju jedna i na području Kapele jedna. Na terenu uz vatrogasce rade i ekipe civilne zaštite i HEP-a.
Sve intervencije vezane uz vjetar bile su uzrokovane srušenim stablima, uz jednu intervenciju vezanu uz objekt s manjom materijalnom štetom, koja je brzo sanirana, prenosi HRT.
'Bitno je da se na terenu to relativno brzo rješava, tako da je sve pod kontrolom', rekao je Heger dodavši da dojave o problemima zbog nevremena i dalje pristižu.
9.46 Na Zavižanu je jutros izmjereno 91 centimetar snijega, što je ujedino najviše snijega zabilježeno u cijeloj Hrvatskoj.
9.24 Olujna bura udara na obali.
9.20 Prema informacijama Centra 112, najbolja je situacija u Međimurskoj županiji – i dalje puše jak vjetar, ali snijega nema, promet se odvija normalno. Zabilježeno je svega nekoliko rušenja stabala na prometnice, što nije uzrokovalo veće probleme, a Grad Čakovec na svojoj je internetskoj stranici objavio da je srušeno stablo u Perivoju Zrinskih.
"Srećom, u trenutku pada stabla na tom se mjestu nisu nalazili građani te nije bilo ozlijeđenih osoba. Na teren su odmah izašli vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe Čakovec te djelatnici Gradskog komunalnog poduzeća Čakom, koji su poduzeli nužne mjere kako bi se osigurala sigurnost prolaznika. Nakon orezivanja i uklanjanja dijela krošnje srušenog stabla, područje je privremeno ograđeno”, objavili su.
Potpuno uklanjanje stabla planirano je za petak, kada će se radovi moći obaviti na siguran način.
9.19 Policijska uprava varaždinska u četvrtak je zaprimila desetak dojava o padu stabala na kolnik, uzrokovanih jakim vjetrom, a prema riječima službenice za odnose s javnošću Petre Bosilj, problemi su nastavljeni i jutros.
"Autocesta A4 u smjeru Zagreba je zatvorena, a na državnoj cesti D3 prema Zagrebu, kod Gornjeg Makojišća je zastoj zbog kamiona. Osobna vozila mogu proći, ali se promet odvija otežano. Zatvorena je županijska cesta 2107 Podrute – Bela zbog pada stabla na kolnik, a i jutros imamo nekoliko dojava o stablima srušenim na prometnice”, rekla je.
Najveći je problem na području Ivanca i Novog Marofa, dodala je Bosilj, gdje se prometuje otežano zbog snijega i jakog vjetra.
9.18 Nevrijeme koje je u četvrtak te u noći na petak zahvatilo i sjever Hrvatske uzrokovalo je probleme u prometu u Krapinsko-zagorskoj i Varaždinskoj županiji, ali i otkazivanje nastave u Krapini. Nastava je otkazana u obje osnovne škole u Krapini – OŠ Ljudevita Gaja i OŠ Augusta Cesarca.
Predsjednik Vatrogasne zajednice Krapinsko-zagorske županije Stjepan Skuliber izjavio je za Hinu da su jučerašnje poslijepodne i protekla noć bili vrlo zahtjevni. "Zabilježen je velik broj intervencija, a dio njih još uvijek traje. Naši vatrogasci raspoređeni su po cijelom Zagorju, najviše na sjevernom području, oko Krapine i okolnih mjesta. Ima intervencija i na području Zlatara, a najviše problema stvaraju jaka kiša i vjetar. U Krapini je, primjerice, bilo više intervencija zbog podizanja vodostaja Krapinčice”, naveo je.
Velik dio dojava odnosi se na posljedice vjetra, raskrivene krovove, srušena stabla i oštećene objekte. Trenutačno vatrogasci nemaju precizan broj, ali procjenjuju da je na području Zagorja odrađeno više od stotinu intervencija, te su i dalje na terenu.
"Uz uklanjanje stabala i sanaciju štete od vjetra, bilo je i intervencija zbog oborina, ponajprije ispumpavanja vode iz objekata. Sve raspoložive ekipe su angažirane i kontinuirano rade na sanaciji posljedica nevremena”, zaključio je Skuliber.
9.14 Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta u prekidu su:
trajektne linije:Prizna-Žigljen, Vis-Split
katamaranske linije: Zadar-Sali-Zaglav-Iž(Bršanj), Olib-Silba-Premuda-Zadar, Pula-Zadar-Pula, Mali Lošinj-Cres-Rijeka, Novalja-Rab-Rijeka, Split-Stari Grad, Ubli-Vela Luka-Hvar-Split
brodske linije: Zadar-Preko, Zadar-Sali-Zaglav-Zadar, Mali Lošinj-Vele Srakane-Unije-Susak
9.09 Kako je objavio Prometni centar Rijeka plusa protekla je noć ipak bila (ne)mirna za dežurne službe u Rijeci. Jak vjetar nosio je kontejnere i granje, a u Vodovodnoj ulici došlo je rušenja željezne konstrukcije, piše Novi list.
Mjesto je osigurano na nalog MUP-a od strane ophodara. Također je na području Ulice Jože Vlahovića palo stablo na prometnicu te se prometovalo otežano do dolaska riječkih vatrogasaca.
9.04 Snijeg je zabijelio i dijelove Varaždinske županije, od kuda nam stižu snimke s autoceste prema Varaždinu.
9.02 Zimski uvjeti su na svim cestama u Gorskom kotaru i Lici, gdje je mjestimično palo i više od 50 centimetara snijega. U Delnicama je primjerice jutros izmjereno 54 centimetra snijega.
8.56 Olujni vjetar koji od jučer puše u Zagrebu stvara probleme diljem grada. Crveno upozorenje koje je izdao DHMZ potrajat će još danas, poručuje zamjenica glavnog ravnatelja DHMZ-a Petra Mikuš Jurković. Crveno upozorenje dignuto je i za Gospićku i Riječku regiju. << Cijeli članak >>
U priobalju puše jak vjetar i zabrane su za pojedine skupine vozila. Zbog snijega i zimskih uvjeta vožnje u Gorskom kotaru i Lici ograničenja su za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama, a pojedine državne ceste su zatvorene za sav promet.
Zbog čestih prometnih nesreća HAK poziva vozače da brzinu i način vožnje prilagode vremenskim uvjetima, pripaze na sigurnosnu udaljenost između vozila, ne kreću na put bez zimske opreme te, ukoliko je moguće, odgode put dok se vremenska situacija ne smiri.
U tijeku je čišćenje i posipavanje kolnika, a na pojedinim cestama vozi se usporeno zbog vozila zimske službe koja se kreću sporije.
IZVANREDNI PROMETNI DOGAĐAJI:
- zbog prepriječenog teretnog vozila na autocesti A4 između čvora Breznički Hum i čvora Novi Marof u smjeru Goričan promet je privremeno u prekidu
- zbog olujnog vjetra autocesta A1 između čvorova Sveti Rok i Posedarje zatvorena je za sve skupine vozila
- za sav su promet zatvorene DC1 Grabovac-Korenica-Gračac i Jadranska magistrala (DC8) između Senja i Svete Marije Magdalene te pojedine ceste u Lici
- nema slobodnog cestovnog pravca za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama iz smjera unutrašnjosti prema Hrvatskom primorju i Dalmaciji, i obratno, zbog zimskih uvjeta na autocesti A6 između Bosiljeva i Kikovice, državnoj cesti DC3 kroz Gorski kotar, autocesti A1 između Ogulina i čvora Rovanjska te DC1 kroz Liku.
- nema slobodnih mjesta na odmorištima gdje se isključuju teretna vozila te vozačima savjetujemo da ne kreću na put dok neće imati informaciju da su ceste otvorene i prohodne
- kolona vozila zbog teretnog vozila u kvaru na autocesti A4 između čvora Novi Marof i čvora Breznički Hum (na 49+000 km) u smjeru Zagreba, duljine 2 km, zastoj je i kolona i u smjeru Varaždina.
Autocesta A1
Zimski su uvjeti i zabrana je prometa za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama između čvora Bosiljevo 2 i čvora Rovanjska.
Zbog olujnog vjetra zabrana prometa za sva vozila između čvorova Sveti Rok i Posedarje. Preporuka za obilazak (samo za osobna vozila): silazak na čvoru Zadar Istok (A1) - D424 (čvor Tromilja) - D424 (Benkovac) - D56 (čvor Tromilja) - D502 (Smilčić-Pridraga) - D27 (Karin-Obrovac-Gračac) - D50 - čvor Sveti Rok (A1) te obrnuto. Preporuka za obilazak ostalih vozila (osim za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama): silazak na čvoru Benkovac(A1) prema D59-Kistanje-D1-Knin-Gračac-D50-čvor Sv.Rok(A1) i obratno.
Autocesta A6
Zbog zimskih uvjeta između čvorova Bosiljevo 2 i Kikovica zabrana je prometa za motorna vozila koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom. Vozila na koje se odnosi zabrana prometa isključuju se na odmorištu Vukova Gorica za smjer Rijeka i prije čvora Kikovica za smjer Zagreb.
Zbog jakog vjetra na dionici Delnice-Kikovica prometuju samo osobna vozila.
Zbog zimskih uvjeta na DC3 teretna vozila s priključnim vozilom isključuju se na odmorištu Vukova Gorica i odmorištu Draganić za smjer Rijeka i prije čvora Kikovica za smjer Zagreb. Za ostala vozila na koja se odnosi zabrana zbog olujnog vjetra na autocesti A6, promet se vodi obilazno preko DC3.
Autocesta A7
Zbog vjetra između čvorova Rijeka istok i Šmrika zabrana je prometa za I. skupinu vozila - autobuse na kat, motocikle i vozila s priključnim vozilom.